Arduana Pribinja i BIRN dobitnici nagrade Evropske unije za najbolju istraživačku priču

Ovom nagradom odaje se priznanje izuzetnim dostignućima istraživačkih novinara u Bosni i Hercegovini

Arduana Pribinja i BIRN dobitnici nagrade Evropske unije za najbolju istraživačku priču

Reporterka Al Jazeere Balkans, Arduana Pribinja, i novinari s portala Balkanske istraživačke mreže (BIRN) – Detektor.ba podijelili su prvu nagradu Evropske unije za najbolju istraživačku priču.
Ceremonija je održana u Sarajevu, u organizaciji Thomson Media, a domaćin događaja bila je Europe House. Ova prestižna nagrada, podržana od Evropske unije, odaje priznanje izuzetnim dostignućima istraživačkih novinara u Bosni i Hercegovini.
Pribinja, koja je ovu nagradu osvojila drugu godinu zaredom, nagrađena je za priču „Optužbe pacijentica za seksualno uznemiravanje u bolnici u Zenici“. U svojoj istrazi, Pribinja je razgovarala s nekoliko žena koje su optužile pročelnika Odjela za humanu reprodukciju za seksualno uznemiravanje tokom pregleda.
– Posebno mi je važno što je nagrađena ova priča, koja je bila iznimno teška za realizaciju zbog same tematike, pritisaka i pokušaja da se zaustavi. Kada se novinar nađe u takvoj situaciji, važno je ostati dosljedan i imati podršku urednika. Hvala svima koji su me podržali – izjavila je Pribinja.
Selma Učanbarlić i Nino Bilajac, novinari s portala Detektor.ba, također su osvojili prvu nagradu za istraživačku priču „Unutar milionske prevare eMagnetixa i kako je ‘posao iz snova’ postao noćna mora“.
Ambasador Luigi Soreca, šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini, uručio je nagrade dobitnicima ističući da EU podržava nezavisno novinarstvo i slobodu medija u regiji, dodajući da je „profesionalno novinarstvo kamen temeljac svake demokratije“.
Na ovogodišnji konkurs prijavljeno je više od 50 istraživačkih priča iz Bosne i Hercegovine. Žiri su činili renomirani medijski stručnjaci Nidžara Ahmetašević, Ozren Kebo i Dragana Dardić.
Nagrada je dio projekta „Jačanje kvalitetnog novinarstva na Zapadnom Balkanu i u Turskoj II“, koji finansira Evropska unija, a organizira Thomson Media. Cilj ovog projekta je prepoznati i promovirati vrhunska istraživačka dostignuća u novinarstvu u regiji.
Treće mjesto osvojile su Azra Omerović i Zinaida Đelilović za priču Internacionalni univerzitet u Goraždu: Dobila diplomu doktora stomatologije iako fakultet nije imao upisanih studenata.
Priča koja je imala interne i međunarodne posljedice, hapšenja i zasluženi propast projekta prodaje lažnih diploma preko univerziteta. Novinarke su sve detaljno istražile i dokumentovale, tekst je imao veliki odjek u javnosti o apsurdu akademske zajednice i života u BiH, kazala je Dardić.
Članica žirija je predstavila i drugu istraživačku priču Azhara Kalamujića koja dijeli treće mjesto te navela kako je priča dobro obrazložena i potkrijepljena te da govori o kriminalnim radnjama i zloupotrebama javnih parkirališta u Sarajevu koje je autor detaljno istražio i vrlo jasno prikazao.
Drugo mjesto osvojio je Dejan Rakita za priču TRGOVSKA GORA: Zašto i kako je izabrana, šta se tamo tačno gradi i kakve opasnosti nam donosi.
Priča oslikava ozbiljan istraživački rad autora; predstavljene su razne perspektive, od zastupnika, direktora fondova (Fond za zbrinjavanje radioaktivnog otpada NEK), naučnika, do ekoloških aktivista i novinara, a te ARTEMIS misije zadužene za monitoring skladištenja i upravljanja nukelarnim otpadom. Priča govori o važnom ekološkom pitanju koji može poslužiti kao primjer svim novinarima koji se bave pitanjima zaštite životne sredine, ali i drugima, kazala je Dardić.
Izvor: Klix

About The Author