Britanska televizijska kuća BBC objavila je da će njezino osoblje pokrenuti novu kompaniju za usluge na indijskom jeziku, u skladu s pravilima o stranim ulaganjima koja su vlasti u Indiji navodno prekršile.
Emiter je pod lupom zbog navodnih prekršaja u Indiji, a istraga je pokrenuta ubrzo nakon što su porezne vlasti pretražile urede BBC-ja u Delhiju i Mumbaiju u februaru.
Akcija indijskih vlasti uslijedila je nakon što je BBC u januaru emitirao kritički dokumentarac o premijeru Narendri Modiju, ispitujući njegovo vodstvo tokom smrtonosnih nereda 2002. godine, što je izazvalo ljutit odgovor vlade.
Televizijska kuća je u utorak rekla da će četiri člana osoblja, uključujući sadašnjeg čelnika Indije Rupa Jha, napustiti organizaciju kako bi osnovali novu kompaniju pod nazivom “Collective Newsroom” i pružali usluge prema nalogu BBC-ja.
– Propisi koji reguliraju objavljivanje vijesti u Indiji su se promijenili. Promjene znače da svaka kompanija koja objavljuje digitalne vijesti u Indiji mora biti u većinskom vlasništvu indijskih državljana – rekao je zamjenik izvršnog direktora BBC-ja Jonathan Munro.
Otprilike 250 zaposlenika BBC-ja bit će zamoljeno da prijeđu u Collective Newsroom, koji će biti u potpunosti u vlasništvu njegovih devet indijskih dioničara, rekao je Munro
Savjetnik indijske vlade rekao je da porezne pretrage u uredima BBC-ja nisu osvetoljubive. BBC je rekao da u potpunosti sarađuje s poreznim vlastima i da se nada da će brzo riješiti probleme.
BBC nije emitirao svoj dvodijelni dokumentarac “Indija: pitanje Modi” u Indiji. Dokumentarac je ispitivao Modijevo vodstvo kao glavnog ministra države Gujarat tokom nereda 2002. godine, u kojima je ubijeno najmanje 1.000 ljudi, većina njih Muslimani. Aktivisti kažu da je broj žrtava dvostruko veći.
Vlada je odbacila dokumentarac kao “propagandu” i blokirala dijeljenje isječaka iz njega na društvenim mrežama. BBC je rekao da je njihov dokumentarac “rigorozno istražen prema najvišim uredničkim standardima”.
Modi, koji namjerava osvojiti treći mandat na izborima sljedeće godine, odbacio je optužbe da nije učinio dovoljno da zaustavi nerede, a oslobođen je 2012. godine nakon istrage koju je nadzirao Vrhovni sud. Peticija kojom se dovodi u pitanje njegovo oslobađanje odbačena je prošle godine.
Izvor: Reuters