Harem u Stocu: RTV HB šuti o diskriminaciji, Hayat bez druge strane

Dok RTV HB problem svodi na “nelegalnu gradnju”, Hayat prati protest Bošnjaka, ali izostavlja glasove hrvatske strane

Harem u Stocu: RTV HB šuti o diskriminaciji, Hayat bez druge strane
Foto: Hayat.ba

HAYAT TV: Protest poljoprivrednika zaustavljen na ulazima u Sarajevo

  1. august – 26. august 2025.

PROTEST POLJOPRIVREDNIKA I ZABRANA ULASKA U SARAJEVO: Naravno da i naša policija bije i hapsi, kako se pokazalo mnogo puta u prošlosti. Kad ne bije i ne hapsi, onda blokira, kao što je urađeno poljoprivrednicima koji su trebali održati ranije najavljeni protest u Sarajevu. Hayat je uživo izvijestio o blokiranim protestima na ulazima u Sarajevo tonom kritičnim prema aktuelnoj vlasti. Ali, ako je Hayat TV znao izreći kritiku na aktuelnu vlast samo radi kritike, u ovom slučaju ona je bila potpuno na mjestu. Jedna zamjerka samom prilogu: među izjavama poljoprivrednika uzetih na licu mjesta, provukla se i jedna homofobna. Stoga, paziti šta sve odlazi u eter.

POSTOJI LI ZELENI VAL U SARAJEVU? Ovim, sve češćim pitanjem među građanstvom Sarajeva koje koristi automobil, započet je u nedjelju prilog od skoro pet minuta. Odgovarajući da zeleni val ne postoji, Emerin Ahmetašević odlično je obradio ovu temu, obrazložući kako je kroz malo istraživačko novinarstvo naime vožnju od Vijećnice do Stupske petlje došao do odgovora na navedeno pitanje. Ponuđen je jednostavan a dobar vizualni prikaz navedenog: kilometraža, broj semafora, prosječna brzina kojom se vozilo kao i podatak o broju vozila koja saobraćaju dnevno i proračun izgubljenog vremena zbog stajanja na semaforima. Jedino što je moglo, i možda trebalo bolje, je produžiti vožnju do kružnog toka na Ilidži.

TURIZAM U VISOKOM: Dobro je što posjete lokalnih i turista izvan Bosne i Hercegovine nisu koncentrisane samo u ionako turističkim mjestima poput Sarajeva, Mostara, Trebinja, Banjaluke. Lijepo je vidjeti prilog o turizmu u nekom manjem mjestu, kao što je recimo bio prilog o turizmu u Visokom, popraćen izjavama turista i turističkog vodiča. No, ne znam da li se radi o plaćenoj promociji (veoma moguće, Hayat je televizija u privatnom vlasništvu) ili su vlasnici televizije i parka u dobrim odnosima, ali nema nikakvog otklona, propitivanje ni kritičkog odnosa spram navodnih piramida prisutnih u ovom bh. gradiću. “Činjenice” koje su iznijeli posjetioci o energiji uzele su se zdravo za gotovo i kao takve su servirane u nešto više od tri minute.

Ocjena:7

RTV HB: Nema diskriminacije, samo Bošnjaci koji “krše zakon”

  1. august – 26. august 2025.

GODIŠNJICA NA GROBLJU MIRA I EVROPSKI DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE TOTALITARNIH REŽIMA: Sve civilne žrtve naše su žrtve, bez razlike. No, ne možemo komemorirati sve žrtve vojnih formacija. Ne obilježavamo i ne slavimo žrtve nacističkih i fašističkih vojnih grupa i formacija. Na Groblju mira na Bilima, održana je komemoracija na kojoj su kritikovan “jugokomunizam” i žrtve “režima” ali prilog nije pružio odgovor ko su pokopane žrtve na Groblju mira, zašto su ubijeni, šta su radili, da li su možda bili ustaše, domobrani ili članovi nekih drugih kolaboracionističkih snaga? U prenesenim govorima i izjavama spominjalo se “političko nasilje” ali RTV HB propustio je priliku da precizira o kojem (čijem?) nasilju se radi (komunističko, nacističko, fašističko, ustaško?) a novinar Marin Suton reći će da su oni “položili žrtvu za slobodu” ali opet nije rečeno ko su žrtve i ko je to položio žrtvu za slobodu. Ustaše, domobrani i četnici koji su bježali preko Bleiburga, a kojima je politički cilj nesloboda, sigurno to nisu.

