TV drama „Adolescencija“ šokirala je i zadivila gledaoce širom svijeta, pružajući – prema riječima aktivista – rijetku priliku za suočavanje s uglavnom skrivenim svijetom online mizoginije i nasilja.
Od premijere na Netflixu 13. marta, britansku četverodijelnu seriju pogledalo je više od 96 miliona ljudi. Serija počinje racijom na kuću prestravljenog 13-godišnjeg dječaka kojeg se sumnjiči za ubistvo djevojčice, a završava brutalnim prikazom boli njegove uništene porodice.
Radnja između, s epizodama snimljenim u zapanjujućim jednim kadrom, postepeno razbija početni šok da dijete te dobi može počiniti tako nasilan zločin.
Serija prikazuje toksičnu online kulturu poznatu kao „manosfera“, u kojoj se uobičajene nesigurnosti tinejdžera vezane za fizički izgled i neuspjehe u ljubavi mogu izopačiti u ogorčenost i mržnju prema suprotnom spolu.
– Biće onih koji će reći: ‘Ali taj dječak to ne bi mogao učiniti.’ Poenta je u tome da jeste mogao. Odjednom takva mogućnost postaje normalna, i počinjemo se pitati: Šta, zaboga, možemo učiniti da to spriječimo – rekla je Susie McDonald, direktorica organizacije „Tender“, koja djecu i odrasle educira o zdravim odnosima.
Serija je trenutno broj jedan na globalnoj Netflixovoj Top 10 listi i vodi po gledanosti u gotovo svim državama – od Brazila do Bahreina – za koje platforma pruža podatke.
– Iako na površini djeluje kao vrlo britanska produkcija… zapravo, teme kojima se bavi – šta naša djeca rade online, šta slušaju – jednako su važne u Americi, Indiji, Australiji – rekao je filmski kritičar Kaleem Aftab za Reuters.
Portugalska policija izradila je vodič za roditelje kako bi im objasnila skriveno značenje emodžija koje tinejdžeri koriste – motiv koji se pojavljuje i u seriji. „Sydney Morning Herald“ objavio je vodič o tome kako s djecom razgovarati efikasnije od roditelja prikazanih u programu.
Britanska policija pozvala je roditelje da obrate pažnju na znakove online radikalizacije kod djece, navodeći podatke da čak 60 posto prijava u vezi s terorizmom dolazi od osoba mlađih od 17 godina – pokazujući tako razmjere problema.
Matt Pinkett, autor i profesor koji se bavi temom muškosti, opisao je kako ga je serija ispunila idejama za nastavu, ali je upozorio da se mora koristiti pažljivo, kako se ne bi dodatno marginalizirali dječaci koji su već u riziku od radikalizacije.
Serija je stvorila trenutak kojem su se aktivisti, policija i prosvjetni radnici nadali – trenutak u kojem je šira javnost spremna prihvatiti neugodnu istinu da ne zna šta njihova djeca rade online i da svima treba pomoć.
– Ovo je početak nečega. Naša odgovornost, kao obrazovnih radnika, jeste da iskoristimo taj trenutak – rekao je Pepe Di'Iasio, generalni sekretar Udruženja direktora škola i koledža Velike Britanije.
McDonald je dodala da „Tender“ sarađuje s Netflixom na izradi nastavnih materijala koje će nastavnici moći koristiti u školama, uključujući isječke scenarija i scena za poticanje šire diskusije.
– Ova serija neće riješiti problem, ali je omogućila da ga svi konačno primijete – zaključila je.
Izvor: Reuters