MKS uključio ubistva novinara u istragu o zločinima u Palestini

Naveli su da su novinari zaštićeni međunarodnim humanitarnim pravom i ni pod kojim okolnostima ne smiju biti meta

MKS uključio ubistva novinara u istragu o zločinima u Palestini
Roshdi Sarraj

Nakon dvije posljednje tužbe koje su Reporteri bez granica (RSF) podnijeli Međunarodnom krivičnom sudu (MKS), ured tužioca Karima Khana saopćio je da su zločini protiv novinara uključeni u istragu o zločinima u Palestini.

Nakon ubistva snimatelja novinara koji je radio za Agence France Presse (AFP) Moustafe Thuraya i novinara Al Jazeere Hamze Waëla Dahdouha, čime je ukupan broj novinara ubijenih u tri mjeseca porastao na najmanje 79, zločini protiv novinara predmet su posebne pažnje u istrazi MKS-a o situaciji u Palestini.

Od 7. oktobra, tužilac MKS-a Karim Khan nikada nije javno govorio o sudbini novinara. U poruci poslanoj RSF-u prošle sedmice, njegov je ured prvi put naveo da su zločini protiv novinara uključeni u istragu.

U saopćenju pristiglom RSF-u, ured tužioca uvjerava da zločine protiv novinara ispituje tužilaštvo, između ostalih potencijalnih zločina, kao dio tekuće istrage o situaciji u Palestini, a ciljevi i akcije RSF-a moraju biti podržani i od ključne su važnosti u Gazi i drugdje.

– Novinari su zaštićeni međunarodnim humanitarnim pravom i Rimskim statutom i ni pod kojim okolnostima ne smiju biti meta u izvršavanju svoje važne misije – navedeno je.

RSF je još 2018. godine podnio prvu žalbu zbog izraelske snajperske vatre na palestinske novinare tokom “Velikog marša povratka” u Gazi. RSF je tvrdio da su dvojica ubijenih i 18 ranjenih novinara bili namjerno ciljani i da su ta djela kvalificirana kao ratni zločin.

U decembru 2019. godine, godišnji izvještaj o napretku preliminarne istrage o Palestini tadašnje tužiteljice MKS-a Fatoue Bensoude po prvi put spominje novinare kao osobe uključene u ovu istragu.

U poruci poslanoj RSF-u 21. decembra 2023. godine, Fatou Bensouda izjavila je da je uključivanje zločina protiv novinara u preliminarnu istragu” rezultat komunikacije RSF-a iz maja 2018. godine”. Dana 3. marta 2021. godine najavljeno je otvaranje službene istrage o situaciji u Palestini.

RSF je u decembru kontaktirao tužioca MKS-a Karima Khana i njegovu prethodnicu Fatou Bensoudu, koja je nastojala osigurati razumijevanje razmjera i ozbiljnosti zločina protiv palestinskih novinara.

– Masakr novinara u Gazi, gdje je najmanje njih 79 ubijeno od 7. oktobra, zahtijeva odlučan odgovor MKS-a. Do danas smo utvrdili da je najmanje 18 njih ubijeno tokom ili zbog svoje dužnosti novinara, ali samo će temeljita istraga utvrditi goleme razmjere ratnih zločina protiv medijskih profesionalaca – kazao je generalni sekretar RSF-a Christophe Deloire.

RSF je neprestano dokumentirao zločine počinjene nad novinarima u Palestini. U maju 2021. godine, nakon što su izraelske snage bombardirale dvadesetak medijskih kuća u Pojasu Gaze, organizacija je podnijela drugu prijavu za ratne zločine.

U decembru 2022. godine RSF je podržao žalbu koju je podnijela Al Jazeera u vezi s ubistvom palestinske novinarke Shirin Abu Akleh na Zapadnoj obali. Od 7. oktobra RSF je podnio dvije tužbe MKS-u (prvu 31. oktobra i drugu 22. decembra) pozivajući tužioca da istraži sva ubistva palestinskih novinara koje je ubila izraelska vojska.

Izvor: RSF

About The Author