U Tunisu uhapšen novinar Al Jazeere

Šef Ujedinjenih naroda za ljudska prava Volker Turk rekao je da je “duboko zabrinut” zbog gušenja medijskih sloboda u Tunisu, s nejasno formuliranim zakonodavstvom koje se koristi za kriminalizaciju kritike

U Tunisu uhapšen novinar Al Jazeere
Foto: Al Jazeera

Tuniske vlasti uhapsile su reportera Al Jazeere, potvrdio je u četvrtak šef ureda te mreže, dok su aktivisti izrazili zabrinutost zbog sve većeg broja uhapšenih novinara u toj sjevernoafričkoj zemlji.

– Samir Sassi, novinar ureda Al Jazeere u Tunisu, uhapšen je nakon što su snage sigurnosti pretresle njegovu kuću – kasno u srijedu, rekao je Lotfi Hajji, direktor ureda televizijske mreže sa sjedištem u Kataru u Tunisu.

Rekao je za AFP da policija nije otkrila razloge hapšenja niti gdje je Sassi zadržan, a nije bilo ni službenog komentara tuniških vlasti. Hajji je rekao da su sigurnosne snage također zaplijenile Sassijev “računar, telefon i telefone njegove žene i djece”.

Ured Al Jazeere u Tunisu zatvoren je od brzog preuzimanja vlasti predsjednika Kaisa Saieda u julu 2021. godine, ali novinari mreže ostali su akreditirani i nastavili izvještavati u Tunisu. Vlasti tada nisu navele razlog zatvaranja biroa.

Tunis se našao na meti kritika zbog gušenja slobode govora, uključujući hapšenja više od 30 novinara 2023. godine, prema Međunarodnoj federaciji novinara (IFJ).

U otvorenom pismu Saiedu objavljenom u četvrtak, IFJ je izrazio “najdublju zabrinutost zbog učestalog zatvaranja novinara, što je u potpunoj suprotnosti s odredbama Ustava Tunisa u pogledu slobode izražavanja i medija”.

Spominje se slučaj tuniskog novinara Zieda El Henija, koji je uhapšen 29. decembra nakon što je kritizirao tuniskog ministra trgovine Kalthouma Ben Rejeba u radio emisiji koju vodi.

Heni je postao poznat tokom pobune 2011. godine kojom je svrgnut diktator Zine El Abidine Ben Ali i pokrenulo ono što je kasnije postalo poznato kao Arapsko proljeće. Novinar je i dalje u pritvoru gdje čeka suđenje zakazano za 10. januar.

– Henijev slučaj nije izoliran, već jasno ukazuje na postojanje sistemske politike instrumentalizacije pravnih postupaka i pravosudnog sistema za sistemsko zastrašivanje, maltretiranje i zatvaranje novinara – rekao je IFJ.

Prošlog ljeta, šef Ujedinjenih naroda za ljudska prava Volker Turk rekao je da je “duboko zabrinut” zbog gušenja medijskih sloboda u Tunisu, s nejasno formuliranim zakonodavstvom koje se koristi za kriminalizaciju kritike.

Prema lokalnim medijima, sedamnaest novinara u Tunisu trenutno se sudi.

Heni i neki drugi novinari procesuirani su prema odredbama Dekreta 54, koji kažnjava optužene za širenje “lažnih vijesti” kaznom zatvora do 10 godina.

Zakon se “koristi za ušutkavanje novinara i protivnika predsjednika”, rekao je ranije Anthony Bellanger, generalni sekretar IFJ-a, optužujući vladu za “napad na novinare”.

Izvor: The Guardian

About The Author