Tri godine poslije – pravda još nije zadovoljena za ubistvo novinarke Shireen Abu Akleh

Dok broj ubijenih novinara u Gazi raste, izostanak odgovora na ubistvo iz 2022. postaje test za međunarodno pravo i zaštitu medijskih radnika

Tri godine poslije – pravda još nije zadovoljena za ubistvo novinarke Shireen Abu Akleh

Prošle su tri godine otkako su izraelske snage ubile palestinsko-američku novinarku Shireen Abu Akleh dok je 11. maja 2022. godine izvještavala o raciji u Jeninu, na okupiranoj Zapadnoj obali. Ubijena je iako je nosila kacigu i jasno obilježeni prsluk s oznakom “press”.

Međunarodna federacija novinara (IFJ) pozvala je Međunarodni krivični sud (MKS) da istraži ovo ubistvo i sistematsko ciljanje novinara u Palestini, kako je navedeno u zajedničkoj žalbi IFJ-a i Palestinskog sindikata novinara (PJS) podnesenoj u septembru 2022. godine.

Tri godine nakon ubistva Shireen Abu Akleh, nekažnjivost i dalje traje. Njena matična kuća, Al Jazeera, ubistvo je nazvala “hladnokrvnom egzekucijom”. Shireen je bila jedna u nizu novinara koje su izraelske snage ciljale i ubile u Palestini – spisak koji se dodatno proširio nakon 7. oktobra 2023. godine.

Nakon ubistva, izraelska vlada pokušala je okriviti palestinske borce, ali su novinari koji su bili prisutni na mjestu događaja demantirali tu tvrdnju, potvrdivši da su pucnji došli s izraelske strane. Četiri mjeseca kasnije, Izrael je priznao da postoji “visoka vjerovatnoća” da su njihove trupe odgovorne za Shireeninu smrt, ali nije imenovao vojnika niti dostavio dodatne informacije američkim vlastima.

U julu 2022. godine SAD su objavile rezultate nezavisne forenzičke i balističke analize, kojom je utvrđeno da je metak najvjerovatnije ispaljen s izraelske pozicije, ali nije bilo moguće zaključiti da je postojala namjera da se novinarka ubije.

U oktobru 2023. godine UN je zaključio da je Izrael “namjerno ili bezobzirno prekršio pravo na život Shireen Abu Akleh”. U maju 2025. godine američki dokumentarni film navodno je identificirao vojnika odgovornog za njeno ubistvo, ali niko još nije priveden pravdi.

Shireenino ubistvo poslalo je zastrašujuću poruku palestinskim novinarima. “Shvatili smo da niko od nas nije siguran,” rekla je Areen Al-Amleh, novinarka Palestinske državne televizije iz Hebrona i akreditirana trenerica za sigurnost pri IFJ-u.

U septembru 2022. godine, IFJ, PJS i Međunarodni centar za pravdu za Palestince (ICJP) podnijeli su drugu žalbu MKS-u, koja se odnosi na okolnosti ubistva Shireen Abu Akleh i ranjavanja novinara Alija al-Samoudija.

To je uslijedilo nakon prve žalbe u aprilu 2022. godine kojom je zatraženo da tužilac MKS-a pokrene istragu o sistematskom ciljanju, ranjavanju i ubijanju novinara, kao i uništavanju medijske infrastrukture u Palestini.

IFJ nastavlja tragati za pravdom pred MKS-om, smatrajući da bi djelovanje Suda moglo postaviti presedan u međunarodnom pravu i okončati nekažnjivost za ubistva novinara širom svijeta.

Od 7. oktobra 2023. godine u Gazi je ubijeno 159 palestinskih novinara i medijskih radnika – bez ikakvih posljedica za počinitelje. IFJ nastavlja prikupljati dokaze za daljnje žalbe MKS-u.

U Parizu će 12. maja IFJ i Unija frankofonih novinara (UPF) dodijeliti Nagradu Shireen Abu Akleh u znak priznanja za hrabrost i posvećenost jedne novinarke.

– Danas ponovo svjedočimo nekažnjivosti odgovornih za ubistvo Shireen Abu Akleh. Nije provedena transparentna, nezavisna istraga i niko nije pozvan na odgovornost. Njen slučaj simbolizira sistematski neuspjeh izraelskih vlasti da spriječe i kazne napade na novinare u Palestini. To je višegodišnji propust koji traje i danas, kršeći međunarodne obaveze Izraela. Međunarodna zajednica mora djelovati kako bi osigurala pravdu za nju i sve druge novinare ubijene zbog svog rada – kazale su Jennifer Robinson i Tatyana Eatwell, advokatice iz londonske pravne firme Doughty Street Chambers, koje vode slučajeve pred MKS-om u ime IFJ-a.

Predsjednica IFJ-a Dominique Pradalié kazala je da trajna nekažnjivost za ubistvo Shireen Abu Akleh predstavlja otvoreni napad na palestinske novinare i novinare širom svijeta.

– Izrael mora odgovarati za sistematsko ciljanje novinara u Palestini. Pozivamo MKS da istraži ova krivična djela, uključujući brutalno ubistvo Shireen Abu Akleh, i apeliramo na države da usvoje Konvenciju o sigurnosti novinara pod vodstvom IFJ-a. Ušutkivanje novinara znači ubijanje demokratije – dodala je.

Izvor: IFJ

About The Author