20 POZITIVNIH PRIČA KOJE NISTE ČULI

IZDVAJAMO

NASA-ina svemirska letjelica Juno preletjela je 1.300 miliona kilometara da bi došla do Jupitera ove godine. Istražit će radijacijske pojaseve ove planete u nadi da će otkriti tajne načina na koji je ova planeta formirana i kako se mijenjala te, možda, saznati nešto o tome kako je nastao Sunčev sistem u tom procesu. Ovo bi moglo imati dalekosežne posljedice na budućnost nauke.

20 POZITIVNIH PRIČA KOJE NISTE ČULI

Postoji toliko članaka i objava na društvenim mrežama o “pregledu godine“, ali nešto s njima, obično, nije uredu…

– Najveće prirodne nesreće godine

– Zvijezde koje smo izgubili u prošloj godini

– Devet najvećih političkih skandala, gafova i kontroverzi godine

Primijetite li o čemu se radi? Jednostavno su depresivne.

Smatramo da je svijet mnogo više od toga, a inspirirao nas je primjer pukovnika Chrisa Hadfielda, koji je slavio nevjerovatne stvari koje su se nedavno desile.

1.Recite zbogom 40 posto plastike u okeanima

Foto: Ocean Clean Up Project

Pet biliona komada plastike nalazi se u okeanima upravo sad, gravitirajući ka jednoj od pet glavnih nakupina smeća. Projekt Ocean Cleanup se nada da će ukloniti 40 posto te plastike u periodu od deset godina tako što će imitirati obalu. Samostalno funkcionira od pokretanja, te se napaja energijom dobijenom iz morskih struja. Za trideset godina plastika u okeanu će, možda, postati fusnota u historiji.

Izvor: The Ocean Cleanup

2. Gigantska panda više nije ugrožena vrsta

Foto: wikimedia.org

Međunarodna unija za očuvanje prirode u septembru je objavila da gigantske pande (zvanično) više nisu ugrožene. To je rezultat popisa 1.864 pande u divljini, ne uključujući mladunčad, što je označilo porast u odnosu na 1.596 njih u 2004. Sada postoji 67 rezervata za pande u Kini, koji pokrivaju prostor od 14.000 kvadratnih kilometara.

Izvor: NBC News

3. Kina najavila planove zaustavljanja trgovine slonovačom

Foto: wikimedia.org

Kina planira zaustaviti trgovinu slonovačom do kraja 2017. godine. Često smatrana statusnim simbolom, slonovača se prodaje po cijeni od 1.100 američkih dolara po kilogramu. Ograničavanjem trgovine slonovačom u Kini spasit će se oko 20.000 slonova godišnje. Na planeti je ostalo samo 415.000 slonova − procjena je World Wildlife Funda.

Izvor: Good News Network

4. Broj beskućnika veterana u Americi smanjen je za 47 posto u proteklih sedam godina

Foto: wikimedia.org

Obamina administracija objavila je smanjenje broja beskućnika veterana za 50 posto u odnosu na 2010. godinu. Sam broj beskućnika smanjen je za 16 posto u odnosu na prošli januar kroz strateška partnerstva između raznih državnih agencija. Rezultati su zapanjujući, te možemo očekivati da vidimo više ovakvih programa u budućnosti.

Izvor: Good News Network

5. „ALS ledeni izazov“ doveo do medicinskog otkrića

Foto: wikimedia.org

„ALS ledeni izazov“ nije bio samo šale radi − finansirao je stvarnu studiju koja je identificirala genetske uzroke ALS-a. Ovo je veliko otkriće koje će pomoći ekspertima da se izbore s problemom tretmana, liječenja ili čak sprečavanja ALS-a u budućnosti. Pokret nije dobio širu podršku, ali ovo je dokaz da „slacktivizam“ može proizvesti rezultate.

Izvor: New York Times

6. Kina je zabranila pojedine rudnike uglja

Foto: wikimedia.org

Kina je najavila da će zatvoriti hiljadu malih rudnika uglja i da neće odobravati otvaranje novih tri godine. Mada je ovo mali korak za toliku državu, dobar je simbolički korak ka obnovljivoj energiji koja, prema informacijama Greenpeacea, pokriva osnovne energetske potrebe Kine od 2011. godine. Ovo, također, prati prirodni pad u korištenju energije iz fosilnih goriva u posljednjih nekoliko godina, ukazujući na to da je trajna promjena u energetskom sektoru neminovna.

