Bellingcat u borbi za istinu u svijetu postistine

Sa osobljem i saradnicima u više od 20 zemalja svijeta djeluju zajednički koristeći naprednu tehnologiju, forenzička istraživanja i novinarstvo u svrhu dostizanja transparentnosti i odgovornosti

Bellingcat u borbi za istinu u svijetu postistine
Foto: Wired

Dokumentarni film „Bellingcat: istina u svijetu postistine“ prikazan je u okviru Takmičarskog programa drugog izdanja Međunarodnog festivala dokumentarnog filma AJB DOC, a donosi priču o borbi protiv sve većeg broja plasiranih dezinformacija.

Ovo ostvarenje prati revolucionarni uspon “građanskog istraživačkog novinarstva”, poznatog kao Bellingcat. Radi se o grupi internetskih istraživača posvećenih razotkrivanju istine u nejasnim medijskim pričama iz cijelog svijeta.

Iz svoga doma u Leicesteru vođa grupe Eliot i njegov tim tragača za istinom preispituju rad novinara, mreža i vlada, nastojeći otkriti da li su snimci koji postaju viralni o različitim događajima širom svijeta te događaji prava istina.

Bellingcat je zapravo naziv za međunarodnu grupu istraživača i građanskih novinara. Sa osobljem i saradnicima u više od 20 zemalja svijeta djeluju zajednički gdje koriste naprednu tehnologiju, forenzička istraživanja i novinarstvo u svrhu dostizanja transparentnosti i odgovornosti.

Na početku su bili mala grupa ljudi koji su na volonterskoj osnovi radili uime istine, ali budući da stalno bilježe rast sada imaju desetak stalno zaposlenih i nekoliko saradnika.

Inovativni pristupi Bellingcata u korištenju javno dostupnih podataka i analize građanskih novinara bili su posebno važni za istrage o sukobima, kriminalu i kršenju ljudskih prava.

U koordinaciji s partnerima i saveznicima uradili su istrage o brojnim pitanjima i proširili njihovu obuku tako da je sve veći broj građana-novinara spreman slijediti te priče, kažu protagonisti ovog dokumentarnog filma.

U filmu istražitelji objašnjavaju načine na koje dolaze do istine, ujedno čuvajući snimke koji bi u budućnosti mogli biti od velike koristi za dostizanje toliko željene pravde da žrtve sukoba, ali i za one kojima su ugrožena ljudska prava.

Kako i sami kažu to je njihov odgovor na sve veće plasiranje neistina putem dostupnih platformi, ali i iskorištavanje novih tehnologija od svjetskih moćnika kako bi plasirali svoju istinu.

Jedno od njihovih najvažnijih istraživanja odnosilo se identifikaciju ključnog osumnjičenog u istrazi leta Malaysian Airlines Flight 17. Ponudili su dokaze o tome da je za pad aviona kriv visoko rangirani ruski obavještajac.

Također, kao jednu od svojih najvažnijih publikacija izdvajaju otkrivanje da su osumnjičeni za trovanje ruskog špijuna u Ujedinjenom Kraljevstvu Skripala zapravo ruski obavještajci.

Njihove nalaze prenijeli su brojne međunarodne novinske kuće, koje, ističu iz Bellingcata, nemaju dovoljno vremena i sredstava da se bave ovako detaljnom analizom kako to čini njihov tim.

Eliot u filmu objašnjava da je ova internet platforma dobila ime prema crtiću koji ima snažnu poruku. Naime, miševi imaju ideju da na mačku (cat) okače zvonce (bell) kako bi znali kada im se ona približava, ali niko za to nema hrabrosti zbog čega najstariji od njih kaže da često i najbolje ideje budu uzaludne ukoliko nema onih koji će ih sprovesti u djelo.

No, ekipa ovih internacionalnih istraživača odlučila je pokazati hrabrost i upustiti se u jedinstvenu analizu događaja koji imaju velikog značaja na globalnom nivou.

About The Author