Ubijene još dvije meksičke novinarke

Yessenia Mollinedo i Sheila Johana Garcia ubijene su u Veracruzu, istražuju se motivi ubistva

Ubijene još dvije meksičke novinarke
Foto: Ilustracija

Yessenia Mollinedo i Sheila Johana Garcia su ubijene, čime je broj smrtnih slučajeva medijskih djelatnika u Meksiku ove godine porastao na 11, što zemlju čini najopasnijom za medijske djelatnike izvan ratnih zona.

Njih dvije su napadnute ispred trgovine u općini Cosoleacaque u državi Veracruz u ponedjeljak, prema vlastima i grupama za ljudska prava.

Mollinedo je bila direktorica news portala El Veraz, a Garcia je bila izvjestiteljica stranice, koja se fokusirala na lokalne vijesti i uglavnom objavljivala obavijesti o događajima ili javne informacije iz općine.

Državna tužiteljica Veracruza Veronica Hernandez rekla je da vlasti traže motiv ubistava.

– Sve će linije istrage biti iscrpljene, uključujući njihovu novinarsku aktivnost – rekao je Hernandez u saopćenju.

Državno komisija za zaštitu novinara osudila je “napad na Veracruzovu novinarsku profesiju” i kazala da je pokrenuta istraga, dok su grupe za medijska prava Reporteri bez granica (RSF) i Article 19 rekli da prikupljaju informacije o ubistvima.

Vijest o ubistvima stigla je dok su se novinari okupili kako bi protestirali zbog visoke stope nasilja nad njima i odali spomen na Luisa Enriquea Ramireza Ramosa, 59-godišnjeg novinara i kolumnistu čije je tijelo pronađeno u blizini smetlišta u glavnom gradu države Sinaloa, Culiacanu, prošle sedmice.

Ramirez Ramos, osnivač informativne web stranice Fuentes Fidedignas, ili Pouzdani izvori, pretrpio je više udaraca u glavu, a tijelo mu je bilo zamotano u plastiku kada je pronađen. Prema RSF-u, Ramirez je bio deveti novinar ubijen u Meksiku 2022. godine.

U razgovoru s oko 200 novinara okupljenih u ponedjeljak navečer u Mexico Cityju, Griselda Triana, supruga novinara Javiera Valdeza, koji je ubijen 2017. godine, osudila je stopu ubistava. Prije ovih ove godine su ubijeni i novinari Jose Luis Gamboa, Margarito Martinez, Lourdes Maldonado, Roberto Toledo, Heber Fernando Lopez, Jorge “El Choche” Camero, Juan Carlos Muniz i Armando Linares Lopez.

– Toliko je bijesa, ogorčenja, nemoći znajući da dolazimo ovdje protestirati protiv ubistva Luisa Enriquea Ramireza, (koje se dogodilo) prije nekoliko dana u Culiacanu, Sinaloa, a do nas stiže vijest o ubistvu dvije novinarke u Veracruzu – rekla je Triana.

– To je vrtlog. Zločini protiv slobode izražavanja događaju se svaki dan. Ne bismo to trebali tolerirati. Imamo pravo tražiti od vlasti da zaustave ovaj pokolj novinara – dodala je.

Meksičke državne i savezne vlade kritizirane su jer nisu spriječile ubistva niti ih dovoljno istražile. Iako se organizirani kriminal često okrivljuje za napade na medijske djelatnike, dužnosnici iz malih gradova i političari s političkim ili kriminalnim motivima često su osumnjičeni za zločine.

Promatrači su rekli da su novinari koji vode male informativne kuće u provincijskom Meksiku najviše izloženi riziku od nasilja. Više od 150 novinara ubijeno je u zemlji od 2000. godine, a samo je djelić zločina rezultirao osudama.

Iako je predsjednik Andres Manuel Lopez Obrador obećao program “nulte nekažnjivosti” za takva ubistva, on je također nastavio s redovnim verbalnim napadima na novinare koji su kritični prema njegovoj administraciji.

Izvor: Al Jazeera

About The Author