Jesam li ja četnik ili NATO balija? Prvo pažljivo pogledajte fotku, pa onda presudite sami

Tri prsta ispred Mulen ruža mogu se tumačiti na različite načine, ali na društvenim mrežama sve zavisi od toga ko tumači

Jesam li ja četnik ili NATO balija? Prvo pažljivo pogledajte fotku, pa onda presudite sami

Prije neki dan, tačnije 28. juna, na svoju fejsbuk i tviter stranicu metnuo sam fotografiju sebe ispred Mulen ruža sa sve uzdignuta tri prsta, a pošto Vidovdan pada na taj dan, fotografiju je pratio natpis „Vidovdanska“.

Mulen ruž (Crveni mlin) je čuveni kabare u Parizu, koji je po svom otvaranju bio stjecište aristokratije i bogatih industrijalaca, dok danas predstavlja jednu od najpoznatijih turističkih atrakcija grada. Mulen ruž, poznat kao dom kan-kan plesa i fino umotane erotike, od vremena svog otvaranja evoluira, njegovi performansi su se mijenjali u skladu sa ukusima publike, da bi danas bio privlačan turistima, a njegov repertoar posvećen baš ovoj ciljnoj grupi.

E, sada se vi pitate kakve veze Crveni mlin ima sa tri moja podignuta prsta?

Odgovor je vrlo jednostavan: nema nikakve, osim što ukazujem na besmislenost tog pozdrava koji se danas među vaskolikim srpstvom koristi i gdje treba i gdje ne treba.

Ali, pokazalo se da pravi Srbi i Bošnjaci imaju jednako mišljenje o ovome iako nastupaju sa različitih političkih i ideoloških pozicija.

Bošnjaci su najviše komentarisali na fejsbuku, bila su 353 komentara, i mahom su preovladavali sljedeći:

Najveći broj njih nije mogao, ili nije želio i znao, da ova tri prsta smjesti u kontekst Mulen ruža, već su to gledali kao eksplicitni dokaz mog nacionalizma, koji je jedva čekao da ispliva ovih dana, a pogotovo u Parizu.

Za razliku od Bošnjaka, srbske patriote su više komentarisale na tviteru. Njihovi komentari su bili raznovrsni, ali u principu sveli su se na ovo:

Sasvim je jasno da opažanje nekog gesta zavisi od samog posmatrača, bolje reći od njegovog minulog rada, tj. onoga što je ponio iz kuće, obrazovanja, pola, etničke pripadnosti, trenutne ekonomske situacije i sl., ali i od cjelokupnog društvenog ambijenta u kojem živi.

Ako ćemo biti pošteni, pravi Srbi su imali više razloga da se ljute na mene, jer se sprdam sa njihovim „svetinjama“, ali vidimo da ni pravi Bošnjaci nisu ostali imuni. Za njih, to je dokaz moga četništva i ničeg drugog.

Kako god, uspio sam da ujedinim jedne i druge protiv sebe, a to nije mala stvar u ovakvoj Bosni i Hercegovini.

About The Author