Vlada bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska usvojila je danas Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Republike Srpske kojim se uvode nova krivična djela protiv časti i ugleda, odnosno krivično djelo uvrede i klevete.
Entitetski ministar pravde Miloš Bukejlović kazao je da se Nacrtom uvodi nova krivična djela protiv časti i ugleda, uvode se krivična djela uvrede, klevete, iznošenja ličnih i porodičnih prilika, te krivično djelo javno izlaganje poruzi zbog pripadnosti određenoj rasi, vjeri i nacionalnosti.
– Uvreda je prvo krivično djelo, a eksplicitno se kaže: Ko uvrijedi drugoga kaznit će se novčanom kaznom od 5.000 do 20.000 KM. Ako je to učinjeno putem štampe, radija, televizije ili drugih sredstava javnog informiranja, ili na javnom skupu ili na drugi način zbog čega je uvreda postala dostupna većem broju ljudi, kaznit će se sa kaznom od 10.000 do 50.000 KM – precizirao je Bukejlović.
Dodao je da kada je u pitanju kleveta – ko drugome prenosi ili iznosi nešto što je neistinito, što može škoditi njegovoj časti ili ugledu znajući da je to neistina, kaznit će se novčanom kaznom od 8.000 do 30.000 KM.
Naveo je da nisu predviđene zatvorske kazne za sva ova krivična djela protiv ugleda i časti, već da se uvode visoke novčane kazne, pojašnjavajući da se gonjenje za ova djela preduzimaju po prijedlogu oštećenog.
Zakon koji je na snazi, iz 2001. godine, predviđa parnični postupak i naknadu štete, a donošenje zakonskih izmjena ranije je najavio predsjednik RS-a i lider Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik.
Ova najava naišla je na brojne kritike, naročito medijske zajednice, jer se smatra da bi taj postupak ugrozio rad medija i podigao nivo autocenzure, ali Bukejlović tvrdi da ove izmjene ne mogu ugroziti slobodu govora.
– Ako novinari kvalitetno rade svoj posao, ne mogu se dovesti u situaciju da se podvedu pod neko od ovih krivičnih dijela – rekao je Bukejlović.
Kleveta podrazumijeva iznošenje zlonamjernih ili neistinitih tvrdnji prema nekom licu.
Prema zakonodavnom postupku u RS, zakon prvo u formi nacrta razmatraju poslanici u Narodnoj skupštini RS, zatim se održava javna ili stručna rasprava (ukoliko skupština tako odluči), te se zakon u formi prijedloga vraća pred poslanike. Ako ga oni izglasaju, ide na potvrdu u Vijeće naroda, a važećim ga proglašava entitetski predsjednik.
Misija OSCE-a u BiH podsjeća da je BiH prva zemlja Jugoistočne Evrope koja je još prije oko 20 godina prestala tretirati klevetu kao krivično djelo, te su pozvali nadležne organe da odustanu od ove ideje, jer se radi o krupnom koraku unazad.
Prema njihovim analizama, nosioci javnih funkcija često pokreću sudske parnice zbog klevete, protiv novinara i medijskih kuća.
Iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini ranije je ocijenjeno da bi kriminalizacija klevete ugrozila slobodu izražavanja kao osnovnog ljudskog prava.
Izvor: Al Jazeera