Ugledni nezavisni novinar i autor knjiga iz Vijetnama osuđen je na 30 mjeseci zatvora zbog objava na Facebooku u kojima je kritizirao vladu.
Nakon suđenja koje je trajalo svega nekoliko sati, sud u glavnom gradu Hanoju osudio je 63-godišnjeg Huy Duca zbog „zloupotrebe demokratskih sloboda radi narušavanja interesa države“ objavljivanjem 13 članaka na Facebooku.
Prema optužnici, koju je prenijela vijetnamska državna novinska agencija, „ovi članci su imali veliki broj interakcija, komentara i dijeljenja, što je negativno uticalo na javni red i sigurnost“.
Huy Duc je ranije radio za uticajne državne novine, prije nego što je pokrenuo jedan od najpopularnijih blogova i Facebook naloga u Vijetnamu, na kojima je kritizirao komunističke lidere zemlje zbog pitanja poput korupcije, kontrole medija i odnosa s Kinom.
Njegovo pravo ime je Truong Huy San, a bivši je viši poručnik vijetnamske vojske. Otpušten je iz državnih medija 2009. godine nakon što je kritizirao bivšeg komunističkog saveznika Vijetnama – Sovjetski Savez.
Godine 2012. proveo je godinu dana na Univerzitetu Harvard u okviru Nieman Fellowship programa. Dok je boravio u inostranstvu, objavio je knjigu „The Winning Side“, u kojoj piše o životu u Vijetnamu nakon završetka rata sa Sjedinjenim Američkim Državama, ali je knjiga zabranjena u zemlji.
Njegova presuda dolazi samo nekoliko mjeseci nakon što je bloger Duong Van Thai osuđen na 12 godina zatvora zbog objavljivanja „antidržavnih“ informacija.
Duong Van Thai imao je skoro 120.000 pratilaca na YouTube-u, gdje je redovno objavljivao prijenose uživo u kojima je kritizirao vladu.
U januaru je i jedan istaknuti bivši advokat osuđen na tri godine zatvora zbog objava na Facebooku.
Neposredno prije hapšenja u junu, Huy Duc je putem interneta kritizirao novog moćnog lidera To Lama i njegovog prethodnika Nguyena Phu Tronga. Međutim, nije jasno da li su optužbe direktno povezane s tim objavama.
Vijetnam, kao jednopartijska država, nema slobodne medije i oštro guši svaki oblik neslaganja. Prema organizaciji Reporteri bez granica (RSF), to je jedna od zemalja s najvećim brojem zatvorenih novinara na svijetu.
RSF je ranije izjavio da su Ducovi članci „neprocjenjiv izvor informacija koji vijetnamskoj javnosti omogućava pristup cenzuriranim informacijama koje vlasti u Hanoju žele sakriti“.
Borci za ljudska prava ističu da je vijetnamska vlada posljednjih godina pojačala represiju nad civilnim društvom. U decembru su uvedena nova pravila na internetu, prema kojima Facebook i TikTok moraju provjeravati identitet korisnika i dostavljati podatke vlastima.
Prema „Dekretu 147“, sve tehnološke kompanije koje posluju u Vijetnamu moraju verificirati korisničke račune putem brojeva telefona ili vijetnamskih identificiranih brojeva te čuvati te informacije zajedno s punim imenom i datumom rođenja korisnika.
Izvor: Al Jazeera