Novinari u Gazi nastavljaju svjedočiti o onome što se događa svaki dan

Izrael krši načela slobode medija i ne priznaje prihvaćeni međunarodni stav da su novinari civili, a ne mete

Novinari u Gazi nastavljaju svjedočiti o onome što se događa svaki dan

Ranije ove sedmice izraelske snage ubile su novinare Hamzu al-Dahdouha i Mustafu Thurayu u napadu dronom u južnom dijelu Gaze. Hamza je bio sin novinara Al Jazeere Waela al-Dahdouha, na kojeg se mnogi od nas oslanjaju za iskreno, ažurno izvještavanje o genocidu u Gazi.

Kao i kod mnogih drugih palestinskih porodica, ovo nije prva tragedija koja je zadesila Waela. 25. oktobra gledala sam kako ga intervjuiraju u bolnici Al-Aqsa gdje je saznao da su njegova supruga Amna, sin Mahmoud, kći Sham i unuk Adam ubijeni u izraelskom zračnom napadu.

Porodica je bila prisiljena pobjeći u izbjeglički kamp Nuseirat iz svog doma u gradu Gazi nakon izraelskog bombardiranja u njihovom susjedstvu. Mahmoud je imao 15 godina, Sham sedam, a beba Adam bio je samo godinu i pol star. Oni su samo troje od više od 10.000 djece koje su ubile izraelske snage od 7. oktobra. Waelova porodica je otišla na područje gdje su im Izraelci rekli da idu, a onda su ih ipak ubili.

Hamza al-Dahdouh i Mustafa Thuraya ubijeni su u izraelskom zračnom napadu na njihovo vozilo dok su putovali na zadatak za Al Jazeeru i Agence France-Presse (AFP) kroz zapadni dio Khan Younisa – još jednu takozvanu sigurnu zonu.

Odbor za zaštitu novinara (CPJ) dokumentirao je i potvrdio da je najmanje 79 novinara i medijskih djelatnika ubijeno. Ostali slučajevi još su pod istragom i čekaju se potvrde. Deseci novinara također su ozlijeđeni i uhapšeni. Drugi su nestali, strahuje se da su mrtvi ili ih je izraelska vojska zatvorila. Palestinske vlasti procjenjuju da je broj ubijenih novinara veći od stotinu.

Novinari koji još uvijek žive i rade u Gazi i nastavljaju svjedočiti onome što se događa svaki dan osiguravaju da svijet ne može ignorirati istrebljenje palestinskog naroda, prisilno izgladnjivanje, raseljavanje i desetkovanje infrastrukture

Izraelska vojska rekla je Reutersu i AFP-u da ne može gaantirati sigurnost njihovim novinarima koji djeluju u pojasu Gaze, nakon što su zatražili garancije da njihovi novinari neće biti meta izraelskih napada.

Rezultat ove politike bio je najveći broj smrtnih slučajeva novinara u zoni sukoba u desetljećima. Neki procjenjuju da je jedan od 10 novinara u Gazi do danas ubijen.

Izraelska propagandna mašina tvrdi da je napad dronom u kojem su ubijeni Hamza al-Dahdouh i Mustafa Thuraya bio usmjeren na “teroristu” u automobilu za kojeg su tvrdili da je izložio izraelske snage opasnosti. No, činjenica je da od početka bombardiranja Gaze novinari snimkama dronova dokumentiraju uništavanje čitavih zajednica.

Izrael je tvrdio da ne cilja proaktivno na novinare i da poduzima mjere za ublažavanje nenamjerne štete novinarima i civilima, te da cilja na sve vojne ciljeve Hamasa. Stari argument “kolateralne štete”.

Ova pozicija jednostavno nije dovoljno dobra. Njome se krše načela slobode medija i ne priznaje prihvaćeni međunarodni stav da su novinari civili, a ne mete.

Nakon što su priznali da su ciljali na ovo dvoje novinara, potrebno je provesti nezavisnu međunarodnu istragu i privesti ih na odgovornost za ova ubistva. To se trebalo dogoditi kada je izraelska vojska namjerno ustrijelila palestinsku novinarku Shireen Abu Akleh u maju 2022. godine kada je izvještavala o napadu na izbjeglički kamp u Jeninu. Činjenica da je Izrael tada mogao djelovati nekažnjeno ohrabrila ga je da i sada nastavi napadati novinare.

Novinari koji još uvijek žive i rade u Gazi i nastavljaju svjedočiti onome što se događa svaki dan. Wael al-Dahdouh je rekao da će nastaviti izvještavati u čast svoje porodice. “Dok smo živi i dok god možemo obavljati ovu dužnost, činit ćemo to bez oklijevanja jer je to plemenita, sveta i humanitarna poruka.”

Kad bi više političkih lidera imalo njegove hrabrosti.

Izvor: Irish News

About The Author