Izrael sravnio sa zemljom sjedište Palestinskog centra za ljudska prava

U sistematskom napadu na palestinske institucije Izrael bombardovao zgradu s kancelarijama PCHR-a, medija i civilnih institucija

Izrael sravnio sa zemljom sjedište Palestinskog centra za ljudska prava

 

Izraelske snage bombardovale su i sravnile sa zemljom zgradu u kojoj se nalazilo sjedište jedne od vodećih palestinskih organizacija za ljudska prava u ponedjeljak, samo nekoliko dana nakon što je organizacija sankcionisana od strane Trumpove administracije zbog njenog učešća u slučaju pred Međunarodnim krivičnim sudom (ICC) protiv izraelskih zvaničnika.

U ponedjeljak je izraelski vojni portparol Avichay Adraee na društvenim mrežama izdao upozorenje da će izraelske snage napasti toranj Al-Roya u gradu Gazi. Adraee je objavio grafiku koja prikazuje tu zgradu, dvanaestospratnicu civilne namjene.

Kancelarija Palestinskog centra za ljudska prava (PCHR) nalazila se na posljednjem spratu, a već je bila „bombardovana i teško oštećena“, kao i korištena od izraelskih snaga kao vojna baza. Preostale dvije kancelarije grupe, u Khan Junisu i Jabalii, već su potpuno uništene izraelskim napadima, saopćila je organizacija.

Uz kancelariju PCHR-a, toranj je, prema navodima organizacije, također bio dom „medijskim uredima, medicinskim klinikama, sportskim sadržajima i drugim civilnim uredima i kompanijama.“

Samo nekoliko sati kasnije, Izrael je bombardovao zgradu, potpuno je sravnivši sa zemljom, što se vidi i na video snimcima. Zgrada se nalazila pored područja punog šatora u kojima borave raseljeni Palestinci. Prema izvještajima, u napadu je poginula jedna osoba.

Kancelarija sjedišta PCHR-a u gradu Gazi, smještena u tornju Al-Roya, upravo je potpuno uništena izraelskim vojnim avionima, kao dio kontinuiranih sistematskih napada Izraela usmjerenih na visoke zgrade u gradu, što predstavlja još jedan ratni zločin počinjen protiv palestinskog naroda i njihovih institucija,“ saopćila je organizacija nakon napada.

Izrael je zaista gađao brojne visoke zgrade u gradu Gazi, od kojih su mnoge bile stambene ili druge civilne namjene, tokom proteklih sedmica intenziviranih napada na gusto naseljenu regiju. Stanovnici su opisali da su imali samo nekoliko minuta da evakuišu područja koja je Izrael prethodno označio kao mete.

Izraelski ministar odbrane, Israel Katz, zaprijetio je još većim nasiljem u objavi na društvenim mrežama u ponedjeljak, dok se službeni broj poginulih približava 65.000 ljudi, uključujući skoro 19.500 djece.

„Moćni uragan danas će pogoditi nebo grada Gaze“, rekao je. „Oslobodite taoce i položite oružje — ili će Gaza biti uništena, a vi ćete biti zbrisani.“

About The Author