N1 I AL JAZEERA BALKANS: Zašto je Zdravko Mamić toliko važan?

Plus sedmice

N1
Priče o malim proizvođačima luksuzne čokolade te voća i povrća

Al Jazeera Balkans
Priče napravljene u maniru istraživačkog novinarstva

Minus sedmice

N1
Spektakl zvani Zdravko Mamić

Al Jazeera Balkans
Siromašnija izdanja nego inače

N1 I AL JAZEERA BALKANS: Zašto je Zdravko Mamić toliko važan?

Televizija N1 previše je pažnje poklonila hrvatskom bjeguncu, a Al Jazeera ne pokazuje nikakav interes za vijesti iz kulture

N1: Pozitivne priče i teorije zavjere

7. – 14. juni 2018.

MNOGO POLITIKE NI OKO ČEGA: U Dnevniku u 19 sedmog juna, voditelj Vlado Marić je u najavi priloga o izvještaju PIC-a akcenat stavio na implementiranje presude Ustavnog suda u slučaju “Ljubić”. Tek je novinarka Tina Jelin Dizdar u prilogu razjasnila da je bilo govora i o Zakonu o krivičnom postupku i Zakonu o OSA-i te nesrazmjernom nabavljanju oružja. U istom izdanju bio je veoma temeljit izvještaj Aleksandre Tolj povodom sastanka o migracijama te ministarske konferencije u Sarajevu, s posebnim akcentom na BiH. Novinarka je prenijela najave bh. vlasti da će se za migrante u Krajini koji su bolesni “morati naći prostor u koji će se smjestiti”, ali bez imalo kritičkog stava prema činjenici da neko bolesne ljude neće hospitalizirati nego – ograđivati.

U prilogu Borisa Breze o kandidaturama za hrvatskog člana Predsjedništva BiH (osmi juni, voditeljica Marijana Kršo) mogla su se čuti predviđanja dva analitičara o padu Dragana Čovića na izborima. U prilogu nema realnih pokazatelja o tome niti bilo kakvih aktuelnih predizbornih statistika, tek podaci o glasovima koje je Čović dobijao na prethodnim izborima. Prilog zasnovan na izjavama analitičara postaje kompilacija mišljenja, makar imao dobru intenciju. U istom izdanju Dnevnika u 19, voditeljica Marijana Kršo je od objavljivanja Zakona o državnoj imovini u Narodnim novinama u Hrvatskoj napravila priču od jedan minut, pružajući sve relevantne informacije, problematiku uknjižbe te navodeći moguća rješenja.

Televizija N1 imala je niz priča o ljudima koji su uspjeli pokrenuti uspješne biznise s hranom. U Dnevniku u 19 desetog juna (voditelj Darko Savić) takva je priča Anđelke Marković o carstvu luksuzne čokolade u Derventi. Đenana Kaminić je osmog juna donijela priču o profesorici engleskog jezika iz Hercegovine koja se okrenula ekološkoj proizvodnji hrane, od čega živi sedam porodica.

POSKUPLJENJA, AKCIZE, ŠTRAJKOVI: U Dnevniku u 19 devetog juna, voditelj Darko Savić je u najavi priloga o protestima zbog poskupljenja goriva rekao da su “već u regiji izazvali polemike da li iza njih stoje opozicione stranke ili je riječ o opravdanom buntu građana”. Postavlja se pitanje zašto se u najavi priloga koristi klasičan spin i zašto se u pitanje dovodi opravdanost protesta zbog poskupljenja? Ovo posebno važi kada se uzme u obzir prilog u kojem se vidi da je ovo stav Aleksandra Vulina koji u maniri teorije zavjere poredi proteste nezadovoljnih građana sa scenarijem nasilja u Ukrajini po nalogu “zapadnih obavještajnih službi”. Mnogo bolji blok o poskupljenjima goriva i onome što su ona izazvala bio je 12. juna (voditelj Amir Krivošija), s javljanjima novinara Esmira Milavića iz Sarajeva te Snežane Mitrović iz Banjaluke uz sugovornike, kritičke otklone te nove informacije.

U Dnevniku u 19 emitiranom 11. juna (voditeljica Ajla Šabanović), umjesto stavova političara koji graniče s teorijama zavjere, novinarka Adisa Imamović je istakla saopštenja stranaka o neopravdanosti poskupljenja goriva, ali i podsjetila gledatelje da su upravo te stranke donijele sporni Zakon o akcizama. U istom izdanju Dnevnika u 19, novinar Zvonko Komšić je napravio uspješan prilog o izmjenama Izbornog zakona te je problematiku pomakao s razine dnevne politike na priču o sukobima dva koncepta. Veoma dobar je bio i prilog Tine Jelin Dizdar o sporovima građana s budžetskim korisnicima uz precizne infografike.

