Tekstovi Milene Mitrović i Sadete Bajrović, novinarki Centra za istraživačko novinarstvo (CIN), Semire Degirmendžić novinarke portala Fokus i Predraga Blagovčanina novinara portala Tačno dobitnici su nagrade za istraživačko novinarstvo.
Time je Centar za razvoj medija i analize nastavio tradiciju nagrađivanja istraživačkih novinara i promocije istraživačkog novinarstva o korupciji koju je započeo prije devet godina.
Milena Mitrović i Sadeta Bajrović dobile su nagradu za istraživačku novinarsku priču „Zaštićena područja bez zaštite“. Otkrile su kako se koncesijama štite „Pećina Ljubačevo“, endemske vrste u „Hutovom blatu“ i Nacionalni park „Sutjeska“.
Šta se sve nelegalno gradi u Nacionalnom parku „Una“, Parku prirode „Blidinje“, Spomeniku prirode „Prokoško jezero“ i zaštićenom pejzažu „Trebević“. Koje nesređene imovinskopravne odnose i druge probleme imaju Spomenik prirode „Pećina Rastuša“, zaštićeno stanište „Gromiželj“, Spomenik prirode „Pećina Ledenjača“ i močvarni kompleks “Bardača“.
– Ovim istraživanjem smo željeli i da posjetimo lično zaštićena područja i da se na terenu uvjerimo u kakvom su ona stanju. U većem dijelu tih zaštićenih područja su putevi nepristupačni, područja su zarasla u travu ili grmlje, ne postoje nikakve oznake ili obilježja da se radi o zaštićenim područjima, zbog čega smo i po nekoliko sati tražili neko zaštićeno prirodno dobro – kazala je Mitrović.
Na terenu su otkrili da je jedan od glavnih uzroka takvog lošeg stanja jaz između lokalne vlasti koja je određena za upravljača i viših nivoa vlasti koje su proglasili određeno područje zaštićenim.
– Najveća nagrada za novinare su efekti nakon objavljene priče, dakle, ukoliko se desi neka promjena na bolje u smislu promijene nekog propisa ili kažnjavanja odgovornih za propuste – istakla je Sadeta Bajrović.
Semira Degirmendžić nagrađena je za novinarsko istraživanje „Ko je omogućio da se lijek za oboljele od Covida-19 nelegalno kupuje u sarajevskim apotekama“. Lijek Veklury remdesivir koji se koristi za liječenje oboljelih od Covida-19 prodavao se u nekoliko privatnih apoteka u Sarajevu iako nije smio. Ovaj lijek, kako otkriva novinarka portala Fokus.ba, izdaje se isključivo u zdravstvenim ustanovama i pod nadzorom ljekara.
– Čast i zadovoljstvo mi je što se i ove godine moj tekst našao među nagrađenim pričama o korupciji. Priča o nelegalnoj prodaji lijeka Remdesivir u apotekama u Sarajevu nastala je u okviru projekta Programa za istraživačko novinarstvo kao i mnoge druge priče o korupciji u Bosni i Hercegovini – kazala je Degirmedžić.
Predrag Blagovčanin dobio je nagradu za istraživanje o temi “Netransparentnost Ujedinjenih naroda: Kako je UNDP dijelio milione dolara pomoći BiH za borbu protiv Covid-19.“ UNDP je kroz program „Odgovor na Covid-19“ nabavljao medicinsku opremu na krajnje netransparentan način.
Budžetskim sredstvima građana ove države, kao i donacijama za borbu protiv pandemije, ova međunarodna organizacija favorizirala je pojedine dobavljače te sklapala ugovore s firmama koje su bile uključene u afere koje su obilježile ovu godinu.
– Ova nagrada bit će mi podstrek da se nastavim baviti pisanjem o korupciji koja je nažalost prisutna u svim segmentima u bosanskohercegovačkom društvu – kazao je Predrag Blagovčanin.
Na konkurs za najbolje novinarsko istraživanje o korupciji pristiglo je više od četrdeset istraživačkih medijskih sadržaja.
Nezavisni žiri Centra za razvoj medija i analize koji je ocjenjivao radove činili su novinari Amarildo Gutić, Branka Mrkić-Radević, Žana Gauk, Azra Omerović, Ljiljana Kovačević, Zinaida Đelilović i Dino Cviko.
Novinarska nagrada dodijeljena je u okviru Programa istraživačkog novinarstva, koji finansira USAID u BiH.
Izvor: Žurnal