Washington Post otpustio više od 300 novinara

Ukupna radna snaga lista smanjena je za oko 30 posto, a među otpuštenima su reporteri i urednici na Bliskom istoku, kao i u Indiji i Australiji

Washington Post otpustio više od 300 novinara

The Washington Post proveo je opsežan krug otpuštanja koji je ozbiljno pogodio sportsko, lokalno i međunarodno izvještavanje ove medijske kuće.

Prema navodima dvije osobe upoznate s odlukom, kompanija je otpustila oko 30 posto svih zaposlenih. To uključuje radnike u poslovnom sektoru, kao i više od 300 od približno 800 novinara u redakciji.

Ovi rezovi ukazuju na to da Jeff Bezos, koji je postao jedan od najbogatijih ljudi na svijetu prodajom proizvoda putem interneta, još uvijek nije pronašao način da izgradi i održi profitabilan medij u digitalnom okruženju. List se širio tokom prvih osam godina njegovog vlasništva, ali je u posljednje vrijeme poslovanje posustalo.

Matt Murray je tokom jutarnjeg poziva s novinarima rekao da je kompanija predugo gubila previše novca i da nije uspijevala odgovoriti na potrebe čitatelja. Naglasio je da će sve redakcije na neki način biti pogođene te da će rezultat biti list koji će se još snažnije fokusirati na nacionalne vijesti i politiku, kao i na biznis i zdravstvo, uz znatno manje prostora za druge oblasti.

– Ako ništa drugo, današnji dan je o pozicioniranju kako bismo postali važniji u životima ljudi u sve gušćem, konkurentnijem i složenijem medijskom okruženju. Posebno nakon godina u kojima je, iskreno, The Post imao ozbiljnih poteškoća – rekao je Murray.

U dodatnom objašnjenju poslanom e-mailom, Murray je naveo da je The Post bio „previše ukorijenjen u jedno drugo vrijeme, kada smo bili dominantan lokalni printani proizvod“, te da je promet s internetskih pretraživača, djelimično zbog rasta generativne umjetne inteligencije, pao za gotovo polovinu u posljednje tri godine. Dodao je i da je „dnevni obim objavljenih tekstova znatno opao u posljednjih pet godina“.

U intervjuu, Murray je ostavio mogućnost da bi se redakcija u budućnosti ponovo mogla širiti, ističući da ne očekuje da ovo bude „konačni i trajni obim naše redakcije“. Kazao je i da će novinari iz različitih sektora nastaviti zajednički raditi na pričama, uprkos upozorenjima zaposlenika koji odlaze da bi rezovi mogli ozbiljno narušiti saradnju.

Sportska rubrika The Posta bit će zatvorena, iako će dio novinara ostati i biti prebačen u rubriku za reportaže kako bi pratili sportsku kulturu. Gradska (metro) redakcija bit će smanjena, a rubrika za knjige ugašena, kao i dnevni informativni podcast Post Reports.

Murray je zaposlenicima rekao i da će međunarodno izvještavanje biti smanjeno, ali da će novinari ostati raspoređeni u gotovo desetak lokacija širom svijeta. Otpušteni su reporteri i urednici na Bliskom istoku, kao i u Indiji i Australiji. U intervjuu je Murray preuzeo odgovornost za rezove, navodeći da su dio plana koji je osmislio zajedno sa svojim timom.

Peter Finn, urednik međunarodne rubrike, zatražio je da i sam bude otpušten umjesto da učestvuje u planiranju rezova, nakon što je saznao njihov obim, navode dvije osobe upoznate s njegovom odlukom.

Kako su e-mailovi o otkazima počeli pristizati u sandučiće zaposlenih, novinari The Posta su jedni druge obavještavali da su njihova radna mjesta ukinuta.

Neki od odlazaka šokirali su redakciju, uključujući otkaz dopisniku iz Ukrajine koji je u tom trenutku izvještavao iz ratne zone, kao i ukidanje svih pozicija stalnih fotoreportera. Sportski novinar koji je pratio Zimske olimpijske igre iz Italije rekao je da će nastaviti slati tekstove iako je otpušten.

Bezos je krajem 2023. godine angažirao Willa Lewisa kao izdavača s ciljem da pronađe put ka profitabilnosti The Washington Posta, koji se suočavao s padom publike i broja pretplatnika. Lewis je eksperimentirao s nizom promjena kako bi transformirao organizaciju, uključujući snažnije oslanjanje na umjetnu inteligenciju za komentare i podcaste.

Njegov mandat bio je obilježen turbulencijama, uključujući promjene u rukovodstvu redakcije i propitivanje njegovih veza s aferom prisluškivanja telefona iz vremena kada je radio za News Corp. Neposredno pred predsjedničke izbore 2024. godine, Lewis je objavio novu politiku Jeffa Bezosa kojom se ukidaju predsjedničke podrške uredničkog odbora The Posta, čime je blokirana već pripremljena podrška demokratskoj kandidatkinji, potpredsjednici Kamali Harris. Nakon toga, stotine hiljada pretplatnika otkazale su svoje pretplate.

Na sastanku sa zaposlenicima 2024. godine, Lewis je upozorio da je The Post u ozbiljnim problemima. „Gubimo ogromne količine novca“, rekao je. „Vaša publika se prepolovila posljednjih godina. Ljudi ne čitaju vaše sadržaje“. Krajem 2024. godine Bezos je na konferenciji u organizaciji The New York Timesa ovako opisao situaciju: „Jednom smo spasili The Washington Post i spasit ćemo ga i drugi put“.

Izvor: The New York Times

About The Author