Deset godina nakon ustanka Euromaidana – transparentniji medijski krajolik u Ukrajini

Transparentnost medija znatno se poboljšala u Ukrajini u posljednjih deset godina, što je ključno za jačanje povjerenja javnosti u pouzdanost vijesti i informacija koje vide

Deset godina nakon ustanka Euromaidana – transparentniji medijski krajolik u Ukrajini
Maidan, Kijev; Foto: Ilja Nedilko/Unsplash

Zakonodavne reforme, transparentnost medija, jača uloga nezavisnih medija. U desetljeću su se radno okruženje za novinare i medijsko okruženje u Ukrajini znatno poboljšali, unatoč ratu koji je Rusija vodi.

Ovog 21. novembra obilježava se deseta godišnjica ustanka Euromaidana. Tokom četiri mjeseca 2013. godine stotine hiljada ljudi postavilo je barikade na Trgu nezavisnosti u glavnom gradu Ukrajine Kijevu i u ostatku zemlje kako bi protestvovali protiv korumpirane, proruske elite i zahtijevali bliže veze s Evropskom unijom.

Pobuna je srušila predsjedništvo Viktora Janukoviča i otvorila put velikim poboljšanjima u radnom okruženju za novinare. Rangiranje Ukrajine u RSF-ovom Svjetskom indeksu slobode medija poraslo je sa 126. mjesta 2013. godine na 79. mjesto 2023. godine.

– Od Euromaidana, ukrajinsko novinarstvo, odraz društva, prešlo je dug put. Proliferacija nezavisnih medija, zakonodavne reforme i veća transparentnost medija poboljšali su situaciju za slobodu medija. Unatoč ratu koji novinarstvo stavlja pod pritisak i unatoč brojnim izazovima koji ostaju u smislu pluralizma i ekonomske održivosti, RSF pozdravlja napredak koji je u deset godina postignut u pravu na informaciju u Ukrajini – kazao je Jeanne Cavelier, voditelj odjela RSF-a za istočnu Evropu i središnju Aziju.

Jedna od tih reformi rezultirala je stvaranjem javne medijske grupe, Suspilne, 2017. godine koja sada uključuje nacionalnu web stranicu s vijestima, regionalne web stranice, TV kanal i radio stanicu. Novi zakon o medijima donesen u decembru 2022. godine uskladio je Ukrajinu s evropskim standardima i povećao transparentnost vlasništva nad medijima.

Policija temeljitije istražuje nasilje nad novinarima, čime se povećava povjerenje novinara da će njihove prijave biti ozbiljno shvaćene. Prema Institutu za masovne informacije (IMI), RSF-ovom partneru u Ukrajini, lokalne organizacije za slobodu medija javljaju da su od 2013. godine vlasti postale transparentnije u vezi s tekućim slučajevima i daju više informacija o njima.

Transparentnost medija znatno se poboljšala u Ukrajini u posljednjih deset godina, što je ključno za jačanje povjerenja javnosti u pouzdanost vijesti i informacija koje vide.

Prema istraživanju IMI-ja, 68 posto medija sada je transparentno, posebno u pogledu njihove finansijske i uredničke situacije, a ranije je to bilo samo 14 posto u 2018. godini.

Dvadeset pet ukrajinskih medija nedavno je objavilo izvještaje o transparentnosti u okviru Fondacije novinarstva koju je pokrenuo RSF Inicijativa (JTI), što pokazuje da veliku pažnju posvećuju pouzdanosti informacija koje proizvode čak i u ratnim uvjetima.

Zahvaljujući njihovom istraživačkom izvještavanju o korupciji, politici, pa čak i međunarodnim pričama, oko deset medijskih kuća etablirali su se kao glavni, pouzdani izvori vijesti. Među njima su istraživačka stranica Slidstvo.info i Hromadske, stranica osnovana 2013. godine.

U pozadini poboljšanja, uz rastući pad utjecaja oligarha na medijsku scenu, ukrajinsko je novinarstvo ipak oslabljeno pogoršanom sigurnosnom situacijom koja je posljedica rata.

Posljednjih mjeseci, pokušaji vlade da kontrolira medije također su doveli do straha da će stvarni napredak postignut u slobodi medija i pravu na informaciju u posljednjih deset godina biti potkopan.

Izvor: RSF

About The Author