U 2022. zaštita ljudskih prava nije bila prioritet vlasti u BiH

Državni javni RTV servis BHRT u aprilu je bio pred zatvaranjem, nakon što im je RTRS odbio proslijediti milione eura zajedničkog prihoda od RTV pretplate što su Reporteri bez granica okarakterisali kao napad na medijski pluralizam

U 2022. zaštita ljudskih prava nije bila prioritet vlasti u BiH

U 2022. godini zaštita ljudskih prava nije bila prioritet vlasti u Bosni i Hercegovini (BiH), ocijenjeno je u svjetskom izvještaju o stanju ljudskih prava u svijetu u 2022. godini, u dijelu koji se odnosi na Bosnu i Hercegovinu koji objavio Human Rights Watch.

Navodi se da je diskriminacija manjina i dalje ozbiljan problem, a procesuiranje ratnih zločina sporo napreduje. Prihvatajući tužbu o diskriminaciji lezbijki, homoseksualaca, biseksualaca i transrodnih osoba (LGBT), sud je donio izuzetno značajnu presudu.

Kada je riječ o diskriminaciji i netoleranciji, u periodu od januara do juna, Organizacija za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE) zabilježila je 91 zločin iz mržnje na osnovu nacionalne pripadnosti ili vjere, od kojih su četiri uključivala fizičko nasilje. Pred sudovima se vodilo 13 postupaka za zločine iz mržnje, a jedna osoba je osuđena u 2022. godini.

Izvještaj koji su u martu objavile organizacije TRIAL International, Vive žene, i Globalni fond za preživjele navodi da BiH još uvijek nije osigurala adekvatnu i učinkovitu naknadu preživjelima seksualnog nasilja u sukobu zbog neadekvatnog pravnog okvira. Samo oko 1.000 od, kako se procjenjuje, 20.000 preživjelih primilo je neki oblik odštete.

U dijelu Izvještaja koji se odnosi na tražitelje azila i migrante, navedeno je da, iako je Služba za poslove sa strancima od januara do augusta evidentirala 11.881 osobu koja je izrazila namjeru traženja azila, iz Agencije UN-a za izbjeglice (UNHCR) se navodi da je samo 90 osoba podnijelo zahtjev za azil u prvih šest mjeseci 2022. Vlasti BiH donijele su 35 odluka, ali nijednom od njih nije dodijeljen status izbjeglice, dok je u 12 slučajeva dodijeljena supsidijarna zaštita.

Kada je riječ o porodičnom i drugom rodno zasnovanom nasilju, navedeno je da se u podnesku Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH, koji je ova institucija uputila u januaru specijalnom izvjestitelju UN-a za pravo na zdravlje, ističe da je nasilje u porodici, a posebno nasilje nad ženama u BiH, među najtežim kršenjima ljudskih prava u zemlji.

U dijelu o seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu, u Izvještaju je navedeno da je od januara do augusta 2022. godine Sarajevski otvoreni centar zabilježio osam incidenata podstaknutih mržnjom prema LGBTQ osobama, od kojih su svi bili fizički napadi.

Dio izvještaja posvećen je i stanju u medijima. Kako je navedeno državni javni RTV servis BHRT u aprilu je bio pred zatvaranjem, nakon što im je RTRS, javni emiter u Republici Srpskoj, odbio proslijediti milione eura zajedničkog prihoda od RTV pretplate uprkos obavezi da to učini, što su Reporteri bez granica okarakterisali kao napad na medijski pluralizam. Računi BHRT-a odmrznuti su nakon intervencije Parlamenta Federacije BiH.

Izvor: Human Rights Watch

About The Author