Evropska federacija novinara (EFJ) pridružuje se 30 organizacija civilnog društva i novinarskih organizacija u zahtjevu da institucije Evropske unije provedu potrebne regulatorne mjere protiv prijetnji od špijunskog softvera.
Sveobuhvatan pristup i učinkovita rješenja ključni su za rješavanje ovog ključnog pitanja za demokratske vrijednosti EU-a, javnu raspravu i zdrave građanske prostore. Koalicija od novog saziva EU traži zabranu proizvodnje, prodaje i korištenja špijunskog softvera.
Evropski parlament je u junu prošle godine usvojio neobavezujuću rezoluciju kojom je pozvao na primjenu jasnih pravila kako bi se spriječila zloupotreba špijunskog softvera.
Rezolucija je donijeta poslije jednogodišnje istrage Evropske komisije o korištenju izraelskog softvera Pegasus u okviru koje je utvrđeno da je nekoliko zemalja EU kupilo softver za nadzor, a da su ga neke države koristile za ilegalno praćenje novinara, aktivista i političkih protivnika. Među tim zemljama bili su Kipar, Grčka, Mađarska, Poljska i Španija.
– Duboko žalimo što institucije EU nisu uspjele osigurati efikasna rješenja za brojne izvještaje o lošem upravljanju i zloupotrebi ovlaštenja od strane država članica – navodi se u saopćenju nevladinih organizacija.
Upozorili su da nedavno usvojeni Zakon o slobodi medija ne uspijeva u potpunosti zaštititi novinare od špijunskog softvera i da se još čeka „odgovarajući institucionalni odgovor na ovu prijetnju osnovnim pravima“.
Među potpisnicima pisma su i Evropska mreža za digitalna prava, Article 19, Wikimedia Evropa, Unija građanskih sloboda za Evropu, Access Now i mnogi drugi.