Evropska unija optužila je vlasnika Facebooka Metu za kršenje digitalnih pravila Unije, otvarajući put mogućim kaznama u vrijednosti milijardi eura.
Optužbe protiv američkog tehnološkog diva slijede prošlosedmični zaključak protiv Applea koji je označio prvi put da je Bruxelles iznio službene optužbe prema Zakonu o digitalnim tržištima EU-a (DMA).
Najnoviji slučaj fokusiran je na Metin novi model pretplate bez reklama za Facebook i Instagram, koji je izazvao brojne pritužbe zbog zabrinutosti oko privatnosti.
Metin sistem “plati ili pristani” znači da korisnici moraju platiti kako bi izbjegli prikupljanje podataka ili pristati dijeliti svoje podatke s Facebookom i Instagramom kako bi nastavili koristiti platforme besplatno.
Evropska komisija rekla je da je obavijestila Metu o svom “preliminarnom stavu” da model koji je kompanija lansirala prošle godine “nije u skladu” s DMA.
– Ovaj binarni izbor prisiljava korisnike da pristanu na kombinaciju korištenja njihovih ličnih podataka i ne pruža im manje personaliziranu, ali ekvivalentnu verziju Metinih društvenih mreža – stoji u saopćenju snažnog antimonopolnog regulatora EU-a.
Nalazi dolaze nakon što je Komisija pokrenula istragu o Meti u martu u okviru DMA, koji prisiljava najveće svjetske tehnološke kompanije da se pridržavaju pravila EU-a osmišljenih kako bi evropskim korisnicima pružili više izbora na internetu.
Meta sada može odgovoriti na nalaze i izbjeći novčanu kaznu ako promijeni model kako bi odgovorila na zabrinutosti EU-a. Međutim, ako se stav Komisije potvrdi, može izreći kazne do 10 posto Metinog ukupnog globalnog prometa prema DMA. To može porasti do 20 posto za ponovljene prijestupnike.
Ukupni prihod Mete prošle godine iznosio je oko 125 milijardi eura.
Apple i Meta nisu jedine kompanije koje ulaze u djelokrug DMA. Google čija je matična kompanija Alphabet, Amazon, Microsoft i vlasnik TikToka ByteDance također se moraju pridržavati zakona. Online turistički div booking.com morat će se pridržavati pravila kasnije ove godine.
Izvor: VoA