BHT1: Više ozbiljnih propusta
- – 13. maj 2019.
A KOLIKO SADA RASTEMO? Sedmica je započela optimizmom koji je pratio sastanak guvernera Evropske banke za obnovu i razvoj. Značajan događaj koji je okupio evropske i domaće zvaničnike ispraćen je u atmosferi ukazivanja na moguće uspjehe i propuštene šanse. Na BHT1 smo nekoliko puta čuli da nam je potreban godišnji rast BDP-a veći od pet posto, i da je to moguće jedino u okolnostima uvećanih stranih investicija. Urednici su i na BHT1 (Željana Mehmedika), kao i na FTV-u (Jadranka Milošević) događaju dali na bitnosti, što samo po sebi nije sporno. No, opet je izostao objektivni novinarski pristup. Lijepo je slušati procjene guvernera i ministara da nam samo malo treba do naglog rasta i razvoja, ali gledatelje sigurno više interesuje koliko i po kojim stopama sada rastemo? Ili još više – kako rastemo? Kakve vrste investicija privlačimo? U kojem obimu? Te odgovore nećemo čuti od političara ili bankara, ali i dalje naivno vjerujemo da je to zadatak javnih televizija.
BROJNI PROPUSTI: Bilo je više propusta u Dnevniku 2 BHT1 u proteklih sedam dana, ali izdvojićemo najupečatljiviji: odluka urednice Melise Teletović da protest liječnika, koji je, primjerice, na FTV-u imao tretman udarne vijesti, izmjesti u sedamnaestu minutu, i to poslije beogradskih protesta. Podsjećanja radi, liječnici su prosvjedovali zbog nereprezentativnosti svojih sindikata, loših uslova rada, malih i nejednakih plata… Sve to očito nije bilo dovoljno ni da se nađu u udarnoj špici.
ODGOVORNOST SE NE UTVRĐUJE ETIKETIRANJEM: BiH još nema oficira za vezu sa EUROPOL-om, donosi BHT1 u nedjelju (Melisa Teletović). U prilogu se tek naizgled preispituje ko je odgovoran za to, a zapravo se krivica olako i neuvjerljivo lijepi ministru bezbjednosti. Nakon što smo čuli da više policijskih tijela nije usaglašeno, i da prebacuju odgovornost jedni na druge, u naslov na ekranu se izdvaja rečenica da je za sve kriv prvi bezbjednjak Dragan Mektić. Na ekranskom naslovu se taj sud pripisuje MUP-u RS, dok novinarka izdvaja u prilogu to kao svoj vrednosni sud. Sve bi to bilo i prihvatljivo da je iznijeto više uvjerljivih razloga zašto je ministar jedini i(li) najveći krivac, kada se tokom cijelog priloga potencira da više policijskih tijela odbija saradnju. To nije način da se utvrdi politička odgovornost, jer sve je više ličilo na ujdurmu u kojoj se krivac tražio pod svaku cijenu. Ili po političkom ukusu, a ne po mjerilu odgovornosti.
OCJENA: 2
FTV: Odličan subotnji dnevnik
- – 13. maj 2019.
INFORMACIJE KOJE MIJENJAJU KARAKTER VIJESTI: Federalna sebi nije dopuštala propuste kakve je činio BHT1. Naprimjer, prilog o banjalučkoj proslavi Dana pobjede nije prošao bez registrovanja ultradesničarskog transparenta kojim se nastoje izjednačiti partizani i četnici. Sve to prigodno je stavljeno tik uz izjavu slavljenice Željke Cvijanović da je istorijski revizionizam nedopustiv (urednica Jadranka Milošević). BHT1 to nije registrovao, iako ta informacija značajno mijenja pogled na karakter slavljeničkog skupa.
KONAČNO PRAVE REPORTAŽE I TEMATSKI PRISTUP: Najveće osvježenje je bila urednica Azra Pašukan koja je subotnji Dnevnik 2 uredila kao tematsku cjelinu posvećenu našoj nimalo ružičastoj zbilji. Pašukan je započela emisiju viješću koja je na BHT1 bila poslije vijesti iz regiona, tj. sarajevskim protestima zdravstvenih radnika. Onda je stvar nastavila pričom o nevoljama obiteljskih liječnika u Širokom Brijegu, čime je pokazala razmjere dubioze. Na kraju je rezime bio u prilogu iz Krajine, odakle dolaze još turobnije vijesti i konkretni podaci o masovnom iseljavanju. Sve vrijeme prilozi su se gradili na pojedinačnim ljudskim pričama, u kombinaciji s ilustrativnom statistikom. Izbjegnuti su parolaški zaključci u stilu dnevne politike („Ostajemo bez mladih koji su naša budućnost“), a urednica i novinari su stvarnost prikazali kao zorni hroničari. Stvar je jednostavna, na gledateljima je da sami dalje zaključuju. Opisani krug je neumoljiv: odlaze porodice s djecom, ostajemo bez radne snage, a mnogi postaju tehnološki višak poput nastavnog kadra. Konačno smo gledali Dnevnik 2 koji o najaktuelnijoj i najbolnijoj temi (iseljavanju) progovara ne kroz jezik dnevne politike, već očima i riječima reportera koji zapisuju i prenose.
OCJENA: 8
KOMPARATIVNA ANALIZA: FTV je bio bolji ne samo zbog toga što nije činio propuste kao BHT1 već i zbog toga što je počeo hrabro otvarati aktuelne teme bez da se jeftino udvara publici politikantskim jezikom. Reportaže o odlasku radnika i manjku liječnika oslikavale su realne priče pojedinaca, a krivci se nisu prvoloptaški tražili među svim političarima. BHT1 je, s druge strane, upisao jednu od gorih sedmica. Protesti zdravstvenih radnika nisu bili ni u udarnoj špici, širio se nesnosni ekonomski optimizam investicija koje su tu, iza ugla. Politički krivci su se etiketirali neuvjerljivo i pod svaku cijenu. Zanimljivo je da su izjavu Milorada Dodika o formiranju vojske manjeg entiteta Federalna i BHT1 potpuno različito ispratili. Prvi su se odlučili ne dati joj na značaju, dok su drugi, sasvim suprotno, prenosili sve reakcije. Ili skoro sve. Oba pristupa imaju svoje argumente, ali opet je BHT1 napravio grešku. Ako su već naširoko dali reakcije, onda se tu moralo naći mjesta i za komentar mladog političara Draška Stanivukovića koji je podsjetio Dodika da, što bi rekla pjesnikinja Dijala Hasanbegović, neće biti djece za rat. I to se izdvajalo u bezličnom moru drugih prozaičnih komentara.