Facebook mora objasniti kako je Feed bug učinio dezinformacije vidljivijim

Potreba za pristupom algoritamskim podacima hitnija je nego ikad jer nezavisni istraživači moraju znati kako platforme biraju i sastavljaju sadržaj koji nude korisnicima

Facebook mora objasniti kako je Feed bug učinio dezinformacije vidljivijim
Foto: NDTV.com

U posljednjih šest mjeseci greška u Facebookovom algoritmu za rangiranje sadržaja povećao je vidljivost sadržaja koji su provjeratelji činjenica prethodno označili kao dezinformacije te su Reporteri bez granica (RSF) pozvali američke mega-kompanije društvenih medija da ponude javna objašnjenja o tom bugu i njegovom uticaju te objave relevantne podatke.

Postojanje greške otkrio je The Verge američka tehnološka web stranica koja je dobila povjerljivi interni dopis o greški od inženjera Facebook čija je matična kompanija Meta, a čiji je sadržaj zapanjujući.

Metini inženjeri otkrili su “masovni neuspjeh u rangiranju” koji je mogao povećati broj pregleda dezinformacija u Facebook-ovom News Feedu za čak 30 posto. Bug je također mogao promovirati golotinju, nasilje ili sadržaj ruskih državnih medija.

Prema izvještaju do kojeg je došao The Verge, tehnički problem datira iz 2019. godine i počeo je uzrokovati primjetan porast dezinformacija u oktobru 2021. godine, ali nije riješen sve do prošlog mjeseca. Glasnogovornik Mete Joe Osborne napisao je u tweetu da bug nije imao “značajan dugoročni učinak”, ali nije pružio dokaze koji bi potkrijepili tu tvrdnju.

– Meta pokušava biti uvjerljiva, ali teško im je vjerovati na riječ u ovim okolnostima. Uloga koju ova platforma društvenih medija ima u pružanju pristupa sadržaju ne dopušta im da šute o tako ozbiljnim nedostacima – kazao je šef tehničkog odjela RSF-a Vincent Berthier.

Od svog nastanka 2004. godine, Facebook je sve više zarobljen u labirint složenosti. Otkrića zviždačice Frances Haugen u oktobru 2021. godine istaknula su kako petljanja sa softverom društvenih medija može uzrokovati kvarove koje njihovi tvorci ne mogu kontrolirati.

Takvi problemi nisu ograničeni samo na Facebook. Oni utiču na sve platforme društvenih medija, koje zajedno prave pretjerano moćan, ali nestabilan sadržajni svemir sposoban izbjeći kontrolu svojih kreatora i njime manipuliraju moćni akteri.

– Potreba za pristupom algoritamskim podacima i algoritamskom transparentnošću hitnija je nego ikad. Nezavisni istraživači moraju znati kako platforme biraju i sastavljaju sadržaj koji nude svojim korisnicima. Rezultati ovih studija trebali bi biti objavljeni kako bi se ispravile greške u dizajnu i zaštitili korisnici – dodao je Berthier.

Izvještaj o Infodemiji objavljen pod okriljem Foruma za informiranje i demokratiju (tijela koju je pokrenuo RSF) uključivalo je pozive na takve mjere kroz 250 specifičnih preporuka za platforme i donositelje odluka.

Zakon o digitalnim uslugama koji će Evropska unija uskoro usvojiti rezultirat će povećanjem transparentnosti platforme i pristupa nekim podacima platforme. No, iako ambiciozan taj zakon ne ide dovoljno daleko u ovom području.

Zakon prakse o dezinformacijama, o kojem trenutno pregovaraju Evropska komisija i platforme, također mora navesti platforme da se posvete većoj transparentnosti i otvaranju podataka istraživačima, pozvali su iz RSF-a.

Izvor: RSF

About The Author