Policija nacionalne sigurnosti uhapsila je hongkonškog novinara zbog navodne zavjere za objavljivanje “vladinih materijala”, potvrdili su policijski izvor i lokalni mediji što je posljednji u nizu udara na slobodu medija u toj posebnoj administrativnoj regiji Kine.
Allana Aua, 54-godišnjeg reportera i predavača novinarstva, uhapsila je u zoru u ponedjeljak jedinica policije nacionalne sigurnosti Hong Konga, javili su brojni lokalni mediji, a visoki policijski izvor potvrdio je da je Auovo hapšenje izvršeno pod optužbom za “urotu za objavljivanje materijala”.
Au je bio bivši kolumnist Stand Newsa, online platforme za vijesti koja je zatvorena prošlog decembra nakon što su vlasti zamrznule imovinu kompanije koristeći zakon o nacionalnoj sigurnosti. Druga dva zaposlenika Stand Newsa već su optužena za pobunu.
Optužbe za ugrožavanje nacionalne sigurnosti također su podignute protiv zatvorenog prodemokratskog medijskog tajkuna Jimmyja Laija i šest bivših visokih rukovoditelja medija Apple Daily.
Nekada najpopularniji tabloid u Hong Kongu, Apple Daily propao je prošle godine kada je njegova redakcija pretresena i kada su vlasti zamrznule njihovu imovinu prema zakonu o sigurnosti.
Ubrzo nakon što je Stand News zatvoren, Au je počeo svaki dan pisati “dobro jutro” na svom Facebooku kako bi potvrdio da je na sigurnom. Jedan od najiskusnijih lokalnih kolumnista u gradu, bio je stipendist na Univerzitetu Stanford 2005. godine, a doktorirao je na Kineskom univerzitetu u Hong Kongu.
Au je 2017. godine objavio knjigu o cenzuri u Hong Kongu pod nazivom „Sloboda ispod 20 nijansi sjene“. Više od desetljeća radio je za RTHK, hongkonški vladin emiter, vodeći emisiju o aktualnim događajima.
No, smijenjen je prošle godine nakon što su vlasti najavile promjene koje su počele pretvarati nekad urednički nezavisnu televizijsku kuću u nešto što više nalikuje kineskim državnim medijima.
Zakon o nacionalnoj sigurnosti Peking je nametnuo Hong Kongu 2020. godine te je tokom posljednje dvije godine u Hong Kongu pokrenuta pobuna protiv novinara, sindikalista, aktivista, pop zvijezda i običnih građana, što je dovelo do pada rejtinga slobode medija.
Međutim, sudovi taj zakon tretiraju kao prekršaj nacionalne sigurnosti, što znači da se kaucija često odbija.
Sljedećeg mjeseca očekuje se da će Hong Kong dobiti novog pekinški orijentiranog čelnika, bivšeg šefa sigurnosti Johna Leeja, koji je nadzirao policijski odgovor na demokratske proteste 2019. godine i kasniji napad.
Na pitanje da li će Auovo hapšenje pogoršati slobodu medija, Lee je odbio komentirati, kazavši da bi se sve istrage trebale provoditi nezavisno.
Izvor: The Guardian