Evropski ekonomski i socijalni komitet ocijenio da bi zakon o stranim agentima ugrozio EU put Srbije

Prema tom prijedlogu “agentima” se smatraju sva udruženja i neprofitne organizacije koje se u pretežnom dijelu finansiraju ili na drugi način pomažu iz inostranstva

Evropski ekonomski i socijalni komitet ocijenio da bi zakon o stranim agentima ugrozio EU put Srbije
Foto: pixabay.com
Evropski ekonomski i socijalni komitet (EESC) izrazio je “duboku zabrinutost” zbog prijedloga zakona o uspostavljanju registra za “agente stranog uticaja” koji je dostavljen Skupštini Srbije, saopćila je ta evropska institucija.
Ističu da bi takav zakon predstavljao ozbiljnu i direktnu prijetnju organizacijama civilnog društva, ugrozio njihovu ulogu u očuvanju demokratskih vrijednosti, ljudskih prava i evropske integracije Srbije.
Poslanici Pokreta socijalista, čiji je osnivač proruski potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin, podnijeli su parlamentu prijedlog zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja.
Prema tom prijeedlogu “agentima” se smatraju sva udruženja i neprofitne organizacije koje se u pretežnom dijelu finansiraju ili na drugi način pomažu iz inostranstva.
Pokret socijalista je manji koalicioni partner vladajuće Srpske napredne stranke i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Oni su pozvali zakonodavce Srbije da razmotre implikacije predloženog zakona i da ne urade ono što bi štetilo civilnom društvu i ometalo napredak zemlje na evropskom putu.
EESC je konsultativno tijelo Evropske unije (EU) i postoji od 1958 godine. Radi se o savjetodavnoj skupštini koju čine predstavnici udruženja poslodavaca, radničkih sindikata i organizacija civilnog društva.
Evropski ekonomski socijalni komitet je prvi zvanični forum EU koja prihvata članove iz zemalja kandidata. Srbija je postala članica u februaru 2024. godine.
Ta evropska institucija navela je i da će nastaviti da podržava civilno društvo Srbije u podsticanju otvorenog i transparentnog dijaloga o budućnosti zemlje, kao i posvećenosti osnovnim pravima i vladavini prava.
Prije nego što postane članica EU, zemlja kandidat mora da uskladi svoje zakone, politike, institucije kao i praksu sa standardima i zahtevima EU.
Srbija se, pored Crne Gore, smatra liderom u pristupnom procesu u EU.
Zakon o stranim agentima postoji u Rusiji i prema ocjenama kritičara služi za gušenje kritika na račun vlade i ograničavanja rada boraca za ljudska prava i nezavisnih medija
Izvor: RSE

About The Author