HAYAT I RTV HB: Pogodite koja televizija nije ni spomenula godišnjicu rušenja Starog mosta

Gaza, Neretva, Kazani, Stari most, EU integracije… O ovim su temama dvije televizije izvještavale s različitih pozicija

HAYAT I RTV HB: Pogodite koja televizija nije ni spomenula godišnjicu rušenja Starog mosta
Foto: Amira Skopljak/Fotobaza.ba

 

HAYAT TV: Bitka za Neretvu

  1. – 12. novembar 2023.

IPTV I PRAVA PRENOSA: Hayat je komercijalna televizija koja živi od oglašavanja i naplate prava emitiranja njihovih sadržaja. Kao i svakoj takvoj televiziji, nemjerljivu štetu im nanose pirati koji ilegalno i bez posljedica distribuiraju i naplaćuju proizvode njihovog truda, i to toliko otvoreno da javno oglašavaju ovu ilegalnu aktivnost. U ponedjeljak (6. novembar) je Hayat imao dobar prilog o ovoj pojavi, i bilo bi dobro da nadležni poduzmu nešto po ovom pitanju zbog kojeg mediji svake godine ostaju bez ozbiljnih sredstava koja bi im garantirala opstanak i podizanje kvalitete sadržaja.

SPASIMO NERETVU: Mediji imaju ključnu ulogu u podizanju svijesti javnosti o ekološkim problemima. Iako je medijska svakodnevica preokupirana političkim dešavanjima, dobro je vidjeti da ekološka pitanja dobijaju zasluženu pažnju, kao što je prilog o protestima za zaštitu rijeke Neretve od gradnje hidroelektrane Ulog koji je dobio skoro tri i po minute u Vijestima u 7 u subotu (11. novembar).

DONACIJA ZAPOSLENIKA HAYAT TV-a: Dobra djela vrijedi izdvojiti i ukazati na njih kao primjer, a Hayat je u petak (10. novembar) realizirao donaciju didaktičke i sportske opreme djeci u edukativnom centru u povratničkoj zajednici Nova Kasaba u općini Milići. Iako je bilo i drugih vijesti koje smo mogli istaknuti u ovom segmentu, biramo ovu kao primjer humanosti i solidarnosti novinarske zajednice.

Ocjena: 7

 

RADIOTELEVIZIJA HERCEG-BOSNE: Opširno o procesu integracije

  1. – 12. novembar 2023.

GAZA: Prošle sedmice smo izdvojili zaokret RTV HB-a u izvještavanju o sukobu na Bliskom istoku i zauzimanje kursa koji se ne može nazvati otvoreno proizraelskim, ali je definitivno ignorantan kad su u pitanju patnje Palestinaca. Početkom ove sedmice se takav kurs nastavio, ali se do njenog kraja RTV HB na neki način korigovao solomonski mudrim opredjeljenjem da količinu vijesti iz Gaze svede na minimum. Riječ je o vjerovatno najboljem mogućem odabiru i demonstraciji svojevrsnog priziva novinarske i uredničke savjesti koji ne treba proći nezapaženo.

FRONTEX: Nije lako izvještavati pozitivno o stvarima koje same po sebi nisu takve, i RTV HB se često zbog podrške trenutnoj vlasti dovede u situaciju da mora trpjeti zbog njihovih poteza. To često rezultira situacijama koje budu gotovo komične, poput jedne koju smo imali u četvrtak (9. novembar) kada je sjednica Vijeća ministara prekinuta zbog tačke dnevnog reda koja se ticala potpisivanja ugovora sa Frontexom. U svom dnevniku je RTV HB izvijesto o tačkama koje se jesu razmatrale, a onda su naglo prešli na izjavu ministra pravde riječima „nakon prekida se obratio“, ne spominjući razlog prekida. Cijela stvar je utoliko gora jer je RTV HB tri sedmice uzastopno pažljivo pratio probleme sa kontrolom granica i sporazum sa Frontexom je doslovno „njihova tema“.

