Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden potvrdio je da razmatra zahtjev Australije da odustane od krivičnog progona osnivača WikiLeaksa Juliana Assangea, koji je objavio mnoštvo povjerljivih američkih tajnih dokumenata i vodi pravnu bitku protiv izručenja SAD-u.
Australski premijer Anthony Albanese, koji je dugo izražavao protivljenje pritvaranju osnivača Wikileaksa, a u februaru je podržao parlamentarni zahtjev, pozivajući na povratak Assangea, australskog državljanina, u Australiju.
– Razmatramo to – rekao je Biden novinaru koji je pitao ima li odgovor na zahtjev Australije da se prekine Assangeov progon.
Albanese je rekao da je njegova vlada pokrenula to pitanje na svim nivoima vlasti na sve moguće načine i da će se nastaviti diplomatski angažirati za oslobađanje Assangea, dodajući da je ovo bio ohrabrujući komentar predsjednika Bidena.
– Vjerujem da se ovo mora dovesti do zaključka i da je Assange već platio veliku cijenu, i dosta je. Ne može se ništa dobiti daljnjim progonom Assangea, čvrsto sam u to uvjeren. I to govorim iznoseći stav australske vlade – rekao je Albanese.
Barry Pollack, Assangeov advokat, rekao je da su Bidenovi komentari ohrabrujući. Tri sedmice ranije, Pollack je rekao da Assangeov pravni tim nije vidio nikakve indikacije za rješavanje američkih optužbi protiv njega.
– Ohrabrujuće je što je predsjednik Biden potvrdio da Sjedinjene Države razmatraju odustajanje od slučaja protiv Juliana Assangea – rekao je.
Assangeovo izručenje je stavljeno na čekanje u martu nakon što je londonski Visoki sud rekao da SAD mora pružiti garancije da se on neće suočiti sa smrtnom kaznom.
Assange, 52, bori se protiv izručenja iz Britanije u SAD, gdje je tražen zbog krivičnih optužbi zbog objavljivanja povjerljivih američkih vojnih zapisa i diplomatskih depeša 2010. godine. Washington kaže da je objavljivanje dokumenata dovelo živote u opasnost.
Assangeove pristaše kažu da je on heroj u borbi protiv establišmenta koji je postao žrtva jer je razotkrio nedjela SAD-a, uključujući sukobe u Afganistanu i Iraku.
Ako bude izručen, Assangeu prijeti kazna do 175 godina u zatvoru s maksimalnim osiguranjem. Grupe za ljudska prava, vodeće medijske organizacije i čelnici zemalja, uključujući Meksiko i Brazil, također su pozvale na odbacivanje optužbi protiv Assangea.
Izvor: Reuters