FTV I BHT1: Vulgarnim političkim komentarima nije mjesto u Dnevniku

Čak i kad je riječ o Miloradu Dodiku, neprimjereno je pretpostavljati da bi on bio u stanju počiniti zločine iz prošlog rata. Takva mišljenja nisu bazirana na znanosti već su obične spekulacije, a FTV je propustio priliku da spornu izjavu izbaci

FTV I BHT1: Vulgarnim političkim komentarima nije mjesto u Dnevniku
Foto: S.Prosic/Hercegovina.info

FTV: Kada kritika sklizne u vulgarnost

  1. – 9. august 2021.

NOVINARSTVO ILI POLITIČKA AGITACIJA? Federalna televizija je u protekloj sedmici posvetila mnogo veću pažnju izjavama i postupcima novog visokog predstavnika od BHT1. Christian Schmidt je u prvom obraćanju rekao da će biti aktivan, a u prvom susretu sa članovima Predsjedništva već se susreo s preprekom jer Milorad Dodik nije prisustvovao sastanku. Urednica Maida Muhović razmatra koje su sve moguće posljedice ignorantske politike lidera SNSD-a, ali je suvišno bilo zazivanje sankcija međunarodne zajednice. Posao novinara i urednika je da objasne stvar, daju kontekst, pozadinu, informaciju više, ali ne i da agituju za rješenja. Novinarstvo ne treba opterećivati političkom borbom, i suvišno zvuče rečenice da međunarodna zajednica treba preduzeti korake da sankcioniše Dodika i njegovu nesaradnju.

GDJE JE GRANICA DOBROG UKUSA? Urednik Sanjin Bećiragić s pravom je podebljao Dodikovu izjavu o Bošnjacima kao o narodu koji nije državotvoran, već podanički, te je istakao kao primjer političke nekulture. Srpski član Predsjedništva je sedmicama van kontrole i svako malo raspiruje mržnju i netoleranciju koju pretvara u svojevrsni politički folklor, normalizujući neprimjerene obrasce ponašanja. Dobro je da javna televizija reaguje i osuđuje takve istupe kao uvredljive i nedopustive u političkom govoru, ali dati komentar Ibrahima Prohića, koji je potpisan kao psiholog i politički analitičar, bio je razlog za dodatnu zabrinutost. Prohić prvo dobro primjećuje da se Dodik teško može povratiti u okvire civilizovanog ponašanja, te njegovo istupanje opisuje dramatičnim terminom „primitivna sociopatija“. No, onda se u psihologizaciji političkih odnosa upušta u prizemnu spekulaciju koja je najblaže kazano pretjerana, i kojoj nije bilo mjesto u programu javne televizije. On zaključuje da je „Dodik u stanju sutra uraditi ratne zločine koji su urađeni u periodu 1992-95 kada bi se za to stekli povoljni geostrateški uslovi“. Jedno je izreći političku kritiku, ma koliko ona oštra bila, jer političari i jesu tu da trpe kritike, ali nešto sasvim drugo je predviđati nečije ratne zločine. I to sa izvjesnošću govoriti kao potpisani psiholog da bi neki političar sutra bio u stanju počiniti ratne zločine kakvi su već činjeni na našim prostorima. To prelazi granicu dobrog ukusa, i na taj način se zastrašuje ionako uplašena javnost, a nije pošteno ni prema predmetu kritike. Na Dodikove zapaljive izjave dodaje se vatra i stvara se vrzino kolo nesnošljivosti. Urednici bi morali voditi računa kome se daje pravo da nastupa u ulozi političkog komentatora.

EKONOMSKE VIJESTI: Dejana Šešlija donosi pregled novih poskupljenja i poredi podatke o prosječnoj plati sa iznosom mjesečne potrošačke korpe. Ekonomisti upozoravaju da rast prosječne plate nije isti po svim sektorima, te da su plate značajno više u javnom sektoru. U nedjelju (Merima Adembegović) saznajemo da Autoceste FBiH imaju pet zaposlenih po jednom kilometru i da su po broju zaposlenih u samom vrhu u regiji, iako se ne možemo pohvaliti modernim saobraćajnicama. Raduje to što se urednici sve češće opredjeljuju da nas informišu o brojkama u ekonomskim vijestima.

OCJENA: 3

BHT1: Saopštenje kao okosnica političkih vijesti

  1. – 9. august 2021.