EU4BUSINESS I EU4AGRI: O europskim integracijama se obično govori kao o apstraktnom procesu koji se svodi na neka izvješća, reforme i mišljenja. Ono što približavanje EU-u znači u konkretnom smislu, često ostaje u drugom ili trećem planu, zato vrijedi izdvojiti to što se RTV HB u subotu i nedjelju (11. i 12. novembra) bavio programima podrške biznisu i poljoprivredi u Bosni i Hercegovini u opširnim, zanimljivim i korisnim prilozima baziranim na iskustvima iz prakse.

Ocjena: 4

KOMPARATIVNA ANALIZA

Počnimo ponovo sa Bliskim istokom. Za Hayat je to i dalje centralna tema, i, znamo li da napadi na civile u Gazi traju već pet sedmica i da je broj ubijenih civila već petocifren, te da zločini prema Palestincima nailaze na sve glasniju osudu svjetske javnosti, ne može se zamjeriti ovako izražen interes i angažman. Hayat svakodnevno izvještava emotivno, ali bez senzacionalizma; u njihovom izvještavanju nema ništa što bi se moglo ocijeniti kao neistinito, a sve ostalo, poput minutaže ili prioritiziranja (naprimjer, možda je vijest o otvaranja pregovora o pristupanju BiH EU-u ipak za udarni termin, a ne tek za sedmu minutu dnevnika), stvar je uređivačke politike. S druge strane, RTV HB je početkom sedmice priloge o Gazi otvarao saopćenjima izraelske vojske i ilustrirao uglavnom kadrovima njihovih vojnih operacija, dok je krajem sedmice čak i ova televizija izvijestila kako je zbog civilnih žrtava „Izrael pod sve većim pritiskom, čak i svojih saveznika“ te, ranije dvominutni ili trominutni, blok vijesti sa Bliskog istoka skratila na manje od minute.

Otvaranje ili neotvaranje pristupnih pregovora između BiH i EU-a su Hayat i RTV HB, očekivano, predstavili na različite načine. Hayat je u srijedu (8. novembar) javio kako „BiH nije dobila otvaranje pregovora“, dok je udarna vijest na RTV HB-u bila: „BiH je dobila zeleno svjetlo za početak pregovora o članstvu u EU-u, ali pod određenim uvjetima“. U ovome se ogleda manje-više sve što je uslijedilo u izvještavanju o ovoj temi – Hayat je odmah potencirao kako vladajuća koalicija nije učinila dovoljno da ispuni preuzete obaveze, dok je RTV HB najprije insistirao na tome da je Europska komisija ocijenila napredak pozitivnom ocjenom, ali su u danima koji su uslijedili emitirali i kritički intonirane priloge u kojima se preispituje da li se moglo učiniti više u smislu ispunjavanja uvjeta EU-a. Rečenica „Doznat ćemo koliko smo mi iskreni na europskom putu i koliko je ozbiljna pružena ruka iz Bruxellesa“, izrečena u dnevniku od nedjelje (12. novembar), vjerovatno najbolje odslikava ono kako je RTV HB zaključio temu (ne)otvaranja pristupnih pregovora.

Obje televizije su sa zanimanjem ispratile (konačno!) formiranje nove vlade u Hercegovačko-neretvanskom kantonu. Razumljivo je što je RTV HB ovoj temi posvetio nešto veću minutažu, ali je Hayat možda bio čak entuzijastičniji uvodeći nas u prilog o ovom događaju riječima „nestvaran rezultat u HNK-u“, referišući se i na to da je na čelu ovog kantona jedna žena. Obje televizije su donijele imena ministara u vladi premijerke Marije Buhač, istaknule kako je njihov prosjek starosti oko 40 godina i osvrnule se na događaje koji su neposredno prethodili zaključenju pregovora. U tome vrijedi zapaziti kako je Hayat znakovito naglasio izjavu predstavnika SDA kako će njihov koalicioni partner NES u nastavku procesa formiranja vlasti moći računati na određene pozicije.