Izvor: Bloomberg

7. Morska krava više nije na spisku ugroženih životinja

Foto: Wikimedia.org

Američka Služba za ribu i divljač predložila je da se morska krava reklasificira iz „ugrožene“ u vrstu „u opasnosti“. Nijedno ne zvuči dobro, ali ovo su zaista fantastične vijesti − ova vrsta je „procvjetala“ u proteklim godinama, ponovo ojačavši nakon što se našla na spisku ugroženih životinja 1972. godine. Samo u Floridi primijećen je porast od 500 posto u broju morskih krava, s ukupno 6.300 primjeraka u januaru.

Izvor: Scientific American

8. Kolumbijska vlast i pobunjenici FARC-a su potpisali mirovni sporazum

Foto: wikimedia.org

Kulminacija četiri godine pregovora i propalog referenduma jeste da su vlasti Kolumbije i pobunjenici FARC-a došli do sporazuma. Sukob je trajao 52 godine, u njemu je stradalo 220.000 osoba, te je raseljeno i protjerano osam miliona ljudi. Novim ugovorom pobunjenici se ograničavaju na pojedina područja, te trebaju predati svoje oružje posmatračima UN-a.

Izvor: BBC News

9. NASA-ina bespilotna letjelica Juno preletjela 1.300 miliona kilometara

Foto: NASA

NASA-ina svemirska letjelica Juno preletjela je 1.300 miliona kilometara da bi došla do Jupitera ove godine. Istražit će radijacijske pojaseve ove planete u nadi da će otkriti tajne načina na koji je ova planeta formirana i kako se mijenjala te, možda, saznati nešto o tome kako je nastao Sunčev sistem u tom procesu. Ovo bi moglo imati dalekosežne posljedice na budućnost nauke.

Izvor: The Telegraph UK

10. Kanada je zaštitila 85 posto najveće svjetske obalne umjerene prašume

Foto: hellobc.com

Kanada je dobila dvadesetogodišnju bitku da zaštiti najveću obalnu umjerenu prašumu na svijetu, poznatu pod imenom Great Bear Rainforest. Aktivisti za životnu sredinu, kompanije za šumarstvo te predstavnici starosjedilaca dogovorili su se da zaštite 85 posto šume, pažljivo dopuštajući sječu drveća u ostalih 15 posto u skladu sa striktnim normama − najrigoroznijim standardima u Sjevernoj Americi. Ovo je pobjeda za pokret za zaštitu okoliša.

Izvor: Reuters

11. Male boginje su iskorijenjene iz Sjeverne i Južne Amerike

Foto: Public Domain, Wikimedia.org

Panamerička zdravstvena organizacija i Svjetska zdravstvena organizacija objavile su da su male boginje potpuno iskorijenjene iz Sjeverne i Južne Amerike. To je peta bolest koja je uklonjena s ovih kontinenata kroz preventivne vakcine, te će potpuno zaustaviti talas od 2,6 miliona smrtnih slučajeva koje je ova bolest izazivala prije nego što je počelo vakcinisanje 1980. godine. Obratite pažnju na sljedeću bolest koja će biti iskorijenjena!

Izvor: The Atlantic

12. Procent oboljelih od HIV-a u Malaviju smanjen je za 67 posto

Foto: Wikimedia.org

Prvi slučaj HIV-a u Malaviju dijagnosticiran je 1985. godine, a 25 posto stanovništva bilo je inficirano ovom bolešću u ranim 2000-im. Ali kroz program liječenja, započet 2004., taj broj je smanjen na 10 posto u samo 12 godina, te je usput spriječeno daljih 260.000 smrtnih slučajeva od HIV-a. To je više od četvrtine miliona života koji su promijenjeni nabolje.

Izvor: Al Jazeera

13. Dvadeset država je osnovalo zaštićene morske parkove

Foto: pexels.com

Dvadeset država se obavezalo da zaštiti morske životne sredine, od kojih neki od najvećih pripadaju SAD-u i Velikoj Britaniji. Ova vijest je objavljena na konferenciji Our Oceans („Naši okeani“) na Univerzitetu Georgetown u Washingtonu, uz obraćanje predsjednika Baracka Obame. SAD su zaštitile najveće morsko područje od svih, tik uz obalu Havaja. Pokriva 1.140.000 kvadratnih kilometara.

