BHT1 I FTV: Kako je Dragan Čović bio hit vijest u Hrvatskoj, ali ne i u BiH

Čović se odmetnuo u branitelje Republike Srpske, što je top vijest u mnogim medijima, posebno u Hrvatskoj. Kod nas BHT1 o njemu izvještava u rukavicama, dok je FTV skrenuo u pamfletski obračun

BHT1 I FTV: Kako je Dragan Čović bio hit vijest u Hrvatskoj, ali ne i u BiH
Foto: Patria

BHT1: Udarna vijest samo u susjedstvu, ne i kod kuće

  1. – 7. februar 2022.

 

HIT DANA, ALI U DRUGOJ DRŽAVI: Dragan Čović, koji se voli predstavljati kao politički lider Hrvata u BiH ili njihov autentični predstavnik, krilatica koju mnogi mediji preuzimaju, poručio je narodnim poslanicima sa skupštinske govornice u Banjaluci da čuvaju Republiku Srpsku. Iako su lideri HDZ-a BiH i SNSD-a odavno u političkoj ljubavi, usklik o očuvanju entiteta u kojem Hrvata danas gotovo da i nema zaprepastio je mnoge. Hrvatski mediji su odmah izdvojili izjavu kao skandaloznu (neki čak i kao monstruoznu), podsjećajući na tragičnu sudbinu bosanskih Hrvata i na njihovo sistematsko protjerivanje iz Banjaluke u kojoj sada govor drži njihov samoprozvani autentični reprezent. Čovićeva izjava ljubavi prema Republici Srpskoj, možemo je slobodno tako nazvati, jeste izašla izvan horizonta očekivanja, i pored njegovog savezništva sa Miloradom Dodikom. Mediji u susjednoj Hrvatskoj više su iznenađeni jer manje prate političke prilike u BiH. Kako god, Čovićev usklik o očuvanju Republike Srpske jeste bio vijest dana ili, bolje reći, hit dana, ali ne i na javnoj televiziji. BHT1 je u skupštinskom izvještaju (Azira Hrustemović) spomenula obraćanje predsjednika HDZ-a BiH, ali tek usputno. U suvoparnom tonu skupštinskog izvještavanja spomenute su glavne teme, date su izjave predstavnika vlasti i opozicije te ukratko prenijeti protesti boraca koji su ispred Narodne skupštine zahtijevali posebnu sjednicu o njihovom statusu.

MLAKO O ČOVIĆEVOM GAFU: BHT1 u srijedu (Anel Nurković), dan poslije skupštinskog zasjedanja, donosi prilog u kojem se pobliže analizira Čovićeva izjava o očuvanju Republike Srpske. Troje političkih analitičara iz Sarajeva, Mostara i Banjaluke podijelilo je svoja zapažanja. Pogledi iz Sarajeva i Banjaluke nisu povoljni po autora izjave, dok je onaj iz Mostara bio blagonaklon. Na početku priloga još se navodi da je Čovićev govor izazvao niz negativnih reakcija, ali se ne navodi sadržaj tih reakcija. Na FTV-u su pak pobliže prenijete reakcije, sve sa pitanjem je li na pomolu politička kapitulacija Dragana Čovića.

(NE)KULTURA SJEĆANJA: U subotu je obilježena godišnjica masakra na sarajevskoj pijaci Markale kada je na desetine civila stradalo u zločinu koji su počinili pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS). Stanislav Galić, general VRS-a, osuđen je u Hagu na doživotnu kaznu zatvora, između ostalog, i zbog ovog zločina. To se ne navodi u izvještaju. BHT1 (Milan Đurović) prenosi izjave žrtava, kao i člana Predsjedništva Željka Komšića, a na samom kraju priloga se kaže da je minobacačka granata ispaljena sa položaja VRS-a. FTV je odmah naveo ko se smatra odgovornim za zločin, te su imenovali generala Galića. Kultura sjećanja u medijima mora se zasnivati na cjelovitom prikazu činjenica, poštivanju sudskih presuda i imenovanju odgovornih. Odgovornost za krivična djela je individualna, i ako postoje pojedinci koji su osuđeni zbog zločina kojih se sjećamo, to onda treba i spomenuti. Nejasno je zašto je BHT1 izbjegavao da jasno, u prvom mahu i bez ustezanja navede ko su počinioci pokolja koji je šokirao svijet. Prilog su pratili i potresni snimci nasilja sa mjesta zločina, a gledatelji nisu unaprijed bili upozoreni na emitovanje uznemirujućeg sadržaja.

