Upozorenje pet ambasada u BiH: Sve manje medijskih sloboda

Ambasade Njemačke, Velike Britanije, Češke, Nizozemske i SAD-a ocijenile pogoršanje slobode medija alarmantnim

Upozorenje pet ambasada u BiH: Sve manje medijskih sloboda

Pogoršanje slobode medija u Bosni i Hercegovini je alarmantan, ocjena je ambasade Savezne Republike Njemačke, Velike Britanije, Češke Republike, Kraljevine Nizozemske i Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini u zajedničkom saopćenju pod nazivom “Medijske slobode: Temelj demokratije pod prijetnjom u Bosni i Hercegovini”.

– Zemlja je pala s 64. na 81. mjesto na Indeksu slobode medija za 2024. godinu, što je upozoravajući znak. Političari otvoreno napadaju novinare, regulatorna tijela za medije suočavaju se s neprimjerenim pritiscima, a restriktivni zakoni guše kritičko novinarstvo – naveli su.

Primjer tome je ponovna kriminaliziranje klevete u Republici Srpskoj, usvojena u julu 2023. godine. Ovaj zakon, prikriven kao regulacija, kažnjava novinare visokim novčanim kaznama i potiče autocenzuru.

– Predloženi zakoni o “lažnim vijestima” u Kantonu Sarajevo predstavljaju sličnu prijetnju. Iako je nacrt zakona o “stranim agentima” u Republici Srpskoj povučen u maju 2024. godine, on je naglasio neprijateljsko okruženje s kojim se novinari suočavaju – rečeno je.

Nasilje nad novinarima ostaje rašireno, upozoravaju, a prijetnje i zastrašivanja, zajedno s izostankom odgovornosti za neka od ovih krivičnih djela, dodatno potkopavaju povjerenje u sistem.

Financijski kolaps Radiotelevizije Bosne i Hercegovine (nacionalnog javnog servisa), uz političko uplitanje u regionalne medije, samo pogoršava krizu.

Smatraju da nedostatak transparentnosti u vlasništvu medija dodatno stvara plodno tlo za propagandu i manipulaciju.

– Solidarni smo s novinarima i medijskim radnicima u BiH te im odajemo priznanje i ohrabrujemo njihove napore da proizvode visokokvalitetno novinarstvo o važnim pitanjima, kako bi građani imali informacije kojima mogu vjerovati – navodi se u saopćenju.

Sloboda medija nije luksuz, ona jeziva kucavica demokratije i civilnog društva, navode iz ambasada Njemačke, Velike Britanije, Češke, Nizozemske i SAD u Bosni i Hercegovini.

– Slobodni mediji informiraju građane, osnažuju ih za sudjelovanje u javni raspravama, omogućavaju im donošenje informiranih odluka na izborima, otkrivaju zloupotrebe, ukazuju na korupciju i pozivaju na odgovornost nosioca vlasti. Utjecaj nezavisnih medija nadilazi politiku – naveli su.

Evropska komisija je identificirala slobodu medija kao ključni prioritet za pristupanje BiH EU, a u svom najnovijem izvještaju Komisija je navela da nema napretka u ovom području.

– Kako bi mediji napredovali, moraju biti zaštićeni od političkog uplitanja i oslobođeni finansijskih pritiska. Novinari moraju moći raditi bez straha od zastrašivanja, nasilja ili odmazde. Pluralizam u medijima osigurava da se čuju svi glasovi, uključujući glasove manjina – stav je ambasada.

Iz ambasada navode da se zakoni koji guše slobodu izražavanja moraju ukinuti.

Navode da transparentnost u vlasništvu medija nije nešto o čemu se pregovara. Javni servisi moraju biti adekvatno finansirani i zaštićeni od političkog uplitanja.

Pozvali su na istragu, procesuiranje i osudu napada na novinare, navodeći da sloboda medija nije pasivan ideal, ona zahtijeva stalni napor, a bez nje, demokratija propada, korupcija buja, a građani ostaju bez glasa.

– Bosna i Hercegovina mora odgovoriti na ovaj izazov, ne samo radi ispunjavanja kriterija za članstvo u EU, već i zbog budućnosti svoje demokratije i prava svojih građana – istaknuto je u saopćenju.

Izvor: Raport/BH novinari

About The Author