Novinari i urednici imaju obavezu zaštititi prava djeteta u svakoj prilici

U slučajevima seksualnog ili drugih oblika nasilja nad djecom i diskriminaciji, neophodno je rukovoditi se principom najboljeg interesa djeteta

Novinari i urednici imaju obavezu zaštititi prava djeteta u svakoj prilici

S obzirom na povećanu pažnju javnosti u vezi slučajeva pedofilije u sarajevskim školama, te slučaj djeteta s smetnjama u razvoju u Širokom Brijegu, Žalbena komisija Vijeća za štampu i online medije u Bosni i Hercegovini podsjetila je urednike i novinare na Kodeks za štampane i online medije BiH koji propisuje da mediji ne smiju direktno ili indirektno identificirati djecu mlađu od 18 godina.

– Djeca su u međunarodnom pravu prepoznata kao posebno osjetljiva i ranjiva kategorija, koja zaslužuje posebnu dodatnu zaštitu, u skladu s Međunarodnom konvencijom o pravima djeteta – upozorili su u saopćenju.

U slučajevima seksualnog, ali i drugih oblika nasilja nad djecom, kao i diskriminacije, ne služi javnom interesu da se otkrije identitet žrtve. U interesu javnosti je da bude upoznata s pojavama nasilja nad djecom i diskriminacijom, kako bi se skrenula pažnja javnosti i nadležne institucije potakle da preduzmu mjere u cilju efikasne zaštite maloljetnih žrtava.

U saopćenjima o slučajevima seksualnog ili drugih oblika nasilja nad djecom i diskriminaciji, neophodno je rukovoditi se principom najboljeg interesa djeteta. Ovaj princip treba dosljedno primjenjivati u svim sferama društva, u odnosu na sva fizička i pravna lica, pa čak i u odnosu na roditelje djece koja su žrtve nasilja.

– Novinari i urednici štampanih i online medija u BiH imaju obavezu zaštititi prava djeteta u svakoj prilici, vodeći se profesionalnim i etičkim standardima koji stavljaju interes djeteta na prvo mjesto – stav je Žalbene komisije Vijeća za štampu i online medije u Bosni i Hercegovini.

Svako nepotrebno identificiranje maloljetnika, kao svjedoka ili žrtava nasilja, objavljivanje njihovih fotografija, imena, adresa stanovanja, fotografija roditelja ili mjesta stanovanja, u suprotnosti je s profesionalnim standardima novinarstva, zaključak je Vijeća za štampu i online medije u BiH.

– U postupanju s djecom i maloljetnicima novinari i urednici su dužni da budu krajnje obazrivi, poštujući dobre običaje i Konvenciju o pravima djeteta i polazeći od najboljeg interesa djeteta. Novinari i urednici dužni su da zaštite identitet djeteta u postupcima u kojima je inače isključena javnost – precizirano je članom 18 Kodeksa za štampane i online medije u BiH.

Izvor: Vijeće za štampu BiH

About The Author