“Raskrinkavanje” je na osnovu upita čitatelja analiziralo “Avazov” članak o šestogodišnjaku koji je sebe nacrtao pored tabuta u Srebrenici sa zastavom RS u ruci i pravoslavnom monahu koji je crtež objavio na Facebooku. Utvrdili smo da u članku nema niti jedne tačne tvrdnje. Sve o tome kako po Avazu pravoslavni monah koji je umro prije 25 godina “širi mržnju na Facebooku” pročitajte ovdje.
“Lifestyle” portali i rubrike često donose članke koji obećavaju “čuda”, ili upozoravaju na nepostojeće ili preuveličane opasnosti svakodnevnih namirnica. Ananas se nedavno našao u obje uloge. Zašto je ananas odličan izvor bromelaina, ali i pseudo-problema i lažnih rješenja pročitajte na ovom linku.
Raskrinkavanje je u sedmici iza nas u nekoliko navrata ukazivalo na laži objavljene o izbjeglicama koje borave u BiH. Jedan od primjera medijskih dezinformacija posebno je ekstreman: riječ je o tvrdnjama koje je iznio profesor na Univerzitetu u Sarajevu, Goran Kovačević a prenio cijeli niz medija. Ispostavilo se da nijedna nije tačna, kao što možete pročitati ovdje.
U drugom takvom slučaju, analizirali smo članak o izbjeglicama koje borave na području Krajine i njihovoj kriminalizaciji putem medija. Svi navodi o porastu stope kriminala u Unsko-sanskom kantonu ispostavili su se lažnim, kao što možete vidjeti na ovom linku.
Nažalost, ni mediji glavnog toka nisu ostali imuni na hajku na izbjeglice. Bosanska redakcija “Al Jazzeere” je tako objavila članak u kojem nepotvrđene stavove i mišljenja o izbjeglicama podmeće pod utvrđene činjenice. Kako izgleda kada se mišljenja prodaju pod bubrege, pročitajte ovdje.
Na regionalnim portalima je početkom godine ponovo oživjela urbana legenda o djevojkama koje su navodno nestale, pa zatim pronađene u Rajlovcu “kod Kineza u podrumu”. Kako je izmišljanje otmica postalo još jedan izvor zarade za portale pročitajte na ovom linku.
Na osnovu prijave sa Facebooka, analizirali smo fotogaleriju koja tvrdi da se na njoj prikazuju “sramotne” učenice sa Balkana. Ispostavilo se da djevojke na objavljenim fotografijama nisu sa Balkana, a da je lažna moralna panika tek pokriće za voajerizam kao što možete pročitati ovdje.