Svjetla reflektora usmjerena su na sve veće napade na slobodu medija širom Evrope nakon pokretanja Platforme Vijeća Europe za promoviranje zaštite novinarstva i sigurnosti novinara, pokazao je izvještaj za 2021. godine nazvan “Odbrana slobode medija u vremenima napetosti i sukoba”.
Taj dokument navodi upozorenja koja su organizacije članice objavile na Platformi Vijeća radi promocije zaštite novinarstva i sigurnosti novinara, pružanja zakonodavnog i političkog konteksta te identificiranja mjera potrebnih za poboljšanje učinkovite zaštite novinara.
Izvještaj pokazuje da su svjetla za uzbunu upaljena. U 2021. godini platformi Vijeća Evrope dostavljena su 282 upozorenja iz 35 zemalja, u poređenju s 200 u 2020. godini što je povećanje od 41 posto. U Evropi je 2021. godine ubijeno šest novinara, uključujući četvoricu koji su namjerno ciljani.
Neka od tih upozorenja mogu odražavati ponavljajuće neuspjehe u takozvanim “nesavršenim demokratijama”, kaže se u izvještaju. Drugi su odgovor na mjere poduzete u borbi protiv pandemije Covida-19 i navodno su prolazne.
Što se tiče online zlostavljanja, u izvještaju se navodi da je na Platformi 2021. godine objavljeno ukupno 110 dojava o uznemiravanju i zastrašivanju novinara, u poređenju sa 70 u 2020. godini. Najviše slučajeva zabilježeno je u Poljskoj, Rusiji, Srbiji , Sloveniji i Ujedinjenom Kraljevstvu.
Jessica Ní Mhainín iz Indexa o cenzuri rekla je da izvještaj pokazuje da su žene i dalje izložene internetskim prijetnjama i zlostavljanju. To je nešto što, opet, spada u odgovornost društvenih medija, koji moraju preuzeti odgovornost za provođenje standarda vezanih uz govor mržnje.
Izvještaj također predlaže preporuke koje treba usvojiti u budućnosti kako bi se poboljšala sigurnost novinara. Konkretno, poziva vlade i djelatnike civilnog društva da osiguraju da se na svako upozorenje odgovori i da se poduzmu potrebne radnje.
Partneri Vijeća Evrope također su pozvali na konkretnu akciju zaštite novinara koji prate javna događanja, osiguravanje nezavisnosti javnih medija i uvođenje mjera protiv SLAPP-a, nudeći odgovarajuća finansijska i pravna sredstva ugroženim medijskim djelatnicima.
U izvještaju je i analiza uticaja invazije na Ukrajinu na slobodu medija. Napadi na medije rezultirali su raširenom drakonskom cenzurom, ne samo ruskih, već i stranih medija. Posebno je ukazano na rusko regulatorno tijelo za medije Roskomnadzor koje je od medija zahtijevao da objavljuju samo službene izvještaje vlade o invaziji na Ukrajinu i toku rata, te zaprijetio da će blokirati njih i njihove web stranice ako to ne učine.
Izvor: IFJ