Tri novinara ubijena u izraelskom napadu u južnom Libanu

Smyth je naglasio da postoje dokazi da izraelske snage direktno ciljaju novinare

Tri novinara ubijena u izraelskom napadu u južnom Libanu

 

Izraelska vojska je u zračnom napadu ubila najmanje tri novinara dok su spavali u smještaju u južnom Libanu, u onome što mediji kažu da je bio direktan udar na područje koje je udaljeno od trenutnog sukoba između izraelske vojske i Hezbollaha.

Zračni napad pogodio je kompleks u Hasbajji, gdje je bilo smješteno nekoliko novinara, oko 4 sata ujutro (01:00 GMT) u petak, usmrtivši dva kamermana i tehničara.

“Ovo je vrlo ozbiljan incident. Izrael nije dao nikakvo upozorenje,” izjavio je Imran Khan, izvještač Al Jazeere iz južnog Libana. “Hasbajja nije pod naređenjem za evakuaciju, a zapravo je relativno mirna.”

Žrtve su identificirane kao kamerman Ghassan Najjar i inženjer Mohamed Reda, prema izjavi pan-arapskog TV kanala Al Mayadeen. Al-Manar TV, povezan s Hezbollahom, također je objavio da je njihov kamerman Wissam Qassim poginuo.

Novinari na mjestu događaja izjavili su da je bungalov u kojem su spavali muškarci bio direktno pogođen. Lokalna televizijska stanica Al Jadeed prikazala je snimke srušenih zgrada i automobila s oznakom “press” prekrivenih prašinom i ruševinama.

Libanski ministar informiranja Ziad Makary nazvao je napad “ratnim zločinom”.

“Ovo je atentat, nakon praćenja i nadzora, sa predumišljajem i planiranjem, jer je na lokaciji bilo prisutno 18 novinara koji su predstavljali sedam medijskih institucija,” napisao je na društvenoj mreži X.

Ghassan bin Jiddo, direktor Al Mayadeena, rekao je na X-u da je izraelsko “ciljanje rezidencije novinara bilo namjerno, te da su ranjeni novinari iz drugih arapskih kanala”.

“Držimo okupacione snage potpuno odgovornima za ovaj ratni zločin, u kojem su ciljani novinarski timovi, uključujući ekipu Al Mayadeena.”

Nije bilo neposrednog komentara iz Izraela.

‘Poruka novinarima’

Napad se dogodio dan nakon što je izraelski napad pogodio ured koji je koristio Al Mayadeen u južnim predgrađima Bejruta, pri čemu je jedna osoba poginula, a pet ih je ranjeno.

Imran Khan iz Al Jazeere rekao je da “nije važno da li volite tu novinsku organizaciju ili ne. Ako ste demokratija, sloboda govora je osnovna vrijednost.”

Dodao je da je napad “namjerna poruka svim novinarima”, koji će sada napustiti to područje.

“Očigledno je da pokušavaju zaslijepiti svijet o onome što se događa u južnom Libanu ciljanjem novinara,” rekao je Khan o izraelskoj vojsci.

U novembru su dva novinara Al Mayadeena poginula u napadu dronom, za koji je mreža rekla da je bio namjeran.

Mjesec dana ranije, u izraelskon granatiranju u južnom Libanu ubijen je videografa Reutersa Issam Abdallah i ranjeni su drugi novinari iz AFP-a i Al Jazeere.

Novinari su se suočili s neviđenom opasnošću dok su izvještavali o izraelskim ratovima u Gazi i Libanu.

Frank Smyth, osnivač organizacije Global Journalist Security, rekao je za Al Jazeeru da je više novinara ubijeno u palestinskom pojasu prošle godine nego u bilo kojem drugom sukobu na svijetu, a većina su lokalni novinari koji izvještavaju o svojim zajednicama.

Smyth je naglasio da postoje dokazi da izraelske snage direktno ciljaju novinare, dok su neselektivna bombardiranja također ubila mnoge medijske profesionalce.

Izraelske vlasti su više puta ubile i prijetile novinarima Al Jazeere u Gazi, optužujući ih da su povezani s Hamasom. Mreža je odbacila i osudila te tvrdnje.

About The Author