RTRS: Prisluškivanje opozicije
18.– 24. maj 2020.
ZASJEDANJE NSRS-a: Izvještavanje sa posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, koja je trajala četiri dana, ponovo je potvrdilo pristrasno pa time i neobjektivno informisanje javnosti.
Entitetski parlament sastao se nakon 48 dana kako bi se ukinulo vanredno stanje, a fokus izvještaja ponuđenih gledateljima bio je na samohvalama Željke Cvijanović i Radovana Viškovića o tome kako su „uspješno proveli borbu protiv pandemije Covida-19 i ekonomski očuvali RS“.
Istovremeno, brojna pitanja opozicionih poslanika o načinu trošenja javnog novca tokom pandemije te ustavnoj osnovanosti proglašenja vanrednog stanja i policijske represije prema građanima, za uredništvo Dnevnika nisu bila relevantna pa nisu ni našla svoje mjesto u izvještajima.
BEZ KONSULTACIJA: Ostaje u vezi s ovim izvještajima nedoumica da li je u dva navrata namjerno ili omaškom emitovana izjava Željke Cvijanović u kojoj je opoziciji pojasnila „da bi bili štetni“ pri donošenju odluka tokom pandemije te ih stoga nije ni konsultovala. Korist od ponavljanja ove izjave jeste u tome da se građani uvjere u nivo bahatosti i nedostatka elementarnog poštovanja koje predstavnici vlasti RS-a na čelu sa entitetskom predsjednicom iskazuju prema opoziciji. A posredno i prema svim građanima koji su za opozicione stranke glasali.
DODIK OBJASNIO: Ajdin Cikota autor je izvještaja koji se bavio reakcijama na istup Milorada Dodika koji je s govornice Narodne skupštine RS opozicionim poslanicima poručio da ih se prisluškuje, a potom pozvao i ministra unutrašnjih poslova Dragana Lukača da to potvrdi. Dan kasnije, Dodik je svoj istup nazvao političkim performansom te sa ministrom policije ustvrdio da prisluškivanja nema. I dok su lideri PDP-a i SDS-a te Transparency International podnijeli Tužilaštvu BiH krivične prijave protiv Dodika, Cikota u izvještaju zaključuje: „Iako je Dodik objasnio da se niko od opozicionara ne prisluškuje, za njih je to dovoljan razlog za krivičnu prijavu.“
PRIVREDA I RADNA MJESTA: I u nedjelji iza nas pažljivo se nastojalo u dnevnicima ne otvarati teme vezane za opstanak privrede i očuvanja radnih mjesta. Umjesto toga tek ponavljanje da je „Vlada RS učinila sve da se očuvaju radna mjesta u privatnom sektoru“. Koji teško da od obećanja može preživjeti. Jer, iako su obećane, isplate najnižih bruto plata svima kojima je rad bio zabranjen tokom marta i aprila, tek neznatan postotak firmi i samostalnih obrtnika do sada je to pravo ostvario i to samo za mart.
Kolike će štete zbog pandemije pretrpjeti realni sektor, pogotovo niskoprofitne grane, uredništvo Dnevnika ne smatra temom za ozbiljnu analizu. Umjesto toga, posebnu pažnju posvetili su turizmu i kako ga sačuvati od ekonomskih šteta. I vaučerima od 100 KM koje će Vlada podijeliti građanima koji su spremni najmanje tri dana provesti u nekom od hotela u RS-u tokom predstojećeg ljeta.
Ocjena: 2
BNTV: Sanja Vulić o sebi i o novinarima
18.– 24. maj 2020.
NAKON VANREDNOG STANJA: Poslije više od 50 dana, u Dnevniku emitovanom 23. maja pregled informacija vezanih za pandemiju Covida-19 nije bio udarna vijest. Iako se i dalje u RS-u bilježi linearni rast broja zaraženih, Narodna skupština ukinula je vanredno stanje, a time i policijski sat.
Sve što je RTRS prešutio, a odnosilo se na diskusije opozicije tokom četverodnevnog zasjedanja entitetskog parlamenta, emitovano je u dnevnicima BNTV-a. A pitanja je bilo mnogo, kao i pokazatelja da su sve odluke mogle biti donesene i provedene i bez vanrednog stanja, policijskog sata te visokih novčanih kazni za njegovo kršenje.
POKRETNA BOLNICA: U fokusu je bila i ni do danas montirana i stavljena u funkciju pokretna bolnica plaćena blizu pet miliona KM. Za čiju kupovinu je opozicija tražila obrazloženje, a premijer RS-a nudio nemušte odgovore. U vezi s tim, poslanik PDP-a ponovo je obišao, ovaj put u pratnji kolege iz SDS-a Nebojše Vukanovića, pokretnu bolnicu. Koju i dalje čini niz djelimično montiranih šatora oko kojih pasu ovce, a kada će biti dovršena još je potpuna nepoznanica.
DUG I RAZVOJ: Gledatelji su upoznati i sa sadržajem rebalansiranog budžeta, zabrinutošću opozicije jer će nivo duga RS-a doseći 60 posto GDP-a, te stavovima predstavnika vlasti da dug neće opteretiti razvoj RS-a.
PRISLUŠKIVANJE OPOZICIJE: Za razliku od RTRS-a, uredništvo Dnevnika BNTV-a ozbiljno je shvatilo izjave Milorada Dodika o prisluškivanju opozicije. I kroz reakcije opozicije i Transparency Internationala BiH ukazalo na opasnost takvih izjava, unatoč tvrdnjama člana Predsjedništva BiH i lidera SNSD-a da se radilo tek o „performansu pripremljenom za opoziciju“.
Ocjena: 6
Komparativna analiza
Narodna skupština RS veoma često je poligon za rasprave vlasti i opozicije o temama koje nisu dio dnevnog reda. Iz prošlonedjeljnog zasjedanja izdvajamo raspravu o tome ko u Parlamentu BiH jeste, a ko nije i zašto glasao za Rezoluciju o osudi ustaških zločina. Tako se u diskusiju s krajnje neprimjerenim komentarom odnosno veličanjem četničkog pokreta i grubim falsifikovanjem činjenica o ulozi NOB-a tokom Drugog svjetskog rata uključila i poslanica PDP-a Jelena Trivić. Ono što je ključno jeste da ni RTRS ni BNTV nisu našli za shodno da ovu izjavu emituju i javnost upoznaju s političkim stavovima Jelene Trivić, kao i s činjenicom da niko od poslanika nije osudio njen istup.