U organizaciji Katedre za kulturu i turizam Filozofskog fakulteta Univerziteta u Zenici, upriličeno je obilježavanje Svjetskog dana slobode medija kroz edukativan i interdisciplinarni program.
Program je otvorila dekanica Filozofskog fakulteta Alica Arnaut, ističući važnost akademskih inicijativa u promociji slobode mišljenja i izražavanja, posebno među mladima.
Uvodno izlaganje o globalnom i lokalnom kontekstu medijskih sloboda održao je Damir Kukić, redovni profesor komunikologije i medija, koji je govorio o izazovima slobodnog novinarstva, političkim pritiscima te sve prisutnijim dezinformacijama u digitalnom prostoru.
O praktičnim aspektima borbe za slobodu izražavanja iz perspektive novinara govorila je Velida Kulenović, dugogodišnja novinarka i predsjednica Udruženja BH novinari, koja je podcrtala važnost solidarnosti i institucionalne podrške novinarskoj profesiji.
Poseban doprinos dao je i Adnadin Jašarević, direktor Muzeja grada Zenice, novinar i karikaturista, koji je u svom predavanju istakao snagu vizuelne komunikacije u vremenu sveopće medijske prezasićenosti.
Središnji dio događaja bila je studentska izložba „Vizuelni izrazi slobode: od karikature do mema“, rezultat višemjesečnog istraživanja i praktičnog rada studenata Kulturalnih studija.
Kroz predmete poput Arhivistike, Digitalne humanistike, Novih medija i Muzeji, arhivi i biblioteke u informatičkom društvu, studenti su analizirali ulogu karikature u ratnim izdanjima lista Oslobođenje, prikupljali i interpretirali memove s društvenih mreža, te razvijali kreativne i edukativne pristupe prezentaciji vizuelnih sadržaja.
Organizatori sa Katedre za kulturu i turizam naglasili su kako je osnovni cilj projekta bio potaknuti mlade na dublje razumijevanje slobode medija i važnosti vlastitog angažmana u njenoj zaštiti.
Projekat je realiziran uz podršku Udruženja BH novinari i Gradske biblioteke Zenica, saopćeno je iz Filozofskog fakulteta Univerziteta u Zenici.
Izvor: N1