Vanity Fair izbrisao palestinsku zastavu s revera glumca Guya Pearcea

Magazin se kasnije izvinio i objavio originalnu fotografiju snimljenu na filmskom festivalu u Cannesu

Vanity Fair izbrisao palestinsku zastavu s revera glumca Guya Pearcea

Američki časopis Vanity Fair izvinio se jer je s fotografije australskog glumca Guya Pearcea s fotografije izbrisao bedž palestinske zastave, a potom su objavili originalnu fotografiju nakon što su manipulaciju primijetili ljudi iz cijelog svijeta.

U Cannesu na jugu Francuske održana je svečana dodjela nagrada 77. filmskog festivala u Cannesu. Neke slavne osobe iz umjetničke zajednice koje su prisustvovale festivalu poslale su poruku podrške Palestini.

Jedno od poznatih imena koje je poslalo poruku podrške Palestini bio je australski glumac Guy Pearce. Pearce je prisustvovao Filmskom festivalu u Cannesu s bedžom palestinske zastave. Nosio je i narukvicu s bojama palestinske zastave.

Navodno je američki časopis digitalno izmijenio fotografiju Guya Pearcea na filmskom festivalu u Cannesu i uklonio bedž. Osim toga, u objavama o optužbama spomenuto je da je, iako je bedž uklonjen, narukvica s bojama palestinske zastave ostala je na fotografiji.

Korisnici društvenih medija iz cijelog svijeta označili su X nalog Vanity Faira, postavljajući pitanje zašto je predmet digitalno uklonjen s fotografije.

Australski glumac fotografirao se za francusku verziju američkog časopisa Vanity Fair na filmskom festivalu u Cannesu. Pearce, odjeven u smoking, nasmiješio se i pozirao kameri sjedeći na stolici.

Na fotografiji se vidi kako glumac nosi bedž palestinske zastave na lijevom reveru i pletenu narukvicu u bojama palestinske zastave oko ruke.

Fotografija koju je snimila fotografkinja Saskia Lawaks objavljena je 22. maja na službenoj Instagram stranici francuske verzije časopisa.

No, kako tvrde korisnici društvenih mreža koji su dijelili postove na tu temu, kada se pregleda arhiva na stranici časopisa, vidljivo je da je prvo objavljena druga verzija fotografije.

Na fotografiji na web stranici nema palestinske značke koju nosi glumac. Činjenica da je bedž digitalno uklonjen s fotografije govori o istinitosti tvrdnje korisnika.

Pregled trenutne verzije web stranice časopisa, koja zamjenjuje arhivu, otkriva da digitalno obrađena fotografija bez bedža više nije dostupna. Drugim riječima, čini se da je Vanity Fair digitalno manipuliranu fotografiju zamijenio originalnom s bedžom i ažurirao svoju web stranicu.

Izjava dodana ispod Pearceova portreta privukla je pažnju ljudi. “Prethodna verzija ove slike objavljena je na web stranici, originalna verzija bila je ova, istovremeno objavljena na Instagramu. Iskreno se izvinjavamo”, dodaje se u saopćenju.

Časopis je dalje napisao na X: “Greškom smo objavili modificiranu verziju ove fotografije na web stranici.” No, iako se časopis izvinio, digitalna obrada fotografije nije izbjegla kritike.

Komentirajući ispod poruke isprike časopisa, neki korisnici X-a rekli su da je ovo bio namjeran potez, a ne greška te da je izvinjenje stiglo nakon što je časopis uhvaćen na djelu.

Izvor: AA

About The Author