U Beogradu otvorena izložba fotografija “Sloboda” povodom 30. godišnjice početka rata u BiH

Fotografije Rona Haviva imaju posebnu težinu i značaj kada je riječ o zabilježenim scenama tokom ratnih godina u Bosni i Hercegovini

U Beogradu otvorena izložba fotografija “Sloboda” povodom 30. godišnjice početka rata u BiH
Foto: Flickr

Izložba fotografija “Sloboda” (Liberty) američkog fotografa i fotoreportera Rona Haviva otvorena je u Beogradu u okviru obilježavanja 30. godišnjice od početka rata i Bosni i Hercegovini.

Najveći broj fotografija prikazuje zarobljenike u logorima “Trnopolje” kod Prijedora i “Manjača” kod Banje Luke koji su bili pod upravom Vojske Republike Srpske i logora “Heliodrom” kod Mostara pod upravom Hrvatskog vijeća odbrane.

Na Havivovim fotografijama prikazane su i scene razmjena i oslobađanja zatvorenika i njihovi ponovni susreti s porodicama.

Izložena je i sada već čuvena fotografija na kojoj Hajruš Ziberi iz Bijeljine, jedan od prvih zarobljenika u ratu u BiH, podignutih ruku moli za život pripadnike paravojne formacije koju je predvodio ratni kriminalac Željko Ražnatović Arkan.

U brošuri koja prati izložbu nalaze se i dijelovi presuda Momčilu Krajišniku, Enveru Hadžihasanoviću i Jadranku Prliću u kojima su opisani uvjeti u kojima su živjeli zarobljenici u logorima i primjeri torture koju su doživljavali.

Ron Haviv poznat je širom svijeta i jedan je od najznačajnijih fotografa današnjice. Radio je u najmanje 100 država i fotografijom ispratio više od 25 ratnih sukoba, navodi njemački Forum ZFD, organizator izložbe.

Fotografije Rona Haviva imaju posebnu težinu i značaj kada je riječ o zabilježenim scenama tokom ratnih godina u Bosni i Hercegovini, a posebno u okolini Prijedora, Banje Luke i Mostara. Fotografije koje su prikazane u Beogradu “tiču se svih strana u ratu”, te da su “autentični dokumenti koji su nastajali kako bi izazvali momentalnu promjenu”.

– Sada postoje kao dokazi, kao dokumenti historije i trebali bi biti podsjetnik svima onima koji su na vlasti, ali i onima koji su ih izabrali, o tome šta se može dogoditi kada stvari odu u određenom smjeru – naveli su organizatori izložbe.

Ron Haviv je devedesetih godina fotografirao ratove na prostoru bivše Jugoslavije, a kao važno svjedočanstvo o tom vremenu objavio je knjigu Krv i med.

Njegove fotografije osvojile su brojne svjetske nagrade, čuvaju se u muzejima i galerijama, a korištene su i u sudskim procesima pred Haškim sudom.

Izvor: AA/Al Jazeera

About The Author