Evrovizija je optužena da potiče manipulaciju kroz svoj sistem glasanja nakon što je Izrael gotovo osvojio ovogodišnje takmičenje za najbolju pjesmu.
Godišnja manifestacija ponovo je bila obavijena kontroverzama zbog učešća Izraela, a takmičar Yuval Raphael dobio je ukupno 357 poena iz kombinacije glasova profesionalnog žirija i publike.
Raphaelova izvedba pjesme „New Day Will Rise“ izazvala je proteste, uključujući i tokom finala kada je jedan član evrovizijske ekipe pogođen farbom dok su dva člana publike pokušavala omesti emisiju.
Takmičenje održano u Bazelu u Švicarskoj na kraju je osvojio austrijski operni pjevač JJ, dok je Izrael bio drugi, što znači da će naredno takmičenje biti u Austriji.
Javni emiteri Španije (RTVE) i Belgije (VRT) sada su podnijeli žalbu Evropskoj radiodifuznoj uniji (EBU), tražeći istragu sistema televotinga, koji omogućava gledaocima da glasaju do 20 puta uz manju naknadu po glasu putem SMS-a ili telefonskog poziva.
Žiriji obje zemlje nisu uvrstili Izrael na svoju listu izvođača kojima su dodijelili poene, dok su im televoting dali najviše glasova, što je rezultiralo maksimalnih 12 poena.
– Sistem u kojem svako može dati do 20 glasova je sistem koji potiče manipulaciju. Treba istražiti da li se ta manipulacija dogodila u našoj zemlji i u svim ostalim učesnicama i ne-učesnicama – kazala je flemiška poslanica Katia Segers.
Dodala je da VRT mora preuzeti inicijativu za pokretanje ove istrage i voditi debatu o televotingu u EBU i o učešću Izraela.
EBU je potvrdila da su RTVE i VRT bili u kontaktu i da shvataju žalbe „ozbiljno“.
– Važno je naglasiti da je sistem glasanja na Evroviziji najnapredniji na svijetu i da svaki rezultat provjerava ogroman tim ljudi kako bi se isključile sumnjive ili neregularne obrasce glasanja – kazao je direktor Eurovisiona Martin Green.
– Nezavisni nadzornik pregleda podatke žirija i javnog glasanja kako bi se osigurali valjani rezultati. U stalnom smo kontaktu sa svim učesničkim emiterima i njihove zabrinutosti shvatamo ozbiljno – dodao je.
Pozivi na istragu dolaze dok je španski premijer Pedro Sánchez zahtijevao zabranu učešća Izraela u budućim Eurovision takmičenjima zbog rata u Gazi.
Na konferenciji za novinare u Madridu, Sánchez je podsjetio da je Rusija od 2022. godine izbačena iz takmičenja zbog invazije na Ukrajinu.
– Niko nije bio protiv kada je Rusija napala Ukrajinu prije tri godine i morao je biti izbačen iz međunarodnih takmičenja, kao što smo upravo vidjeli na Eurosongu. Zato ni Izraelu ne bi trebalo biti dozvoljeno učešće jer ne smijemo dozvoliti dvostruke standarde u kulturi – rekao je.
Izraelski ministar za dijasporu, Amichai Chikli, ismijao je te izjave, rekavši da je 12 poena koje je španska publika dala Izraelu bio „šamar u lice“ koji se „čuo u Jerusalimu“.
Sánchez, čija je vlada prošle godine službeno priznala Palestinsku državu, izrazio je solidarnost s „narodom Palestine koji trpi nepravdu rata i bombardovanja“.
– Španija mora biti dosljedna u poštivanju međunarodnog prava i ljudskih prava. Evropa također – zaključio je.
Izvor: The Independent