OCJENA: 3

 

FTV: Politički prilozi ne smiju biti pamfleti

  1. – 7. februar 2022.

ZVIŽDUCI U PRVOM PLANU: FTV je izvještaj sa skupštine na kojoj su poslanici iz Republike Srpske raspravljali o političko-ekonomskoj situaciji započeo scenom boraca koji su izviždali poslanike vladajuće koalicije (Maida Muhović). Ponekad su događaji oko skupštinske zgrade veća vijest od onoga što se zbiva na sjednici. BHT1 je proteste boraca i skupštinska dešavanja ispratio kratkom izjavom jednog od boraca i napomenom da se protesti odvijaju dok traje sjednica, te da vlast optužuje opoziciju da ih je organizovala. Zvižduci demonstranata narodnim poslanicima nikada nisu vijest koja se treba zaobići ili isporučiti kao usputni događaj. Odluka urednice FTV-a da sa zvižducima započne prilog ne samo da čini Dnevnik 2 atraktivnijim za gledanje već je i opravdana sa aspekta značaja događaja.

PAMFLET ILI POLITIČKI PRILOG: FTV isto ispočetka nije prepoznao značaj Čovićeve poruke o očuvanju Republike Srpske, ali su već sutradan pripremili prilog u kojem su prenijeli negativne reakcije koje su uglavnom dolazile iz susjedne Hrvatske. U naslovu i intonaciji priloga, Čovićevo i Dodikovo savezništvo se predstavlja kao njihov politički krah u najavi, kao i da će obojica uskoro kapitulirati. Urednica Merima Adembegović ipak ne pruža dovoljno pouzdanih osnova ili mišljenja na temlju kojih bi se moglo zaključiti da su političke sudbine ovog tandema upitne. Politički prilozi koji vrve od aluzija, pretpostavki i nagađanja su dobrodošli, ali i kada se žonglira insinuacijama mora se imati mjera i osnov. U suprotnom, sve izgleda kao politički pamflet.

BEZ UPOZORENJA: Obilježavajući stradanje na Markalama, FTV (Dejana Regoje) nije upozorio gledatelje na uznemirujuće snimke. Javni mediji moraju poštovati standarde upozorenja na uznemirujući sadržaj, i nedopustivo je da se često dešavaju propusti. Arhivski ratni snimci obiluju scenama nasilja koje mogu uznemiriti osjetljivije, ali i sve druge gledatelje, koji na to moraju biti upozoreni.

OCJENA: 5

KOMPARATIVNA ANALIZA: Dragan Čović se odmetnuo u branitelje Republike Srpske, a to je hit vijest u mnogim medijima, posebno u onim iz Hrvatske. Lider HDZ-a BiH koji se voli predstavljati kao vođa Hrvata u BiH na braniku je srpskih nacionalnih interesa, sa ironijom komentarišu zagrebački mediji. Čovićeve političke putešestvije bile su povod da se popularni Index prisjeti njegove biografije u kojoj stoji da je danas vatreni nacionalista prije rata bio ambiciozni komunista, da je u ratu naručivao logoraše za prinudni rad, a poslije rata se enormno obogatio i da je u vlasništvu njegove porodice nekoliko luksuznih nekretnina. Tako o Čoviću pišu i izvještavaju slobodni mediji iz komšiluka. Kod nas se o njemu izvještava u rukavicama, njegova karijera se rijetko propituje, a gafovi se minorizuju. Tako je bilo u slučaju BHT1 ove sedmice, dok je FTV padao u vatru gorljivim pamfletima koji ne bi smjeli biti dijelom Dnevnika 2 jer više izgledaju kao politički obračun.

 

 

 

Plus sedmice

BHT1

Prilog Melise Teletović o usporavanju ekonomskog rasta. Podaci o padu industrijske proizvodnje i siromašnom prilivu stranih investicija su nemilosrdni. Novinarka ih je sa umijećem poredala u koherentnu priču.

FTV

Skupštinski izvještaj iz Banjaluke jer je u prvi plan stavio demonstrante.

 

Minus sedmice

BHT1

Gaf ili izjava Dragana Čovića koja je uzburkala javnost nije bila obrađena kao prvorazredna politička priča.

FTV

Ako se politički prilozi žele zadržati u okviru profesionalnog novinarstva, onda se mora voditi računa da se ne sklizne u pamflete.

 

About The Author