Da li to ima veze sa formiranjem vlade u HNK-u ili ne, ali i jedna i druga televizija su izvijestile o sjednicama predsjedništava SDA i HDZ-a koje su održane u petak, 10. novembra. Iako Hayat inače ne štedi HDZ otprilike onoliko koliko RTV HB ne štedi SDA, spomenute sjednice su propraćene krajnje korektno i bez nekih kvalifikacija kakve obično čujemo.

Na kraju, 9. novembra je obilježeno 30 godina od rušenja Starog mosta u Mostaru. Hayat je tom prigodom emitirao skraćeni snimak operacije rušenja ovog simbola grada na Neretvi i prilog sa obilježavanja ove godišnjice. Na RTV HB-u o ovom događaju nije bilo niti riječi.

Što se ocjena tiče, prošle sedmice je Hayat velikodušno ocijenjen sedmicom zbog vidnog napretka u odnosu na sedmicu ranije. Ove sedmice se može reći da je zadržan manje-više isti nivo koji teži prosječnosti i sasvim realističnoj šestici. S druge strane, RTV HB je odustajanjem od jednog pristupa vijestima iz Gaze koji je bio neodrživ pokazao svijest, zbog čega zaslužuje više od prošlosedmične dvojke, ali su sigurno i njegovi urednici svjesni kako im dnevnici ove sedmice ni u ostalim segmentima nisu na nivou na kojem su znali biti. Uz veliki minus zbog ignorisanja godišnjice rušenja Starog, zbog odsustva kvalitetnih priloga iz lokalnih sredina na koje smo kod njih navikli, te uz respekt prema pristupu koji su pokazali prema vijestima iz Bruxellesa, ove sedmice se dnevnici RTV HB-a mogu ocijeniti četvorkom.

 

Plus sedmice

HAYAT TV

U četvrtak (9. novembra) je na lokalitetu Kazani obilježena godišnjica zločina pripadnika Armije RBiH nad sarajevskim Srbima. Na televiziji Hayat su ovome posvećene pristojne dvije minute dnevnika koji traje oko 24 minute, uz isticanje Kazana kao opomene i izjave poštovanja prema žrtvama. Ovi prilozi su neophodni za suočavanje sa neugodnim događajima iz prošlosti i, kako smo govorili kada je RTV HB propustio spomen na žrtve u Stupnom Dolu, održavanje vlastitog moralnog kapitala za proces pomirenja i izgradnje mira, na čemu Hayatu treba odati priznanje.

RTV HB

U četvrtak je u Varešu predstavljena knjiga u kojoj autorica Greta Filipović govori o silovanju čija je bila žrtva u ratu. Rijetke su žene koje su o takvoj traumi spremne govoriti javno, i svaki javni istup na ovu temu vrijedi prenijeti, ali i saslušati i poštovati.

Minus sedmice

HAYAT TV

Požar na sarajevskoj pijaci Kvadrant je možda zanimljiva lokalna tema, ali baviti se njime tri dana u dnevnicima televizije koja cilja na gledanost u cijeloj državi je možda ipak malo pretjerano.

RTV HB

O tridesetoj godišnjici rušenja simbola grada iz kojega emitirate program moguće je izvijestiti i bez spominjanja imena krivaca i bez vrijednosnih sudova. Trideset sekundi posvećenih obilježavanju ove godišnjice i skoku bez aplauza bilo bi sasvim dovoljno za demonstraciju onoga na čemu se uporno insistira kada su drugi u pitanju.

 

Ovaj tekst je izrađen/a uz podršku regionalnog projekta SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan kojeg implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD), Center for Research and Policy Making (CRPM) i Institute for Democracy and Mediation (IDM) a finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.

Sadržaj teksta je isključiva odgovornost Analiziraj.ba i ne odražava nužno stavove Centra za promociju civilnog društva, Center for Research and Policy Making (CRPM), Institute for Democracy and Mediation i Ministarsvta vanjskih poslova Kraljevine Norveške.

About The Author