Bosni i Hercegovini treba nulta tolerancija prema nasilju nad novinarkama

Statistika pokazuje da od ukupnog broja napada u 2021. godini čak 70 posto dolazi od javnih zvaničnika

Bosni i Hercegovini treba nulta tolerancija prema nasilju nad novinarkama
Foto: Foto: N.N. | Umrežavanje put ka zaštiti prava novinarki

Bosni i Hercegovini potrebna je nulta tolerancija prema nasilju nad novinarkama, poruka je konferencije “Ustanimo za novinarke u BiH” koja je održana u Sarajevu.

Generalna sekretarka Udruženja BH novinari Borka Rudić istakla je da one koje izvještavaju o nasilju nad drugim ženama neće tolerirati nasilje prema sebi samima.

– Odgovornost za nasilje nad novinarkama i preventivne mjere i zaštitu mi sada prebacujemo na urednike, direktore i vlasnike medija, odnosno na one za koje novinarke rade koji bi trebali uložiti mnogo više truda i sredstava da bi zaštitili novinarke jer su one te koje njima omogućavaju da rade, kreiraju medijske sadržaje i da mediji budu na usluzi građanima u BiH – poručila je Rudić.

Naglasila je da se nasilje nad novinarkama ne može smanjiti ukoliko novinarke ne budu imale podršku redakcije i ukoliko su svakodnevno žrtve različitih vrsta pritisaka unutar samih redakcija.

Urednica portala E-trafika iz Banje Luke Vanja Sokić navela je da je posljednjih godina često bila meta napada, a prije dvije godine dobila je i prijetnju smrću.

– Često govorim o ovom temi javno jer smatram da je važno kako bi jedni druge osnaživali, odnosno kako bi žene koje su preživjele nasilje i koje su se suprotstavile nasilju motivirale druge žene da urade to isto – pojasnila je Skokić.

Kaže da je većinu napada na nju prijavila i Udruženju BH novinari i institucijama, prije svih, policiji, a imala je različita iskustva jer su njene prijave nekada tretirane profesionalno, a nekada i neozbiljno.

Naglasila je da je iz svojih iskustava zaključila da rad policije i tužilaštava nije usklađen.

Ambasador Velike Britanije u BiH Matthew Field izjavio je da se sloboda medija trpi napade svakodnevno dodajući da je broj napada i uvreda novinara u porastu ne samo u BiH nego i na globalnom nivou.

Pojasnio je da je konferencija organizirana kako bi se radilo na umrežavanju te o načinima kako svi zajedno mogu raditi na zaštiti muškaraca i žena u toj profesiji, ali i kako doći do promjene.

Na konferenciji je istaknuto da u Bosni i Hercegovini raste broj napada na novinarke. Statistika Udruženja BH novinari pokazuje da od ukupnog broja napada u 2021. godini čak 70 posto dolazi od javnih zvaničnika prema novinarkama, te da je 35 posto rodno zasnovanog nasilja u online prostoru.

Konferencija je održana u organizaciji Media for All programa koji finansira Vlada Velike Britanije, a implementira Britansko vijeće u saradnji sa Thomson fondacijom, BIRN-om i INTRAC-om u zemljama zapadnog Balkana.

Izvor: Fena

About The Author