Tvorci novog dokumentarca o ubistvu novinarke Al Jazeere Shireen Abu Akleh tvrde da su otkrili identitet izraelskog vojnika koji je povukao okidač.
Dokumentarac Ko je ubio Shireen?, koji traje 40 minuta, a koji je u četvrtak objavila medijska kompanija Zeteo sa sjedištem u Washingtonu, identificira ubicu kao 20-godišnjeg izraelskog vojnika koji je bio na svojoj prvoj borbenoj misiji na okupiranoj Zapadnoj obali, te otkriva američke pokušaje da izbjegnu odgovornost svog saveznika Izraela za ubistvo.
Dion Nissenbaum, izvršni producent dokumentarca, rekao je za Al Jazeeru da su autori krenuli u otkrivanje toga ko tačno stoji iza ubistva – tajne koju je Izrael do sada strogo čuvao, prema Zeteu, te da se nadaju da će otkriće dovesti do daljnjih istraga SAD-a.
Administracija bivšeg američkog predsjednika Joea Bidena “rano je zaključila da ju je izraelski vojnik namjerno ciljao, ali taj je zaključak interno poništen”, rekao je.
– Pronašli smo neke zabrinjavajuće dokaze da su i Izrael i Bidenova administracija prikrili Shireenino ubistvo i dopustili vojniku da pobjegne bez ikakve odgovornosti – dodao je.
Anton Abu Akleh, Shireenin brat, rekao je da je dokumentarac “zaista važan” za njenu porodicu.
– Siguran sam da će to baciti više svjetla i dokazati da je izraelska vojska sistemski ciljala nju, kao i druge novinare u Palestini – rekao je.
Dokumentarac sadrži ekskluzivne intervjue ne samo sa bivšim američkim zvaničnicima, već i sa bivšim visokim izraelskim zvaničnicima i vojnicima, kao i novinarima koji su lično poznavali Shireen.
– Nadamo se da će se ljudi podsjetiti kakva je Shireen bila ikona – rekao je Nissenbaum.
Abu Akleh je nosila kacigu i jasno označen novinarski prsluk kada je ubijena dok je izvještavala o izraelskom napadu na izbjeglički kamp Jenin 11. maja 2022. godine, u činu koji je medijska mreža Al Jazeera osudila kao “hladnokrvno ubistvo”.
Istrage o njenom ubistvu koje su provele novinske agencije, grupe za ljudska prava i Ujedinjeni narodi zaključile su da su Ab Akleh ubili – vjerojatno namjerno – izraelski vojnici.
Izrael je na početku pokušao odbaciti krivicu za događaj, sugerirajući da su novinarku ubili palestinski borci, ali je na kraju povukao tu tvrdnju i priznao da su njegove snage odgovorne za njenu smrt, navodeći da se radilo o “nesreći”.
Godinu kasnije, izraelska vojska objavila je da joj je “veoma žao” zbog smrti Abu Akleh, ali je dodala da neće pokrenuti krivični postupak protiv vojnika za koje se vjeruje da stoje iza ubistva. SAD je nakon izraelskog izvinjenja odustao od zahtjeva za istragom.
Ubistvo Abu Akleh šokiralo je svijet i usmjerilo međunarodnu pažnju na izraelska ubistva palestinskih novinara.
Reporteri bez granica u petak su objavili da su izraelske snage ubile gotovo dvjesto novinara u prvih 18 mjeseci izraelskog napada na Gazu, od kojih je najmanje 42 ubijeno dok su obavljali svoj posao.
Izvor: Al Jazeera