Međunarodna misija za utvrđivanje činjenica za procjenu stanja slobode medija, odnosno organizacije okupljene pod imenom Media Freedom Rapid Response (MFRR), provest će od 9. do 20. septembra misiju u Hrvatskoj kako bi procijenili trenutno stanje slobode medija i sigurnosti novinara u Hrvatskoj.
Misija, čiji je partner Hrvatsko novinarsko društvo (HND), prati procjenu upornosti napada na novinare i osobe koje provjeravaju činjenice u Hrvatskoj, kao i sve veće izazove vezane uz transparentnost vlasništva medija i pravne prijetnje novinarima.
Od januara ove godine MFRR je zabilježilo 11 dojava za napada na dva novinara i devet subjekata povezanih s medijima. Većina napada je verbalno zlostavljanje, od čega su polovicu potaknuli visoki dužnosnici, te internetske prijetnje, uključujući klevete i pravne incidente.
Nedavno je MFRR izvijestilo o neviđenom fizičkom napadu na novinarku, što je neuobičajeno u Hrvatskoj. Nadalje, prema nedavnom istraživanju koje je HND proveo među 21 medijem u Hrvatskoj, trenutno su aktivne najmanje 752 tužbe protiv medija i novinara od kojih se neke mogu kategorizirati kao SLAPP-ovi.
Misiju MFRR-a predvodit će ARTICLE 19 Europe, a suvodit će je Evropska federacija novinara (EFJ), u partnerstvu s HND-om. U misiji će biti i predstavnici MFRR-a: Evropskog centra za slobodu štampe i medija, Međunarodnog instituta za medije, Free Press Unlimiteda i Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa.
Misija će se fokusirati na procjenu napada i pravnih prijetnji protiv novinara, nove planove zakona o medijima, provedbu instrumenata EMFA i Anti-SLAPP te transparentnost vlasništva nad medijima.
Također će se pozabaviti nedavnim izmjenama i dopunama Krivičnog zakona koje ugrožavaju sposobnost novinara da izvještavaju o pitanjima od javnog interesa te potrebom da se u potpunosti dekriminalizira kleveta kako bi se uskladili s međunarodnim standardima slobode izražavanja.
O ovim temama razgovarat će se sa širokim krugom sagovornika u Hrvatskoj, od novinara, medijskih kuća, organizacija civilnog društva, advokata i medijskih stručnjaka do državnih dužnosnika i regionalnih tijela.
Nalazi i zaključci poslužit će za izradu izvješća o trenutnom stanju slobode medija u Hrvatskoj, kao i o statusu aktualnih inicijativa usmjerenih na poboljšanje sigurnosti novinara. Sadržat će skup preporuka za donositelje odluka o održavanju slobode medija u skladu s evropskim i međunarodnim standardima slobode izražavanja.
Izvor: HND