Najpopularniji link na Facebooku u SAD-u širi sumnju u vakcinu

Rasprostranjenost ove priče otkriva koliko Facebook može biti plodno tlo za sadržaj protiv vakcinacije

Najpopularniji link na Facebooku u SAD-u širi sumnju u vakcinu

Članak o liječniku koji je umro nakon vakcinacije protiv Covida-19 bio je najposjećeniji Facebook link u Sjedinjenim Američkim Državama u prvom tromjesečju 2021. godine, pokazao je objavljeni izvještaj.

Taj članak koji je nakon izvještaja ažuriran, bio je vrlo popularan kod skeptika prema vakcinama.

New York Times je tvrdio da Facebook ne želi objaviti izvještaj jer bi on “izgledalo loše”, dok iz Facebook navode da je do kašnjenja došlo kako bi se napravile “ključne popravke”.

Kompanija je objavila izvještaj pod nazivom “Široko pregledani sadržaji” za drugo tromjesečje 2021. godine u kojem je navedeno da je najviše pretraživana riječ “vaša stvarnost”.

Najgledaniji link bio je članak objavljen u vodećim američkim novinama u kojem se izvještava da je doktor umro dvije sedmice nakon što je primio vakcinu protiv Covida-19. Link na tu vijest ima gotovo 54 miliona pregleda.

Članak je naknadno ažuriran objavom u kojoj je naveden nalaz medicinskog vještaka koji nije mogao potvrditi da li je smrt nastupila zbog vakcine.

Izvještaj iz prvog tromjesečja također je otkrio da 19. najpopularnijih stranica na platformi pripada Epoch Timesu, koji je optužen za širenje desničarskih teorija zavjere.

Rasprostranjenost ove priče otkriva koliko Facebook može biti plodno tlo za sadržaj protiv vakcinacije. To se djelomično može objasniti predanom mrežom aktivista koji se protive vakcinama protiv koronavirusa.

Promoviranje emotivnih, ličnih priča poput ove bila je jedna od njihovih primarnih taktika u zastrašivanju drugih od vakcinacije – čak i kad se, kao što je to bio slučaj s ovom pričom, pokazalo da smrt nema veze s vakcinom protiv Covida-19.

To također pokazuje složenost dezinformacijskog ekosistema na društvenim mrežama – gdje se korisnici hvataju za zrnce istine, u ovom slučaju tačnu vijest, i pretvaraju je u zavaravajuću priču, bez činjenica koje to potvrđuju.

Izvor: BBC

About The Author