Devetog juna, Nataša Tadić imala je prilog o štrajku ljekara u Tuzlanskom kantonu. Priča je proširena i na HNK, BPK te općenito na Federaciju BiH. Ipak, nije bilo ni riječi o položaju ljekara u RS-u i Brčko distriktu.

Ocjena: 9

 

AL JAZEERA BALKANS: Vijesti iz globalnog sela

7. – 14. juni 2018.

SVIJET NIJE SAMO ZAPAD: Al Jazeera Balkans i ove je sedmice imala sadržajne Vijesti u 20. Posebna pažnja posvećena je dvjema globalnim temama: sastanku G7 te sastanku Donalda Trumpa s Kim Jong Unom. Iako su ove priče popraćene nizom priloga i sugovornika, nisu bile teške za pratiti. U Vijestima u 20 desetog juna (voditelj Saša Delić), priča o globalnim problemima nije svedena samo na sukobe unutar grupe G7, već je bio odličan prilog o sastanku članica Šangajske organizacije za saradnju u Kini koji je izuzetno bitan u makroekonomskim kretanjima, a istovremeno prešućen u većini regionalnih medija. U istom izdanju bila je odlična priča Zorana Kosanovića iz Bujanovca na jugu Srbije o tome kako nesaradnja srbijanskih i kosovskih vlasti koristi teškim kriminalcima.

Emisiju je obogatila i priča novinara Emira Skenderagića o djeci koja prose, njihovom zbrinjavanju u centrima širom BiH, ali i pogrešnim tužilačkim praksama u tretiranju dječijeg prosjačenja s pojašnjenjem stručnjaka. Urađena u stilu ozbiljnog istraživačkog novinarstva, priča ima i prednost što nije svedena samo na Sarajevo i prikazuje sudbinu djece iz Bijeljine. U Vijestima u 20 emitiranim 13. juna (voditelj Saša Ćeramilac), Emir Skenderagić je u prilogu o cijenama goriva za sugovornika imao samo Zlatka Hurtića, savjetnika u Vladi FBiH, ako se izuzme saopštenje portparola UIO. Prilog je, ipak, bio informativan i novinar je napravio odličnu poentu – da vladajuće stranke traže da reagiraju vlasti u kojima sjede upravo ljudi iz tih stranaka. Preciznom statistikom razbijen je mit o tome da građani BiH plaćaju najjeftinije gorivo u Evropi.

OD BiH DO JEMENA I SIRIJE: U Vijestima u 20 od 11. juna (voditelj Saša Ćeramilac) nije bilo priče iz Bosne i Hercegovine. Tek su blokade saobraćajnica i uništavanje municije u BiH tretirani kao kratke vijesti, bez priloga. Ovo je ujedno bilo najsiromašnije izdanje Vijesti u 20 ove sedmice.

Nešto bogatije izdanje Vijesti u 20 bilo je 12. juna (voditeljica Anne Marie Ćurčić), s posebnim blokom o regionalnom poskupljenju goriva. Izdvajamo dvije veoma dobre priče. Prva je ona Ivana Pavkovića o izgradnji naftovoda TANAP te njegovom značaju za region. Prilog je fokusiran na saradnju regiona, benefitima koji iz nje mogu proisteći, ali i na politizaciju pitanja energetike i to sve uz mnogo podataka i relevantne sugovornike. Drugu dobru i ozbiljnu priču je napravio Boris Gagić i to potaknut viješću da su u zvaničnom Londonu nedavno postavljena pitanja o tome da li je 30 miliona metaka koje je BiH izvezla u Saudijsku Arabiju završilo u Siriji i Jemenu.

Ocjena: 9

KOMPARATIVNA ANALIZA:

Televizija N1 previše je pažnje poklonila Zdravku Mamiću i njegovim izjavama, praveći svojevrstan spektakl od stavova bjegunca pred pravdom.

U Dnevniku u 19 na N1 nerijetko na kraju emisije bude pokoja vijest i čak priča iz kulture. U Vijestima u 20 Al Jazeere Balkans ne postoje bilo kakve vijesti iz ove oblasti.

Obje televizije su veoma pažljivo izvještavale o susretu Donalda Trumpa i Kim Jong Una, no Al Jazeera je imala malo snažniji kritički otklon s obzirom na permanentna kršenja ljudskih prava u Sjevernoj Koreji.

Jednako dobri su bili prilozi Emira Skenderagića (osmi juni, voditelj Saša Delić) i Aleksandre Tolj (10. juni) o podizanju prve optužnice protiv automafije u BiH. Dok je Skenderagić imao precizne statistike, Tolj je za sugovornike imala stručnjake koji su objasnili najsavremenije metode kojima se lopovi pri krađi služe te savjetovali građane kako se zaštititi.

About The Author