Prema godišnjem izvještaju Međunarodne federacije novinara (IFJ), 2024. godina bila je još jedna posebno smrtonosna godina za novinare i medijske djelatnike.
Do 10. decembra 2024. godine u svijetu su ubijena 104 novinara, od kojih više od polovine u Gazi, Palestina (55).
IFJ je ponovno potvrdio odlučnost da Ujedinjeni narodi hitno usvoje Međunarodnu konvenciju za zaštitu novinara.
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava 10. decembra, Međunarodna federacija novinara (IFJ) objavila je prve nalaze godišnjeg izvještaja za 2024. godine o novinarima i medijskim djelatnicima ubijenim na dužnosti.
Prema posljednjim podacima, koji su još uvijek nepotpuni, od 1. januara ubijena su 104 medijska djelatnika, među kojima je 12 žena, što predstavlja 11,5 posto od ukupnog broja ubijenih.
Do 2023. godine IFJ je dokumentirao 129 smrtnih slučajeva, uključujući 14 žena, što je jedna od najsmrtonosnijih godina za novinare otkako je IFJ počeo objavljivati svoj popis ubijenih novinara 1990. godine.
Drugu godinu za redom regija Bliskog istoka i arapskog svijeta drži jezoviti rekord po broju ubijenih novinara: 66 smrtnih slučajeva u 2024. godini
Rat u Gazi i Libanu ponovno ističe masakr koji su pretrpjeli palestinski (55), libanski (6) i sirijski (1) medijski profesionalci, koji predstavljaju 60 posto svih novinara ubijenih 2024. godine.
Od početka rata 7. oktobra 2023. godine broj ubijenih palestinskih novinara popeo se na najmanje 138, što ovu zemlju čini jednom od najopasnijih u historiji modernog novinarstva, iza Iraku, Filipinima i Meksiku.
IFJ je ranije pozvao UNESCO da zaštiti novinare, uspostavi trajni prekid vatre, otvori humanitarne koridore za civile i omogući novinarima iz Gaze da nađu utočište izvan enklave, a stranim izvjestiteljima da uđu u enklavu. Sve bez rezultata.
Drugdje u regiji, IFJ bilježi tri medijska profesionalca ubijena u Iraku ove godine, uključujući dvije žene 23. augusta, i fotografa ubijenog u Siriji 4. decembra.
U Aziji i Pacifiku, najvećoj geografskoj regiji IFJ-a, broj smrtnih slučajeva 2024. godini (20) bio je znatno veći nego 2023. godine (12) i 2022. godine (16), s porastom nasilja u južnoj Aziji.
IFJ je osudio šest ubistava u Pakistan, pet u Bangladešu i tri u Indiji, tj. 70 posto svih smrtnih slučajeva u regiji. Osim toga, vojni režim u Mijanmaru nastavlja lov na novinare – ove godine su ubijena tri novinara – dok su Indonezija i Kazahstan imali po jedan smrtni slučaj.
U Africi je 2024. godine ubijeno osam novinara – četiri 2022. godone i devet 2023. godine godine – no najveću cijenu platio je Sudan s pet mrtvih, kao rezultat rata koji je posebno smrtonosan. Život su izgubila i dva somalijska novinara te jedan čadski novinar, što također svjedoči o krhkoj i nasilnoj političkoj situaciji u ove dvije zemlje.
Prije izbijanja rata u Gazi, Latinska Amerika, a posebno Meksiko, bila je jedna od najopasnijih regija na svijetu za medijske profesionalce.
Godine 2024. IFJ broji šest smrtnih slučajeva – u usporedbi s 30 u 2022. godine i šest u 2023. godini – uključujući pet Meksikanaca i jednog Kolumbijca. Još jednom, prijetnje, zastrašivanja, otmice i ubistva posljedica su izvještaja o trgovini drogom, koja više od dva desetljeća muči Meksiko.
Rat u Ukrajini ponovno je odnio žrtve na kontinentu, s četiri ubijena novinara 2024. godini u usporedbi s 13 ubijenih 2022. godine i četiri 2023. godine. Unatoč ovom sukobu, Evropa ostaje najsigurniji kontinent na svijetu za rad novinara.
Izvor: IFJ