Izvor: Reuters

14. Izrael proizvodi 55 posto pitke vode iz mora

Foto: jta.org

Izrael je razvio pumpu koja pretvara morsku vodu u pitku − i to nije puki školski eksperiment. Proizvodi dovoljno pitke vode za 1,5 miliona osoba! Samo 15 kilometara južno od Tel Aviva ova tehnologija je odgovor na najgoru sušu koju je Izrael iskusio u proteklih 900 godina. Nedostatak pitke vode bio je stvarna, opipljiva prijetnja. Ova tehnologija bi mogla postati ključna u rješavanju pitanja pristupa vodi u budućnosti.

Izvor: Ensia

15. Naučnici su razvili vakcinu protiv ebole sa stopostotnom uspješnosti

Foto: bellenews.com

Epidemija ebole je bila jedna od najgorih u nedavnoj historiji, te su ispitivanja u Gvineji potvrdila da nova vakcina ima stopostotnu efikasnost pri zaštiti. Ovo će spriječiti 11.000 smrtnih slučajeva u Gvineji i susjednim krajevima, smanjujući broj inficiranih na 28.000. Testiranja su finansirali i podržali Merck, WHO, vlade Kanade, Norveške i Gvineje.

Izvor: Newsweek

16. Glad u svijetu je na najnižem stupnju u 25 godina

Foto: Wikimedia.org

Dok je 2010. u svijetu bilo 821 milion neuhranjenih osoba, sada ih je 795 miliona. Taj broj je još uvijek previsok, ali razmislite o razlici: 26 miliona osoba više ne gladuje. To je populacija prosječne države koja se sada redovno hrani u samo šest godina.

Izvor: New York Times

17. Populacije tigrova su ponovo u porastu nakon sto godina

Foto: pexels.com

Tigrovi su bili ugroženi prije stotinu godina, te im je broj, konačno, u (blagom) porastu na 3.890 životinja − što je 690 tigrova više u odnosu na brojeve iz 2010. godine. Ovo je jedna od brojnih dobrih vijesti o divljim životinjama, i možda jedna od nama najdražih.

Izvor: National Geographic

18. Einsteinova teorija o gravitacionim valovima je dokazana kao tačna

Foto: wikimedia.org

Prije stotinu godina Einstein je došao do teorije da su prostor i vrijeme međusobno povezani, ali je ideja crnih rupa bila zloslutna, u najmanju ruku. Tim naučnika je nedavno snimio zvuk „dviju udaljenih crnih rupa kako se sudaraju milijardu svjetlosnih godina daleko“, što ukazuje na to da je Einstein bio u pravu u svojim računicama.

Izvor: NASA

19. Električna mreža Kostarike je u potpunosti na obnovljivoj energiji

Foto: wikimedia.org

Kostarika je stopostotno bila na obnovljivoj energiji 76 dana u komadu, drugi put zaredom (sveukupno 150 dana). Mala površina Kostarike (koja je geografski jednake veličine kao Bosna i Hercegovina), te oslanjanje na industriju koja nema ogromnu potrebu za energijom uveliko su doprinijeli ovom uspjehu. Ovo je, također, ozbiljan dokaz da oslanjanje na različite izvore energije na regionalnom i lokalnom nivou može itekako smanjiti potrošnju fosilnih goriva. Koliko će biti potrebno da se ostatak svijeta pridruži Kostariki?

Izvor: The Costa Rica News

20. Indija je posadila 50 miliona stabala u 24 sata

Foto: Wikimedia.org

Bilo ko ko je sadio drveće može vam reći da je to fizički zahtjevan posao. Zamislite da morate zasaditi 50 miliona mladica u jednom danu! Indija je upravo to uspjela 11. jula 2016. godine sa 800.000 volontera u periodu od 24 sata. Pakistan je držao prethodni rekord sa 847.275 mladica u jednom danu 2013. godine, ali Indija ih je potpuno nadmašila. Možemo li postaviti globalni rekord u 2017.?

Izvor: National Geographic

Tekst preveo: Aleksandar Brezar

Preuzeto sa: interestingshit.com

About The Author