Mediji pod opsadom: Njemačka bilježi alarmantni porast nasilja nad novinarima

Izvještaj Reportera bez granica bilježi zabrinjavajući porast fizičkih napada, prijetnji i pritisaka na medijske radnike, posebno tokom političkih protesta

Mediji pod opsadom: Njemačka bilježi alarmantni porast nasilja nad novinarima

Prošle je godine nevladina organizacija Reporteri bez granica (RSF) izbrojala 89 napada na medijske djelatnike i redakcije u Njemačkoj. Rezultat je to izvještaja te organizacije o stanju slobode medija. To je više nego dvostruko više od 2023. godine, kada ih je bilo 41.

Prema ovom izvještaju, prošle je godine zabilježeno 40 utvrđenih slučajeva premlaćivanja, udaranja ili brutalnog guranja novinara. U četiri slučaja novinari su udareni predmetom i pljunuti jedanaest puta. Bilo je 14 napada na stambene zgrade novinara ili redakcije. Osim toga, novinare su udarali nogama u genitalije, gađali jajima ili šoljicama za kafu ili ih napadali biber-sprejom.

Godina 2024. je tako bila godina s drugim najvećim brojem napada nakon rekordne 2022. godine i otkako je RSF prvi put objavio brojke 2015. godine. Organizacija pretpostavlja da je broj neprijavljenih slučajeva mnogo veći. U statistiku su uključeni samo oni incidenti koji se mogu jasno dokumentirati.

Više od polovine napada dogodilo se u Berlinu (49), a slijede Bavarska i Saska sa po osam incidenata. 66 od 89 napada dogodilo se tijekom političkih demonstracija, od kojih su 38 bili prosvjedi povezani s ratom na Bliskom istoku.

Reporter Bilda Iman Sefati i fotoreporter Yalcin Askin, koji često zajedno izvještavaju o propalestinskim demonstracijama u Berlinu, napadnuti su 29 puta. Prema RSF-u, brojne druge redakcije također su se žalile na neprijateljsku atmosferu prema medijima na događajima povezanima s Bliskim istokom, uključujući prijetnje smrću.

Prema ovom izvještaju i sigurnosne snage također su fizički napadale novinare koji su organizirani zbog rata u Gazi. RSF je provjerio šest slučajeva policijskog nasilja nad novinarima, uključujući četiri u kontekstu Bliskog istoka. 21 nasilni napad pripisan je desničarskom ekstremističkom spektru.

Osim fizičkih napada, organizacija u svom izvještaju ističe i brojne druge rizike za slobodu medija u Njemačkoj. Od pandemije koronavirusa uočen je društveni razvoj u kojem mnogi građani novinare koji ne pripadaju vlastitom ideološkom spektru doživljavaju kao protivnike.

To se pak posebno odnosi na bliskoistočno pitanje. Prema RSF-u, u 60 intervjua s medijskim profesionalcima iz različitih redakcija, mnogi su novinari izvijestili o iznimnom stresu i pritisku – posebno oni koji su kritični prema izraelskom vođenju rata.

Oni pak koji izvještavaju o životu Židova izloženi su povećanom nivou neprijateljstva i govora mržnje na internetu s antisemitskom pozadinom.

Izvor: DW

About The Author