Meksički glumac, producent i redatelj Diego Luna kazao je da će pauzirati od rada na velikom platnu kako bi istaknuo opasnosti s kojima se suočavaju novinari u njegovoj zemlji i šire, osuđujući ubistva novinara i nazivajući ih “skandaloznim”.
Obraćajući se novinarima u Uredu Ujedinjenih nacija u Ženevi prije projekcije svog novog dokumentarca State of Silence, Luna je insistirao na tome da je pitanje sigurnosti novinara odgovornost svih aktera.
– Mislim da je vrijeme da izađemo, mi građani, i zaštitimo novinarstvo i glasove koji su ključni za naše iskustvo slobode, iskustvo demokratije i život u zdravom svijetu – kazao je.
Prema UNESCO-u, Organizaciji UN-a za nauku, obrazovanje i kulturu koja ima mandat za praćenje i promoviranje sigurnosti novinara u cijelom svijetu, 2022. i 2023. godine svaka četiri dana ubijen je novinar.
Nevjerovatnih osam od 10 ubistava novinara ne istražuje se širom svijeta, rekao je službenik za ljudska prava OHCHR-a Renaud de Villaine, koji je istaknuo “upornost” u ubijanju novinara i danas.
– To se događa u konfliktnim situacijama, poput Bliskog istoka, ali i u Ukrajini – kazao je, ali to se također događa u zemljama koje nisu u ratu, kao što je Meksiko, gdje su novinari koji istražuju korupciju, drogu, kartele i bande “posebno ciljani”.
Od 2017. godine bilo je 69 zabilježenih ubistava i 32 dokumentirana slučaja nestanka novinara u Meksiku, istaknuo je de Villaine. “Novinari nisu jedini na meti… problem je izvan novinarstva”, ustvrdio je, ističući nedavno jezivo ubistvo gradonačelnika Alejandra Arcosa u državi Guerrero.
Ponavljajući te zabrinutosti, Santiago Maza, direktor State Of Silence, jednostavno je objasnio da se “nasilje protiv novinara isplati”.
Tema se proteže kroz dokumentarac koji govori o pričama hrabrih istraživačkih novinara iz Meksika koji su pretrpjeli nasilje i prijetnje zbog istraživanja tema uključujući ilegalnu sječu šuma i iskorištavanje ranjivih zajednica čiji rijeke su preusmjerene.
Opasnosti s kojima se novinari danas suočavaju uključuju rastući trend u mnogim zemljama da kriminaliziraju svoje aktivnosti korištenjem državnog aparata.
Prema Reporterima bez granica, Meksiko je na 121. mjestu u Svjetskom indeksu slobode medija i na 165. mjestu o pitanju sigurnosti.
Zapanjujućih 155 novinara tamo je ubijeno od 2000. godine zbog organiziranog kriminala “koji je u stanju ciljati i napadati novinare”, rekao je Thibaut Bruttin, glavni direktor nevladine organizacije.
– Nije još jedan novinar ubijen, nego još jedna priča koja je nestala, to je još jedan život koji je poremećen… Novinari ne umiru, oni se ubijaju. Neko stoji iza toga – podvukao je Bruttin.
Objašnjavajući svoje razloge zašto se želi uključiti u projekt kao njegov izvršni producent, Luna je rekao da se osim “skandalozno” velikog broja ubijenih novinara u Meksiku, treba pozabaviti širim negativnim utjecajem na društvo.
– Kada ušutkate novinara, ne ušutkavate samo jedan glas, već ušutkavate glas hiljada zajednica koje su trebale tog novinara da se povežu – dodao je.
Izvor: UN