JESU LI BOŠNJACI DISKRIMINISANI U STOCU? Nakon što je Prostorni plan Grada Stoca za period 2024-2034. godine izglasan isključivo voljom 12 vijećnika HDZ-a i njihovih koalicionih partnera, Bošnjaci ovog grada su se (samo)organizovali i u jednom danu izgradili zid za harem. Sudeći prema izvještavanju RTV HB, diskriminacija Bošnjaka u ovom hercegovačkom gradu ne postoji, pa se ne može ni pričati o onome čega nema. Nema diskriminacije nema ni izjava Bošnjaka. Prostor je dat samo gradonačelniku Stjepanu Boškoviću, čije izjave su opravdanje postupaka gradskih vlasti, a govoreći o izgradnji zida, govori se samo o “nelegalnoj gradnji”, bez važne informacije zašto su se Bošnjaci odlučili na ovakav potez. Priča je zaključena pozivom da se sankcioniraju odgovorni.

TEHNOLOGIJA I UTJECAJ NA DJECU: “Je li tehnologija neprijatelj kreativnosti ili njen najveći saveznik?”. Ovo bitno pitanje, koje zbog brzine života često zapostavljamo, a o kojoj bi se mogle pisati knjige te stručni i naučni radovi dobila je svojih nekoliko minuta u ponedjeljak. Nije se srećom upalo u apokaliptični narativ, već, uz objašnjenje psihologa kako ekrani utječu na fokus djeteta i kako može doći do zakržljalosti, naglašeno je i kako tehnologija može imati pozitivan utjecaj, kroz pristup obrazovnim sadržajima i alatima za učenje.

Ocjena: 2

KOMPARATIVNA ANALIZA

Nekoliko je ključnih tema koje su obilježile sedmicu iza nas. Prva je usvajanje budžeta institucija Bosne i Hercegovine za 2025. godinu, koju je na sjednici, uz protivljenje Željke Cvijanović, usvojilo Predsjedništvo BiH.

Hayat TV prikazao je nastavak procesa usvajanja budžeta – od glasanja u Zastupničkom domu do razmatranja u Domu naroda PSBiH – uz izjave koje su varirale od pesimističnih prognoza o mogućoj blokadi SNSD-a, preko kritika Čovića i HDZ-a BiH zbog podrške SNSD-u, do poziva visokom predstavniku da nametne budžet BiH. Prilog RTV HB otvorio je pitanje o kojem se već neko vrijeme spekuliše – da li drugostepena presuda Suda BiH nagovještava mogući odmak Dragana Čovića od Milorada Dodika i SNSD-a? Iako je najviše prostora dobila Željka Cvijanović, prikazane su i izjave Denisa Bećirovića, političkih analitičara te, možda najznačajnije, službenika Granične policije BiH, čiji je rad direktno povezan s usvajanjem budžeta. Ipak, taj odmak – ako uopšte postoji – nije ni jasan ni potpun, što se pokazalo u narednim prilozima i danima.

Još uvijek, govoreći o presudi i odluci CIK-a BiH o oduzimanju mandata Dodiku, na RTV HB dominira upravo Dodik ili kadrovi SNSD-a. Ako pak ne oni, prilozi počinju tonom da se “odluka CIK-a BiH (se) neće tako lako provesti na terenu” da je “zakonom predviđeno da RIK provodi izbore u RS-u” ili mišljenjima politologa i novinara da će za provođenje izbora problem biti ljudi SNSD-a u odborima. No, vrijedno je zabilježiti da RTV HB, uz priznanje da Dodik “više nije formalnopravno predsjednik RS” i uz mišljenja pravnih stručnjaka o neustavnosti najavljenog referenduma, barem u prethodnoj sedmici nije funkcionisao kao propagandni kanal srpske nacionalističke politike u Bosni i Hercegovini.

