Ima zemlje Dembelije, ali ne za svakog

NOVA BLOG PRIČA

Ima zemlje Dembelije, ali ne za svakog

Dobra vest je da je BiH zvanično svetski prvak. Loša vest je da je najbolja u disciplini smanjenja broja stanovnika.

Posledice šampionskog statusa osećamo i kroz nedostatak radne snage. Poslodavci kažu: ne možete vi toliko da odete koliko mi možemo radnika da dovedemo. Tako su u Prnjavor stigli prvi radnici iz Bangladeša jer su prethodno Prnjavorčani otišli za Austriju, Nemačku i druge Švajcarske. Stanovnici iz Hercegovine godinama hrle ka primorju. Pre svega ka Dubrovniku, a onda i ka Crnoj Gori kako bi obezbedili egzistenciju. No, Hercegovina nije posna i škrta za svakoga. Ima onih za koje je zemlja Dembelija- ne rade, a primaju platu.

“Nikad se ne bih vratio. Planiram da ove iz opštine pozovem jedan dan na ručak i da im se zahvalim što su me oterali. Zbog njih sam otišao i, ispostavilo se, da sam baš zadovoljan. Da sam tamo ostao, morao bih da se ponižavam, molim, u stranku da se učlanim. Nije to život dostojan čoveka”, priča jedan Hercegovac na radu u Dubrovniku.

Poludecenijski radni status za njega znači ne samo finansijsku nego i radnu stabilnost. Već je napravio poznanstva, ljude sa kojima sarađuje, društvo sa kojim provodi vreme i izlazi.

Drugi kaže da je u jednoj privatnoj firmi bio direktor.

“Ma, bio sam neki direktor tamo u Hercegovini, ali je to, pravo da vam kažem, bio posao iz pakla. Radim sada u Dubrovniku kao taksista i ne brinem toliko o parama. Mada, nije lak posao. Ima neprijatnosti, posebno noću kada svakakvih mušterja bude, ali je mnogo više pristojnih ljudi. Od svega mi najteže pada gužva u saobraćaju. A ovog leta je Dubrovnik bio prebukiran. Kažu da je bilo više turista nego 2019”, priča nam ovaj Bilećanin na radu u Dubrovniku.

“Najpre su došli oni koji nisu mogli da nađu posao u Hercegovini što, po automatizmu, znači da nisu bili u stranci. A sada je, kako čujem, još gore nego kad sam ja otišao. Danas dolaze da rade i oni koji imaju posao. Da li ga napuste ili uzmu odmor, bolovanje, ne znam. Iznenadio sam se kad sam video ovde i neke odbornike iz vladajuće stranke. Došli da zarade nešto na građevini, a kod kuće glasačima pričaju kako je tamo blagostanje. Nego, ovde i ne pričamo o tome. Svako se bavi svojim poslom”, objašnjava.

I dok se u Dubrovniku plata dobija za rad, Hercegovina je za neke kao zemlja Dembelija. Naravno, da biste bili u toj poziciji, morate imati “važne” ljude kojima ste važni. Što će reći da ste ili u rodbinskim ili partijskim odnosima, tek, na posao ne morate ići.

“Dovoljno je autom proći pored kapije kakvog javnog ili zavisnog preduzeća, aktivirati aplikaciju i radno vreme počinje da teče. Onda se ide kući, radi na selu ili pije kafa u gradu, sve po volji i u skladu sa afinitetima i životnim stilom. Na kraju smene se opet prođe kraj kapije, odjavi se sa posla i toliko za taj dan. A sutra po istom tragu. Dok smo imali kartice, barem su morali da izađu da se kucaju, a sada sve iz auta mogu. I takvih je na desetine, da ne kažem stotine. Svi to gledaju i valjda je svima normalno”, priča jedan od radnika iz elektro-sektora.

Ono o čemu se ne priča, a što se oseća, je da je Hercegovina već opustela.

Što će prijatno da se iznenade oni koji je otkriju. Nadamo se da će ti ljudi biti upola toliko pametni i dobri koliko je Hercegovina bogata i lepa.

About The Author