Prema novom pravilniku, nema više ekskurzija u inostranstvo. Jedini je izuzetak Republika Srpska, što je već druga strana priče
Piše: Tomislav Marković
Ministarstvo prosvete Republike Srbije pripremilo je novi Pravilnik za ekskurzije, koji će uskoro stupiti na snagu. Prema tom pravilniku, učenicima osnovnih i srednjih škola biće zabranjeno da odlaze na ekskurzije u inostranstvo. Od ove zabrane izuzeti su samo maturanti srednjih škola, koji će dobiti priliku da malo vide sveta.
Iako su izmene Pravilnika odavno najavljene, u međuvremenu se desio “skandal” koji je dao vetar u leđa odluci Ministarstva. Ministar prosvete Mladen Šarčević najavio je kaznene mere za nastavnicu beogradske OŠ “Karađorđe” Vladanku Jakšić zato što je vodila đake na privatno putovanje u Amsterdam, pa su deca tom prilikom prošla i kroz ulicu crvenih fenjera. Nastavnica nije prekršila nijedan zakon, ali ministru to nije smetalo da zapreti sankcijama, a onda su se čitavog slučaja dohvatili mediji, šireći moralnu paniku i zgražavanje nad jadnom decom koja su uživo videla seksualne radnice na zlom, dekadentnom Zapadu.
Zabrana putovanja u inostranstvo, koja opasno miriše na ksenofobiju, tako je dobila svoje moralističko opravdanje. Kao da Srbija nije zemlja u kojoj svi, pa i deca, svakog dana gledaju eksplicitne scene na naslovnim stranama tabloida i po rijaliti programima na televizijama s nacionalnom frekvencijom.
Da su u korenu novog Pravilnika ksenofobija i težnja ka samoizolaciji, svedoče i reči člana radne grupe za izmene Pravilnika o ekskurzijama direktora OŠ “Kralj Petar I” iz Beograda Mladena Stevanovića. On kaže da je “cilj izmena zapravo bio vraćanje prvobitnog smisla ekskurzijama, jer su one obrazovno-vaspitna putovanja, a ne šoping ture”. Poruka je jasna: u tom inostranstvu, pogotovo u evropskim zemljama, nema nikakvih kulturno-istorijskih znamenitosti koje vredi videti, to su zemlje pretvorene u džinovske šoping-molove koji promovišu isključivo konzumerizam. Za razliku od merkantilnog Zapada, Srbija je oaza duhovnosti, prepuna sadržaja koji obogaćuju mladi um i oplemenjuju dečju dušu.
Ipak, Pravilnik predviđa i jedan izuzetak: učenici sedmih i osmih razreda, kao i srednjoškolci moći će na ekskurziju ili izlet da putuju u Republiku Srpsku. Pomoćnica ministra prosvete Vesna Nedeljković ovako je opravdala iznimku: “Republika Srpska za nas nije inostranstvo, jer s njima imamo potpisan sporazum o specijalnim vezama u cilju boljeg upoznavanja kulture, zajedničke istorije, spomenika, kulturne baštine.”
Ako Republika Srpska nije inostranstvo, to može da znači samo jedno – da je ona deo Srbije. Kao što vidimo, duh Dobrice Ćosića koji je tvrdio da je Republika Srpska “preskupa, ali jedina politička i ratna pobeda srpskog naroda u drugoj polovini dvadesetog veka”, oživeo je tamo gde smo se najmanje nadali – u Pravilniku za ekskurzije.