Sloboda izražavanja ozbiljnije je ugrožena u Gazi nego u bilo kojem nedavnom sukobu, s novinarima na meti ratom razorenom teritoriju i palestinskim pristašama u mnogim zemljama, kazala je stručnjakinja Ujedinjenih naroda.
Irene Khan, nezavisna istražiteljica UN-a o pravu na slobodu mišljenja i izražavanja, ukazala je na napade na medije te ciljana ubistva i proizvoljna pritvaranja desetaka novinara u Gazi.
– Čini se da zabrana Al Jazeere, pooštravanje cenzure unutar Izraela i na okupiranim teritorijima ukazuju na strategiju izraelskih vlasti da ušutkaju kritičko novinarstvo i opstruiraju dokumentiranje mogućih međunarodnih zločina – rekla je.
Khan je također oštro kritizirala “diskriminaciju i dvostruke standarde” koji su doveli do ograničenja i gušenja propalestinskih protesta i govora. Navela je zabrane u Njemačkoj i drugim evropskim zemljama, proteste koji su “oštro ugušeni” u kampusima američkih koledža te palestinske nacionalne simbole i slogane koji su u nekim zemljama zabranjeni, pa čak i kriminalizirani.
Posebna izvjestiteljica UN-a također je ukazala na “ušutkivanje i stavljanje na stranu neslaganja u akademskoj zajednici i umjetnosti”, pri čemu neke od najboljih akademskih institucija u svijetu ne uspijevaju zaštititi članove svoje zajednice, “bilo židovske, palestinske, izraelske, arapske…”
Dok su platforme društvenih medija bile slamka spasa za komunikacije prema Gazi i iz nje, kaže Khan, vidjeli su porast dezinformacija, dezinformacija i govora mržnje – s Arapima, Židovima, Izraelcima i Palestincima koji su svi bili meta online.
Naglasila je da su izraelske vojne akcije u Gazi i njegova desetljeća okupacije palestinskih teritorija stvari od javnog interesa, nadzora i kritike.
Khan je ranije predstavila izvještaj o “globalnoj krizi slobode izražavanja koja proizlazi iz sukoba u Gazi” Odboru za ljudska prava Opće skupštine.
Rekla je da je Izrael na to odgovorio, objasnio zakone zemlje i “zauzeo stav da sukob u Gazi nije stvarno od globalnog značaja i da se njegov mandat ne bi trebao baviti time.” Izraelska misija pri UN-u odbila je komentirati njezin brifing za novinare.
Khan, bivša generalna sekretarka Amnesty Internationala, naglasio je da “nijedan sukob u novije vrijeme nije tako ozbiljno ili tako daleko izvan svojih granica ugrozio slobodu izražavanja kao rat u Gazi”.
Rekla je da su napadi na medije “napad na pravo na informaciju ljudi širom svijeta koji žele znati šta se tamo događa”. Khan je rekla da je pozvala Opću skupštinu i Vijeće sigurnosti UN-a da poduzmu mjere za jačanje zaštite novinara “kao ključnih civilnih radnika”.
– Novinarstvo treba smatrati jednako bitnim kao i humanitarni rad – rekla je.
Informacijska industrija se promijenila, kaže Khan, i pitanje pristupa konfliktnim situacijama predstavnika međunarodnih medija, kojima je Izrael zabranio pristup Gazi, također se mora promijeniti. “Mora se razjasniti da nije u redu samo uskratiti pristup međunarodnim medijima”, rekla je.
Ne imenujući nijednu zemlju, Khan je upitala zašto su nacije koje se ponose zagovornicima medija šutjele suočene s napadima bez presedana na novinare u Gazi i na Zapadnoj obali.
– Moja glavna poruka je da ono što se događa u Gazi šalje signale širom svijeta da je u redu činiti takve stvari jer se to događa u Gazi i Izrael uživa apsolutnu nekažnjivost, a drugi širom svijeta će vjerovati da će biti apsolutne nekažnjivosti i za njih – naglasila je Khan.
Izvor: The Washington Post