S druge strane, ništa ne može opravdati šutnju i ignorisanje Radiotelevizije Herceg-Bosne o problemima i (sistemskoj) diskriminaciji Bošnjaka u Stocu. Gradsko vijeće ovog grada, bez ijednog glasa vijećnika iz reda bošnjačkog naroda, usvojilo je Prostorni plan za period 2024-2034. godine, čime je lokacija predviđena za mezar premještena u zabačeno i nepristupačno područje Dragovilja, uz entitetsku liniju prema Ljubinju. Ovo je izazvalo bijes Bošnjaka koji su se odlučili na direktnu akciju i (samo)organizaciju, pa su u jednom danu izgradili zid za harem.

RTV HB dao je prostor samo HDZ-ovom načelniku Stoca, Stjepanu Boškoviću, koji je opravdavao poteze gradskih vlasti uz naglašavanje da je izgradnja zida od strane stolačkih Bošnjaka “nelegalna” bez informacije da je Prostorni plan izglasan bez glasova Bošnjaka, i da je za harem određena lokacija koju Bošnjaci nisu htjeli. Pored poziva da se sankcioniraju odgovorni, prilog o “nelegalnoj” gradnji zida trajao je kraće (dvije minute) od priloga o sjednici NSRS na kojoj se razgovaralo o referendumu u RS-u koji najavljuju Milorad Dodik i SNSD (tri minute).

Hayat TV ovoj temi posvetio je tri dana, prateći 30 pitanja upućenih gradonačelniku i Gradskom vijeću Stoca od strane parlamentarca Sanela Kajana, uzimajući izjave aktivista inicijative “Stolac glasno” o odnosu gradonačelnika prema Bošnjacima ovog grada, zatim ministra Nerina Dizdara, predsjednika Medžlisa IZ Stolac te prezentirajući informacije o broju zaposlenih Bošnjaka u administraciji ovog grada. Treba više paziti na montažu prilikom izjava, a izostanak stavova hrvatske strane ostaje značajan propust, iako je tema u cjelini tematski ispraćena.

PLUS SEDMICE

HAYAT

Izrael je odobrio izgradnju E1 projekta na okupiranoj Zapadnoj obali. Riječima ultranacionalističkog ministra Bezalel Smotricha, ovaj projekt za cilj ima spriječiti bilo kakvu ideju palestinske države. Skoro sedam minuta posvećeno je u ponedjeljak ovoj temi, u prilogu u kojem je gostovao urbanist i arhitekt Alon Cohen-Lifshitz a koji je obrazložio i pojasnio izjave ministra ekstremnog desničara Smotricha te građenje na Zapadnoj obali.

RTV HB

Možda ne na najbolji mogući način ali dva dana zaredom (subota i nedjelja), RTV HB dala je prostora za teme koje se tiču (naše, građanske) kupovne moći i kupovine domaćih proizvoda. Pored naglašavanja (stalne) diskrepancije u odnosu prosječne plate i sindikalne potrošačke korpe (popraćeno vizualno) naglašen je i problem velikog uvoza sirovina iz drugih zemalja čime se postavlja pitanje: da li su, i u kojoj mjeri, domaći proizvodi zaista domaći?

 

MINUS SEDMICE

HAYAT

Predugo o otvorenju obnovljene džamije u selu Ravno kod Kupresa.

RTV HB

Prošlo je još jedno izdanje Sarajevo Film Festivala. Da nije bilo internacionalne konferencije „Klimatske promjene – izazovi budućeg prosperiteta“, koju je Sarajevo Film Festival organizovao skupa sa Zelenim klubom uz partnerstvo i podršku UNDP-a BiH, gledaoci i gledateljice RTV HB ne bi ni znale da se SFF održao. Prilog od nešto više od dvije minute jedini je put kada je u programu RTV HB spomenut filmski festival u glavnom gradu BiH.

About The Author