TREĆI ČLAN PREDSJEDNIŠTVA, ODNOSNO DODIK: BHT1 u utorak u naslovu prenosi da se Christian Schmidt sastao sa dva člana Predsjedništva, a da treći nije došao. Na FTV-u je odmah udarna vijest da nije došao Milorad Dodik, pa je nejasno zašto je urednica Blažica Krišto izbjegla glavnu informaciju staviti u naslov. Isti dan, BHT1 prenosi saopštenje Hrvatskog narodnog sabora koji kritikuje nekakve zaključke SDA i ističe svoju afirmativnu političku ulogu. Problem je samo što se ne objašnjava u čemu se sastoje prozvani zaključci SDA, šta je pozadina, koji je razlog sukoba… Nije dovoljno samo prenositi saopštenja.

Sutradan je urednik Dejan Petrović apostrofirao samo Dodikove izjave o raspadu BiH, ali ne i bujice uvreda na račun Bošnjaka. Lider SNSD-a nije bio samo „oštar na jeziku“ tih dana, kako državna televizija karakteriše njegove izjave o disoluciji, izrečene na sastanku sa predsjednikom Srbije, već je uoči sastanka raspirivao nacionalnu mržnju nazivajući Bošnjake konvertitima i podaničkim narodom.

KONAČNO VAKCINE KOJE NISU DONACIJA: U FBiH je iz Kine konačno stiglo pola miliona vakcina, a ne radi se o donaciji. Predstavnici vlasti su se brže-bolje okupili da najave masovnu imunizaciju i da predstave isporuku kao uspjeh, ali na prvu isporuku koja je plaćena i koja nije donacija čekali smo više od godinu dana. Šteta što je urednik Milan Đurović propustio priliku da nas podsjeti na sve propuste federalnih vlasti u nabavci cjepiva.

OSTAJEMO BEZ PROFESIONALNIH VOZAČA: Anel Nurković donosi odličan prilog o radu i životu prevoznika koji se sve češće odlučuju napustiti našu zemlju i nastaviti posao u inostranstvu. Nevjerovatno zvuči podatak da je samo u posljednje dvije godine više od pet hiljada vozača teretnih vozila napustilo BiH, a da mnoge firme prebacuju svoje poslovanje u Sloveniju i Hrvatsku jer su tamo pogodniji uslovi poslovanja. Uslovi rada, čekanje na granicama te skupa registracija vozila opredjeljuju firme i vozače da nastave rad i poslovanje van BiH. Tema zaslužuje da bude praćena, a bilo bi zanimljivo čuti šta na sve kažu resorna ministarstva.

OCJENA: 4

 

KOMPARATIVNA ANALIZA: Politička kriza ne jenjava, a mnogi političari (ponajviše Milorad Dodik) rado daju zapaljive izjave kako bi krizu napravili još gorom. No, da je vrag odnio šalu možda više pokazuje to što su se istog posla latili politički komentatori, i to u programu javne televizije koja mora voditi računa da ne raspiruje nesnošljivost i govor mržnje. Izjava Ibrahima Prohića, kojeg FTV oslovljava kao psihologa i političkog analitičara, da je Milorad Dodik spreman činiti ratne zločine, primjer je političke nekulture. Toj izjavi nije bilo mjesto u Dnevniku 2 i ona otvara pitanje ko se sve poziva da komentariše dnevne događaje i u kojem kapacitetu. Javna televizija mora držati izvjesni standard u javnoj riječi i voditi računa da komentari nisu vulgarni i uvredljivi. Kultura dijaloga se ne gradi ako se na uvredu dodaje uvreda.

 

Plus sedmice

BHT1

Prilog o nepovoljnim uslovima rada profesionalnih vozača. Iscrpno i informativno.

FTV

Politički prilozi, uz zabilježene propuste, slobodniji su od onih na BHT1. FTV je u više navrata ispitivao prirodu političkog jedinstva vlasti i opozicije u Republici Srpskoj.

 

Minus sedmice

BHT1

Politički prilozi su i dalje bez konteksta i pozadinskih informacija. Publika će političke vijesti sigurno prije potražiti u drugim medijima.

FTV

Urednik Sanjin Bećiragić nije trebao pustiti izjavu Ibrahima Prohića koji procjenjuje da je Dodik spreman počiniti ratne zločine. Tom komentaru nije bilo mjesta u Dnevniku 2, a urednik je imao dovoljno materijala da tu izjavu nije morao uvrstiti.

 

About The Author